Her sistemin kendi ayakları vardır

Otuz bir Martta yapılacak yerel seçimlerin, yerellikten çıkarılıp genel seçim havasına sokulacağında, toplum önceden hemfikirdi. Zira iktidarın buna ihtiyacı vardı. Çünkü herhangi bir oy kaybı “başkanlığı” tartışılır hale getirecekti.

Seçimin favori sloganı biber, patlıcan, domates, soğan, tanzim satışlarolurken, taşeron işçilerin KİT’lerde kadro, memur ve emeklilerin 3600ek gösterge istemleri ile emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) iktidarın moralinibozuyorlar. Sıra bir türlübelediye başkan adaylarının kendi yerellerinde hayata geçirecekleri projeleri açıklamaya gelemiyor.Gelemez de, tarım ve hayvancılığın yanında sanayi üretimi de bitirilmiş, ülke ithal ürünlerin cennetine çevrilmişti.

Yeniadayları, daha tanışamadan yerelin insanından adeta uzaklaştılar. Yerelde adaylar değil de Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı yarışıyor artık. Çünkü Ankara’nın baskısı karşısında kendileriunutuldu. İttifaklar seçimi, Ankara, İstanbul ve İzmir adayları üzerine kurguladılar, seçim kaybetmeye kimsenin tahammülü yok. Zira bu üç il, gerek oy sayısı, gerekse üreteceği hizmet açısından AKP iktidarının yumuşak karnı, muhalefet açısındansa tutunacak dal olacak. Kaybedilecek seçim, devlette iç ve dış dengeleri değiştirecek, Suriye politikası ekonomik kriz ve muhalefetin baskısıyla belki de bitirilmeye zorlanacaktır.

Seçimlerde muhalefetin başarılı olması halinde uygulanan serbest piyasa ekonomisi, restorasyon sürecinesokulabilir. Sistemin devamı ve kendi ayakları üzerinde durması için sözü edilen tanzim satışların, kooperatiflerin önü açılarak üreticilerin çıkarları bir nebze korunuyormuş havası verilebilir ve eldeki para getiren kurumları satılmaktan vazgeçilebilir.

İthalatın önü az da olsa kapatılarak yerli sermayeye zaman kazandırılabilir. Yerli üretime destek verilebilir.

Her zaman olduğu gibi seçim havası yine gergin, zira iktidarın buna ihtiyacı var dedik. İttifaklar birbirine ağır eleştirilerle yükleniyor. İktidar ve muhalefet partilerinde kendine yer bulamayan adaylar parti parti dolaşırken halk bunları şaşkınlıkla izliyor. Burjuvasiyaset yeni bir değişim geçiriyor. İktidardaki Milliyetçi ve İslamcı klik, yeni bir sentezle birleşmeye ve bütünleşmeye giderken, muhalefet kanadından Türk ve Kürt ulusalcıları ile milliyetçiliğin bir başka kliği ve sol ideolojiler bir araya gelerek devletçi yaklaşımlarını güçlendiriyor. Anadolu halkı da beyaz ve mavi yakalısı çalışanıylapazarın üzerini örten o mistik örtüyü kaldırmaya, gerçeği öğrenmeye, akıl erdirmeye çalışıyor. Gelinen kapitalist aşama ve yaşanan ekonomik krizlerle üretim sürecindeki gelişmeler, yeni değişimlerin habercisi oluyor.

Dünyada ve ülkede gelişen ekonomik süreçler, belediyeciliği farklı alanlara sürüklüyor. Bir tarafta merkezi sağ iktidarlar, belediyeciliği arsa üretmek, çok uluslu tekelleri ülkeye davet etmek, yerli üreticiyi uluslar arası rekabette yalnız bırakmak şeklinde algılarken, sol iktidarlar, ithalatın önünü keserek, çok uluslu tekeller karşısında yerli üreticiyi korumaya yönelik politikalarla desteklemeye çalışıyorlar. Onlarakooperatif örgütlenmesinin önünü açan daha millici politikalar izliyorlar. Kırk yıldır izlenen sağ, ayrıştırıcı politikaların getirdiği ülke artık bir değişim istiyor.

Yaşanan ekonomik ve siyasal dalgalanmalarla üretim süreçlerindeki gelişmeler, yeni siyasal, kültürel ve ahlaki değer yargılarını zorluyor ve değişime uğratıyor. Kırk yıldır ayrışan türbanlı ile başı açık kadın, grev çadırlarında birlikte mücadele veriyor, beyin emekçisi beyaz yakalı ile tornada tezgahta çalışan mavi yakalı,sömürüye karşı, işten atılmalara karşı birlikte mücadele ediyorlar. Flor Mar işçileri buna bir örnektir. İktidarsendikacılarına karşı birlikte başkaldırıyor, emperyalist ürünlerin işgaliyle kendi yok olmalarının önüne geçmek istiyorlar. Din referanslı politikaları ve inançlarıbirlikte yeniden sorgulayarak değişime imza atıyorlar.

Yerel yönetime aday olmak, kendi yereline devasa gökdelenler kazandırmak, bir balkondan diğerine atlanan binalara imza atmak ve yerli üreticiyi uluslar arası tekellere peşkeş çekmek, mahcup etmek olmamalı. Sonunda adaylar yine kendi yerelindeki insanla baş başa kalacağının da farkında olmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: