Sercan Günarslan ve DSP Gerçeği

31 Mart Yerel seçimlerine girerken kentte siyasette roller ve görevler ile siyasiler ve liderlikler de ortaya çıkıyor.

Siyaset “memurluğa”,”emir komutaya”,”direktife” ve “tamam efendiciliğe” prim vermez.Bunu düşünenler olsa olsa birilerinin memuru olur.

31 Mart yerel seçimlerinde iki aktör öne çıktı. Bunlardan biri DSP’de gençlik kollarından bu yana gelen ve fedakarca çalışma yapan DSP İl Başkanı Sercan Günarslan ile eski Zonguldak Valisi,şimdi İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen

Bu iki siyasetçi 31 Mart’ın kilit noktasına partilerini taşıdılar.Bir anlamda yoktan var ettiler.

DSP İl Başkanı Sercan Günarslan günlerdir kent gündeminde aday tartışmasının göbeğinde yer aldı.Geçmişte DSP ve CHP’den Belediye Başkanlığı yapmış olan ve halkta önemli karşılığı hala var olan İsmail Eşref’in yeniden gündeme taşınmasında ve somutlaşmasında önemli işlev gördü.Sadece İsmail Eşref değil, eski Vekillerden Harun Akın ve Ali Uzun’unda DSP’den yana yüzlerinin dönmesinde önemli çaba sarf etti.Bu bir siyaset,liderlik verili durumda alınan tutum açısından önemli.Gönül ister ki tüm siyaseti işgal eden sorumlular kendi pencerelerinden kente yönelik ve parti hattına uygun günedemi belirleyecek çalışmalara imza atsalar.

Diğer Siyasi isim ise Yavuz Erkmen.Erkmen Zonguldak’ın neredeyse tüm ilçe ve beldelerinde aday çıkardı.İYİ Parti’yi neredeyse yoktan var etti.Masaya getirdi.

Hatta öyle bir etki yarattı ki CHP’nin Belediye Meclis Üyeliklerine yönelik pazarlık yarattı.

Oysa CHP İl ve İlçe nin birlikte çalışma ve çıkacak aday etrafında objektif olarak doğru durması gerçekleşse idi Yavuz Erkmen’in Meclis Üyeliği için pazarlık şansı daha da az olabilirdi.Tecrübe,kenti tanıma ve planlı çalışarak stratejileri iyi hesaplamak bu olmalı.

Bana sorarsanız 31 Mart’ın siyasetteki aktif iki ismi olarak DSP İl Başkanı Sercan Günarslan ve İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen’in süreci partileri açısından iyi yöneten liderler olarak değerlendiriyorum.

Abdullah Karagüzel’den çekinmek

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) de liste savaşlarında taşlar yerinden oynuyor.

AKP Belediye Başkan Adayı Selim Alan’ın, AKP Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Abdullah Karagüzel’den çekindiği ve bu nedenle Meclise girmesine engel olduğu yazıldı basında.

Aday olan Dr.Selim Alan’ı da tanıyorum. Grup Başkanı Abdullah Karagüzel’i de.

Abdullah Karagüzel ile 2009-2014 yıllarında Belediye Meclisinde birlikte O AKP’den, ben        CHP’den Meclis üyesi olarak çalıştık.Birlikte bir çok komisyonda birlikte olduk.

Kent adına ortak attığımız bir çok imzamız var.Kamuoyuna yansıyan yansımayan bir çok konuda Abdullah Karagüzel parti üstüde davranarak cesaretli tutumlar aldığına şahit oldum.

Partilerde Grup sözcülüğü zor iştir herkesin yapacağı iş değil.

Bakın iki dönemdir CHP’de Grup sözcüğülüğünü hakkıyla yapan arkadaşımız olmadı.

Çünkü Grup sözcülüğü sadece teknik bilgiyi içermez.Güncel bilgiye ihtiyaç gerektirir,oda yetmez tarihsel arka planları bilmek lazım.

Tüm bunlara birde cadde de gezecek,cesaretli adım atacak, halkın içinde var olacak ilişkiler sistemine sahip olacaksın.

İşte bu nedenle Grup sözcülüğü partilerin vitrinidir bir anlamda.Ama onlara daha çok “Çığırtkan”da denir.Çünkü sürekli onlar karşılıklı kavganın tarafı olarak basına, kamuoyuna yansır,lanse olunur.Bu görünen yüze göre tutum almak,kişiye tepki duymak,cahilhane ve iş bilmezlikten öte bir şey değildir.

O nedenle Meclisler seçilirken Grup sözcülerinin rolü çok önemlidir.

İşte bu nedenle bu önemli görevi AKP’de bugüne kadar Abdullah Karagüzel layıkıyla yaptığına tanığım.

Eğer Dr.Selim Alan Abdullah Karagüzel’den çekiniyorsa Zonguldak’a şimdiden geçmiş olsun.

Çünkü bu korku yarın bürokrattan korkuya,sokaktan korkuya,imza atarken korkuya kadar gider.Yani kısaca Belediye yönetmek,kent yönetmek Kızılay’da müdürlük yapmaya yönetmeye benzemez.

Abdullah Karagüzel İl Genel Meclis’ine aday gösterilmiş.Şimdiden hayırlı olsun.Ama benim kişisel fikrim Zeki Tosun’da kaybetti çünkü oda bu konuda AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan kadar dirayetli olmadı demek ki.Yazık.

Hani başlarken dedim ya 31 Mart’ın siyasi figürleri ortaya çıkıyor.Aynı zamanda da birilerini de silikleştiriyor.

Çünkü Seleksiyon kanunu işliyor

Durma düşersin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: