“Şehrime, Mahzuni Usta’nın oyunu ile gelmek beni çok mutlandıracak”.

Fahri Bozbaş, “Mahzuni Şerif” oyunuyla ilgili Susma Gazetesinin sorularını yanıtladı.

Uzun yıllar Zonguldak’ta tiyatro çalışmalarını sürdürüp, madenci şarkılarını seslendiren,  Tiyatro Arın ve Kömür Karası müzik grubunu kuran emekli maden işçisi Fahri Bozbaş, yaklaşık üç yıldır da İstanbul’da tiyatro çalışmalarını sürdürüyor. Fahri Bozbaş, önümüzdeki hafta Zonguldak, Çaycuma ve Kdz. Ereğli’de sahnelenecek olan “Mahzuni Şerif” oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Halk Ozanı Aşık Mahzuni Şerif’i anlatan Performans İstanbul ve Ankara Birlik Tiyatrosunun ortak yapımı müzikli tiyatro oyunu “Mahzuni Şerif” müzikli oyunu Çaycuma Belediyesi, Zonguldak Belediyesi, KESK Zonguldak Şubeler Platformu, Eğitim Sen Çaycuma ve Eğitim Sen Kdz. Ereğli Temsilciliği katkılarıyla 18 Şubat 2019 Pazartesi günü saat 20.00’de Zonguldak Atatürk Kültür Merkezinde, 19 Şubat 2019 Salı günü saat 20.00’de Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde, 20 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 20.00’de ise Kdz. Ereğli Atatürk Kültür Merkezinde sahnelenecek.

 

Susma: “Mahzuni Şerif” oyunundan kısaca bahseder misiniz?

Fahri Bozbaş: Biyografi konusunda bir oyun sahnelemek tiyatroda yeni değil. Bilim insanı, politikacı, şair yazar, tiyatrocu gibi insanları anlatan oyunlar sahnelendi. Biz, “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” diyen ve yaşamı boyunca bu gerçeği halka en yalın dille anlatan önemli bir ozanımızın, Aşık Mahzuni Şerif’in, biyografisi üzerinden sahneliyoruz oyunumuzu.  Deniz Gezmiş ve yoldaşlarının idam kararına bir halk ozanı olarak sazı ve sözü ile karşı durarak, dönemin Başbakanı Nihat Erim için “…Erim erim eriyesin” diye türkü okuyan, zindanlarda yatan, işkence gören, sürgünle cezalandırılan, yoksullukla boğuşan bir ozanın yaşam hikayesini gözler önüne seriyor oyunumuz. Memleket tarihinin yaklaşık yetmiş yıllık geçmişi de seyircide bir beyin fırtınası yaratıyor. Bu dönem CHP’den Maraş Milletvekili olan Ali Öztunç’un bir yıl önce yazdığı “Devr-i Mahzuni” adlı kitabından Tiyatro Performans İstanbul’un yönetmeni Hakan Güneri’nin oyun metnine dönüştürdüğü ve Ankara Birlik Tiyatrosu ile kollektif olarak sahnelenen oyunumuz, yaşadığımız sürece de dikkat çekecek mesajlar veriyor.

Susma: Oyun Anadolu turnesine çıktı ve birçok ilde sahnelendi. İzleyicinin tepkisi nasıl?

Fahri Bozbaş: Geleneksel halk tiyatromuzun “Selamlama-Merhaba” fasılası ile ve Bertolt Brecht’in “epik” biçimi ile oyunun akışı seyircide pozitif enerji yaratıyor. Mahzuni gibi bir halk ozanının yaşam hikayesinin Serhat Raşa ve Aydın Yıldız’ın söylediği “Mahzuni türküleri” ile sahnede serimlenmesi seyirciyi farklı duygulara taşıyor. Hüzünleniyor, öfkeleniyor. En önemlisi tabi ki düşünüyor, yorumluyor. Nedenini, niçinini, sorma gereği olduğu şeyleri bir kez ha kafasından geçiriyor. Tiyatro veya bir sanat eseri her şeyi anlatamaz fakat bir ışıltı yaratır ve öğrenmeniz gereken veya yanlış algıladığınız bir konuyu tiyatronun estetik değerleri ile size sunar. Sizi şaşırtır, doğruya ulaşmanızı sağlar.

Anadolu’da bizi davet eden her yere gitmek için turne programları yapıyoruz.  Erzincan, Tunceli, Maraş, Adana, Mersin, Aydın, İzmir… Her yerde yoğun ilgiyle karşılaşıyoruz. Oyuncu olarak alkış bize yetiyor fakat çiçekler, özçekim, ikramlar… Bazen seyirciyi görebileceğimiz ışık değişimi oluyor biz sahnedeyken. Seyircinin oturuşundan, yüz ifadesinden oyuna tutku ile kapıldığını anlıyoruz. Burada en önemli etkenin, Mahzuni’nin okuduğu yüzlerce türküsünün her birinin sanki geçtiğimiz yüzyıla ilişkin kalmayıp, günümüzde de bize bir yol göstericiliği olmasıdır. Çünkü o kadar daha “Yuh yuh” diyeceğimiz çalan, çırpan silsilesi var ki seyirci, “Birlik olalım” düşüncesini yineliyor.

Susma: Mahzuni Şerif, oyunu önümüzdeki hafta Zonguldak, Çaycuma ve Kdz. Ereğli’de sahnelenecek. Neler söylemek istersiniz?

Fahri Bozbaş: Turne programımız Zonguldak, Çaycuma ve Kdz. Ereğli’de netleşince çok sevindim. Yaklaşık üç yıldan bu yana aziz şehrim Zonguldak’tan uzaktayım. Yeraltında ve yerüstünde ter döktüğüm kentime Mahzuni Usta’nın oyunu ile gelmek beni çok mutlandıracak. Yıllarca beraber tiyatro denizinde pupa yelken yol aldığım arkadaşlarımla, dostlarımla görüşeceğim. Fırsat bulabilirsek oyun sonrası bir sohbet ortamı yaratmak isterim. Konumuzun da ağırlıklı olarak yine “tiyatro” olması muhtemeldir.

Biz Tiyatro Pi (Performans İstanbul) ve ABT (Ankara Birlik Tiyatrosu) profesyonel bir ekibiz. Fakat amatör bir ruhla işimize sarılıyoruz. Benim en önemli avantajım “Tiyatro Arın”  gibi amatör bir tiyatro ekininin temsilcisi olarak profesyonel bir ekibin içinde olmam.

Devlet tiyatroları ve bazı özel tiyatroların Zonguldak’a turne yapması önemli. Devlet tiyatroları gişe kaygısı olmadığından seyirci için ekonomik. Fakat özel tiyatrolar bilet fiyatlarını yüksek tutmak zorunda kalıyorlar. Çünkü masraflar göründüğü gibi değil. Doğalgaza, benzine, yeşil bibere gelen zam bilet koçanına da yansıyor. Biz ekip olarak bütün olumsuzluklara karşı direniyoruz. Çünkü “Esas olan tiyatrodur” diyoruz. Yani, kuru soğana muhtaç olanların tiyatrosu olarak perdemizi kapatmamak için direniyoruz. Bu dirençtir bizi mutlu kılan. Zonguldak’ta da bu mutluluğu yaşamak isteyen tüm tiyatroseverleri oyunumuza beklerim. Bu söyleş için de Susma gazetesine teşekkür ederim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: