Doğru pratik doğru teoridedir

Kim derdi ki, üç Y (yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar) üzerine gelen AKP İktidarının,“serbest piyasa” politikasından ödün vermeyeceğiz deyip de, tanzim satışlarla sebze meyve satmak zorunda kalacak? Bunun tek nedeni vardır, “yaşam felsefesi”ne inanmamak. Oysaki iktidar, gücünü yaşamadan alır. Siz ne yaparsanız yapın, yaşamın dayattıkları sizi pes ettirir.

Kendini ideolojik olarak güçlü görüp,insanları peşinden sürükleyen ve kendisinin vazgeçilmezliğine inanan iktidar, eli ayağına birbirine dolaşınca tanzim satış bile yapar hale geldi.  Bugün artık,kendisinden vazgeçmem, diyenler bile sokakta sitem ediyor, eleştiriyor.

Türkiye’de devlet erkini yakalayan iktidarlar, rahat hareket edebilmeleri, kendilerinin denetlenmesini önlemek için bilgi toplumu oluşumunu hep başka mecralara saptırmışlardır. İnsanların aydınlanmasına, felsefi inanç oluşturmalarına engel koyabilme amacıyla sosyoloji, mantık, antropoloji, psikoloji ve felsefe bilimlerinin önüne hep engel çıkarmışlardır. Kendileri bilimsel eğitimden nasiplenemedikleri için bu bilimleri, insan için bir angarya saymışlardır.

Dolayısıyla bizde felsefe insana hep zül gelmiştir. Ayıplanacak, utanç duyulacak, küçültücü davranış olarak algılanmıştır. Oysa bilimsel çevrelerin olduğu kadar, politik çevrelerin de hayranlıkla referans verdiği, eski Yunan’da “Felsefe”, teoride “bilgi sevgisi” anlamına gelir. Bilgi ise “dünyayı ve insanı bilme”dir. Bilme, belirli davranış kurallarının anlatılmasına, yaşam karşısında belirli bir tavır takınılmasına olanak veriyordu. Bilge ise her durumda pratikte dünyayı ve insanı bilmeye dayanan kurallara göre hareket eden insandı.

Felsefe, genel bir dünya anlayışıdır ki, bu anlayıştan belli bir davranış tarzı çıkabilir.“18. yy Fransız burjuva filozofları, bilime dayanarak dünyanın bilinebilir olduğunu düşünür, bunu öğretir, dünyanın insanın iyiliği için değiştirilebileceğinive toplumun da daha iyi olacağını kabul ederlerdi. Oysa bir yy sonra yine burjuva filozofların çoğu, insanher zaman olmuş olduğu gibidir, her zaman öyle olacaktır. Bir insanın doğası vardır ki, bunun sırrını biz bilemeyiz, öyle ise toplumu iyileştirmek için kafa yormak gereksiz, diyerek, değişime karşı çıkmışlardır. Fransız burjuvazisi toplumsal gelişme fikirlerini öldürmek istemesiyle, işçilerin ve genel olarak emekçilerin görevini çizmiş oluyordu.” Biz ise aynı olayı bu yy da yaşıyoruz.

Şimdi görev, sömürüye hizmet eden felsefenin karşısına, sömürücülere karşı savaşıma yardımcı olacak bir felsefe ile çıkmaktır. Felsefi düşünce, emekçilerinvazgeçilmezdir artık. Olaylar günümüz egemen sınıfı burjuvazinin, ülkemizin tüm emekçileri üzerinde sürdürdüğü baskı siyasetinin gitgide sertleştiğini ortaya koymaktadır. İşsizlik, yaşam pahalılığı, gençlere kapıların kapanması, toplumsal yasalara, grev hakkına, demokratik özgürlüklere saygı gösterilmemesi, baskıkarşısında emekçiler kendilerine şunu sormalıdır: Baskı ve yoksulluk nereden geliyor?

Sonuçta bütün bu düşünceler, son tahlilde bir dünya anlayışından, bir felsefeden ileri geliyor. Daima başımıza gelen şeylerin niçinini ve nasıl olduğunu bilmeye çalışmak zorunda mıyız? Adaletsizlik hergün yapılıyor ve kuvvet, hakka üstün geliyor.18 yy da Fransız burjuvazisinin çıkarları neyi gerektiriyorduysa, aynı çıkarlar bizim burjuvazi için de gerekli.

Bir ay sonra yerel seçim var. Teoride yolunu şaşıran iktidar, yerli ve milli üretimi bitirdikten sonra şimdi ucuza sebze alıp satıyor. Adaylar seçmene ne vaat edeceklerini bilememenin acizliğini yaşıyorlar. Kentlere yol, köprü, inşaat, gökdelen, AVM açma dönemi de bitti. Seçmen, gerçekten yerli ve milli üretim modelleri geliştiren yerel yöneticilere ihtiyaç duyuyor. Kendisineüretimde ve pazarda kolaylık sağlayacak, önünü açacak adaylara ihtiyaç duyuyor. Artık herkes biliyor ki pahalılığın gücü, adalete, hakkaniyete üstün geliyor.

Zorlu bir dönem geçiriyoruz. Tarlalar ucuz gübre, ucuz mazot, ucuz ilaç bekliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: