“Projelerin kefili benim”

Önceki gün(4 Mart) günü Zonguldak Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda AKP Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı.

Miting öncesi olağan üstü güvenlik önlemleri, kenti ablukaya alırcasına şehrin ana arterlerine çekilen bariyerler kısaca söylenen, açıklanan konuların ötesinde bu durum daha çok konuşuldu,tartışıldı.

AKP’nin 31 Mart yerel seçim çalışmalarına destek amacı ile geldiği seçim gezisinde Erdoğan, bölgeye yönelik yeni bir şey söylemedi.Devlet yatırımlarını, AKP yatırımı gibi lanse etti.TTK’ya işçi alımın, dana Filyos Projesine kadar birçok bildik konuyu yeniden tekrar etti.

Erdoğan’ın mitingini basın bölümünden izledim.İşin açıkçası ne 31 Mart’ın yerel havası nede kitlesi vardı.

Ben diyeyim 5 bin sizde 6 Bin deyin hepsi bu.

Alan bindirilmiş kıtalar gibi ne söylersen alkışlayan,kaldır ellerini deyince ellerini kaldıran,indir deyince indiren bir hazır kıta ve taşımalı kitle vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim propagandasını daha çok CHP ,İYİ Parti hatta Saadet Partisi’ne tepkilerini HDP’li vekillerin bölgeleri ile ilgili kendilerine has politikaları gereği yaptıkları açıklamaları ve PKK’nın lider kadrolarını propagandaları üzerinden yüklendi.

Bu tarz politika Zonguldak’ta 31 Mart seçimlerine ne düzeyde hizmet edeceğini hep birlikte göreceğiz.

Zaten bu durumdan olacak ki, bölgede AKP’nin  ve adayların kitlelere güven verememesinden olacak ki, adayların genel olarak ta İl özel idaresi,milli emlak,çevre şehircilik müdürlüklerinin hazırladıkları projeleri sahiplenerek, “Başkan adaylarımızın yaptığı projelerin arkasındayım”diyerek şu açıklamayı yaptı. “Sizlerin de desteğiyle belediyeler de çalışmalarıyla hizmet çıtasını yukarıya taşıyacağız. Ben bunları söylerken muhalefet ne söylüyor? Zonguldak’ta bunların Zonguldak Belediyesi olsun diğerleri ne yaptı? Yatırımları var mı? Yok. Zonguldak, 31 Mart’ta hizmet siyasetini tercih ediyor muyuz? ‘Memleket İşi Gönül İşi’ diyen kadroları iş başına getiriyor muyuz? Zonguldak Belediye Başkan Adayımız Ömer Selim Alan’ın ve Belediye Başkan Adaylarımızın yaptığı projeler var. Başkan adaylarımızın yaptığı projelerin arkasındayım. Hep birlikte bu projeleri hayata geçireceğiz” dedi.

Ben şahsen bu açıklama AKP adaylarının bir zaafiyeti olarak değerlendiriyorum.Kendi halkından destek alamayan adaylar Cumhurbaşkanını referans göstererek,kefil göstererek seçim alsalar ne olur.

Ayrıca mitingde ilgimi çeken bir diğer konuda, Adayların sahneye çağrılmaları sırasında adayı alkışlayanların azlığı idi.

Buda şunu gösteriyor ki AKP örgütü aslında adayları destekleyecek , örgütleyecek, moral motivasyonunu sağlayacak kitleleri alana taşıyamamış. Peki örgüt taşıyamamış adayların kendi tabanı,sevenleri,sıralama için kavgalara neden olan il genel ve belediye meclis üyelerinin kitleleri neredeydi oda yok.Tüm bunları Tayyip Erdoğan görmüş olacak ki adaylara kefil oldu ve projelerini sahiplendi.Ne diyelim

Çaycuma Havaalanı

Cumhurbaşkanı henüz Ankara’ya varmadan Zonguldak Platformu Havaalanı ile ilgili teşekkür etti.Zonguldak Platformu’nun bu acele tutumu ilginç geldi.

Kent adına, bölge adına tek bir olumlu mesaj vermemesine rağmen.-Zonguldak genelinde 142 STK’nın oluşturduğu Zonguldak Platformu diye başlayan açıklamada 142’nin sadece 42’sinin bile olmadığı açıklamayı, Platformu Sözcüsü Osman Sav yaptı.Sav “Konuya duyarlılık gösteren Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese bölge halkı adına teşekkür ederiz” dedi.Sav açıklamada, “15 Mart’tan sonra da uçak seferlerinin başlayacağını umut ediyoruz.”dedi.

Olur ya uçuşlar olmazsa yada sadece umre için inip kalkan uçaklar bir daha inmezse bu defa bu teşekkür ne olacak merak ediyorum.Bu tür acele tutumlar  Platformun meşruluğu da tartışmaya açılmasına neden oluyor. Daha serinkanlı, gerçekler üzerinden değerlendirmeler kente hizmet eder.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: