Aykut Küçükkaya’da Zonguldak’ta idi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mitingi önceki gün (Pazartesi) Günü binlerce Zonguldaklının katılımı ile gerçekleşti.

Mitinge Ulusal ve yerel basından ilgi büyük oldu.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ile birlikte izledik.O da notlarını aldı, bende.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu mitingine kadar, AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nunda mitinglerini izledim.

İzlediğim mitinglerin içinde Zonguldak’ta yapılan bu dört mitingde en kalabalık,dinamik ve Zonguldak merkezden en yoğun katılımın sağlandığı miting CHP Liderinin katıldığı miting oldu.

Başka ne fark ettim. Diğer üç mitingde, liderler Belediye Başkanlarını kürsüye çağırdığındaki coşku,tanınırlık ve sahiplenme.de bu mitingde daha fazla idi.

Yani demem o ki, diğer adaylar kendi kitlelerini alan çekme konusunda zayıf kalmışlardı. Zonguldak Belediye başkan Adayı Şenol Şanal ve ekibi, tam tersi kendi kitlesini alan getirmede önemli başarı elde ettiğini gördüm.

Sadece Şenol Şanal değil, Örneğin;Alaplı Nuri Tekin, Çaycuma Bülent Kantarcı,Ereğli Halil Posbıyık, Kozlu, Devrek, Kilimli Çatalağzı, Muslu oldukça yoğun katılım sağlayan bölgeler olarak kayda girmiş oldu.Yani diğer mitingler gibi yabancı plakalı otobüslerle kente insan taşınmadı bu mitingde.

Mitingde mikrofonu kullanan CHP Eski İl Başkanı Halil Furat’a da bir teşekkür etmeliyim.Alanı hop oturttu, hop kaldırttı.Bölgeyi iyi bildiği için konukların tanıtımından,alana hakimiyete kadar oldukça başarılı iş yaptı.

Eski İlçe Başkanlarından Hüsnü Hazır’ın Büyük Şair Nazım Hikmet’in Kuvvai Milliye Destanını okuması da ayrıca anlamlıydı.

Mitingde verilen mesajlarla ilgili olarak şunları söyleyebilirim;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AKP İktidarına yönelik eleştirilenden olan, “17 yılın sonunda vatandaşı getirdiler soğan kuyruğuna mahkum ettiler.Şimdi o kuyruk varlık kuyruğu diyor. Ne söylenir. Ben şimdi Japonya’nın haline üzülüyorum. Fakir Japonya. Almanya’ya üzülüyorum. Sizin ülkenizde varlık kuyruğu yok. Zenginlik yok. Açlık var, sefalet var. Varlık kuyruğu görmek istiyorsanız gelin görün Türkiye’yi diyeceğim. İnsanların aklıyla alay ediyorlar. Sarayda oturuyor. Sarayın mutfağı ayrıdır. Soruyor sarayda mutfakta eksiklik var mı, yok. Kilosu 4 bin liralık çay da var. Kılıçdaroğlu işsiz nereden çıkardı diyor. Bay Kemal’e anlat anlat ne söyleyeceğiz diyor. Bay Kemal konuşacak. İşsizin, vatandaşın, alın teri dökenlerin derdini elbette dile getirecek. Bay Kemal olmak kolay değil” sözü oldukça alkış topladı.

Kılıçdaroğlu’nun Milliyetçi tabana yönelik olarak Tank Fabrikası ile ifadesi de oldukça olumlu tepki gelen mesajlarındandı.Ne dedi Kılıçdaroğlu, “Ülkücü kardeşlerime soracağım ilk soru, dünyada hangi devlet kendi silah fabrikasının yüzde 49.9’unu yabancı bir ülkeye satmıştır. Dünyada böyle bir örneği yok. Eğer dünyada bir örneği yoksa dönüp kendisine milliyetçi diyen vatandaşa, Katar ordusuna peşkeş çekenlerin arkasında durup milliyetçi diyecek misiniz? Kendi silah fabrikalarımıza, kendi üretimimize güveniyoruz. Fabrikalarımızın başka orduya peşkeş çekilmesini istemiyoruz.”

Kılıçdaroğlu’nun, Mevcut Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i de yanına alarak, bunun bir bayrak yarışı olduğunu söyledikten sonra, Şenol Şanal ile ilgili olarak, “Bu bayrağı şimdi başka bir adaya devredecek. Adayımızın güzel projeleri var. Onları hayata geçirmek istiyor. Ben Şenol başkana güveniyor ve inanıyorum” Sözü de Alandan yüksek tempoda alkış alan sözlerinden idi.

Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu ile ilgili olarak destek isteyen sözlerine de Zonguldak’tan önemli oranda destek verildiğini gösterdi.

Evet, bu miting Zonguldak’ta ibrenin de kimden yan olduğunun da bir işaret fişeğiydi.

Nerden biliyorum. Miting sonrasında gelen onlarca telefondan, “Başkan seni meclise gönderiyoruz,16.Sırada olman önemli değil, daha fazla sayıyı mecliste göndereceğiz” diyen tepkilerden

Evet Mart’ın sonu bahar olsun

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: