Tavan yapan ekonomik kriz mi, sendikacılık mı?

Türkiye Taşkömürü Kurumu, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ve HEMA’DA çalışan işçilerin örgütlü bulunduğu, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) 11. olağan genel kurulu yapıldı. Yeni seçilenyönetime, mücadeleci ruhu, işçi sınıfına bağlılığı ve Kozlulu olması sebebiyle Hüseyin Kolçak’ın şahsında başarılar dilerim.

Genel kurulda, Türk İş Genel Sekreteri ve Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar “Sendikacı gücünü işçiden alır” diyerek birtaraftan bir gerçeğin altını çizerken diğer taraftan, “İşçinin hakkını ararken ülkenin kalkınmasını da düşündük” diyerek iş çevrelerine ve AKP iktidarına da yeşil ışık yaktıklarını itiraf etmiş oluyor. Ama işçi sınıfı ona alışkın tabi ki!

Konuşmasında, taşeronlaşma vesiyasi yandaşlığa da değinerek “Ülkemizde geçmişten beri taşeronlaşma var. Sadece bu dönemde taşeronlaşma olmadı, Anavatan’dan beri kademeli olarak işlerin tamamını taşerona verme işi neredeyse tavan yaptı. Sendikalı işçiler oturtuldu. Sendikacı gücünü işçiden alır, sendikacının öğretmeni işçidir, okulu işyeridir. Hiçbir sendika, sırtını siyasi iktidara dayamamalıdır. Bu, iktidar olsun, muhalefet olsun! Konfederasyon ya da sendika, arkasını siyasi partiye dayıyorsa o siyasi parti iktidarda olduğu müddetçe orada olur, o siyasi parti olmadığı zaman da düşer.”

Ramazan Ağar, bu açıklamasıyla da kime göndermede bulunuyor dersiniz? AKP İktidarının kankası Hak İş ve Memur Sen’le birlikte kendilerine de mi göndermede bulunuyor acaba? Zira Hak İş ile Memur Sen AKP’yi hiç de çekinmeden doğrudan desteklediklerini ilan ederken, Türk İşyöneticileri kendilerini yargılayacak güçte bir işçi sınıfı olmamasını fırsat bilerek partiler üstü politika kurnazlığı ile aslında iş çevrelerine ve sağ siyasi iktidarlara hep yeşil ışık yakmış ve onlardan yana taraf olmuşlardır. 31 Mart seçimlerine gidilen bugünlerdeyaratılan ekonomik ve siyasi krizdekendilerinin deveballeri olduğunun kabulü ile sınıfa yönelik bir özür göndermesi olabilir mi, diye düşünmek istiyor insan, ama pek de olası değil.

Her ne kadar farklı sendika ve konfederasyonlar olsa da DİSK’E bağlı Nakliyat İş ve Birleşik Metal İş’in yürüttüğü TİS ile Flor Mar işçilerinin sendikal mücadelesini görmeyen, görmezden gelen sendikacıların “sendikacı gücünü işçiden alır” demeye hiç de hakkı olmasa gerek. Günümüz sendikacılarıkendilerini yalnızca üyeye karşı sorumlu hissederlerken sınıfın bütününe, sendikalörgütlenmeye ve topluma karşı sorumluluk duyma noktasında değilken bir de siyasi bağımlılıktan söz edebiliyorlar.

Türkiye’de işçi sınıfı ne çektiyse,sendikacıların sınıfı burjuva partilerin kuyruğuna takmasından çekmiştir.İşçilersenezamanhak arasa, grev yapsa, ülke sorunlarına duyarlık gösterse karşısında hep burjuvazinin jandarmasını ve polisinibulmuştur. Hatırlayın 15- 16 Haziranları, Maraş katliamlarını, 24 Ocak kararlarına direnmeyi. Önce grevyasaklamaları, peşinden sıkıyönetimler. Yetmedi12 Eylüllerle sendika kapılarına kilit vurmalar. Düşünün ki,12 Eylül anayasasına işçilere zorla evet dedirtilirken sendikacılardan hiçses çıkmamış, Türk İş’ten Genel Sekreter Sadık Şide Çalışma Bakanı verilmiştir. Körle yatanın şaşı kalkacağı gibi siyasi iktidarla kanka olanlar, siyasi iktidarla birlikte tasını tarağını toplayıp gidecektir elbet. Ama sendikalara verdikleri zararın telafisi olmayacaktır.

Türkiye İşçi Sınıfı’nın bugünyaşamış olduğu sıkıntıları, Avrupalı, Amerikalı dostları çok daha uzun yıllar yaşamış ve bedeller ödemiştir. İngiltere’de sanayi devriminin başlaması ile birlikte Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, Rusya ve ABD’dekurulan sendikalar, zamanla sermayenin baskısına dayanamayarak ya ortadan kalkmışlar, yada burjuvazinin yedeğine takılmışlardır. Bu konuda Yordam Yayından çıkan “N.Y. Yerliseyeva” tarafından kaleme alınan ve Özdemir İnce tarafından dilimize çevrilen “Yakın Çağlar Tarihi”ne kaynak olarak başvurulabilir.

GMİS Eski BaşkanıAhmet Demirci ise, “Kömür üretimidip yaptı”, “Türkiye’de kriz de tavan yaptı”, “herkes şimdi üretim ekonomisinden ve yerli kaynaklara sahip çıkmaktan söz ediyor. TTK’YA da bin kişi alınıyor800 kişi ise emekli oluyor” diyor. Ahmet Başkanın dediği doğrudur. Bu da AKP İktidarına karşı sorumluluğun itirafıdır belki de.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: