Otuz bir Mart’ta aynada herkes kendini gördü

İnsan toplumsal bir varlıktır. Kendini ancak bir başka insanın yanında, insan olarak duyumsar. Hayvan ya da ağacın yanında, o da canlıdır ama insan olarak duyumsamaz. İnsan, kendi üretiminde, kendini görür.

Burjuvazinin yönettiği toplumlarsa, bu iktidarların aynasıdır. Burjuva iktidar erki, yani kapitalizm, “insanı parçalayan işbölümü, özel mülkiyet, sermaye, meta, para, pazar, ücretli emek gibi sapkınlaşmış toplumsal ilişkilere” dayanır. Sonuçta toplumlar iktidarların aynasıdır.

AKP İktidarı ve muhalefet ittifakları açısından hayli sıkıntılı geçen 31 Mart yerel seçimlerinden sonra iktidar ve muhalefet blokları, kendilerini aynada gördükten sonra şimdi yeni roller üstleniyorlar. Bundan sonrası için toplum mühendisliği projeleri ile tasarladıkları insan ve toplum tipi ile sistemin çözümsüzlükleri üzerine uygulayacakları ekonomik, siyasal ve kültürel modelleri tartışıyorlar. Beş yıllık dönemde AKP’li, CHP’li, HDP’li ya da başka partili yerel yöneticiler, ürettikleri hizmetlerin karşılığını 31 Martta kazanmış ya da kaybetmiş olarak gördüler. Kimileri kendini teyit etti, kimileri karşılık bulamadı. Örneğin, burjuva bir üretimden uzak kamusal bir üretim yönetimi sergileyen TKP’li Tunceli Belediye Başkanı M Fatih Maçoğlu, Ovacık’ın şahsında kendini teyit ettikten sonra şimdi Tunceli’de de kamusal üretimin sahici gücünü göstermek istiyor.

İnsan, ister yerel yönetimde, ister ülke yönetiminde ya da hayatın herhangi bir üretim alanında, kendi üretimiyle, kendini teyit eder. 17 yıllık bir yıpranmışlık ve başarısızlığın ardından merkezi iktidarın elinde bulunan Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Mersin gibi büyük kentlerde, Marks’ın “Ekonomi Politik”inden hareketle, kendini insan gibi duyumsayan, tasavvur eden her bir yerel yöneticinin, kendi ürettikleri kentlerde, hem kendilerini, hem öteki insanları nasıl tasdik edeceğini, onaylayacağını göreceğiz. Marks, kendini insan olarak duyumsayan birinin üretimiyle kendi bireyselliğini nasıl yaşadığını şöyle anlatıyor:

“1- Bir insan olarak kendi üretimimde, kendi bireyselliğimi (beni diğerlerinden ayıran özelliğim) ve özgül karakterimi nesnelleştirmiş olurdum. Böylece, hem üretim faaliyeti içinde hayatımın bireysel bir tezahürünü tadar, hem de ürettiğim nesneye (ürüne) bakınca kişiliğimin nesnelleştiğini (yeteneklerimin gücünü), elle tutulur hale geldiğini, dolayısıyla sahici bir güç olduğumu görmenin bireysel zevkini alırdım.

2- Benim ürünümü kullanıp yararlanmandan, hem kendi çalışmamla bir insani ihtiyacı karşılamanın, hem de insan doğasını gerçekleştirmenin, böylece bir başka insanın ihtiyacını karşılayan bir nesne yaratmış olmanın hazzını duyardım.

3- Senin açından, sen ile insanlık arasında aracılık etmiş olurdum. Bundan dolayı beni, kendi varlığının tamamlayıcısı ve kendinin gerekli bir parçası olarak hissederdin. Böylece kendimi senin kafanda ve gönlünde teyit edilmiş olarak görürdüm.

4- Kendi hayatımın bireysel ifadesinde, senin hayatının, sence ifadesini yaratırdım. Böylece kendi faaliyetimde, kendi doğamı, insan doğamı, komünal doğamı teyit edip gerçekleştirmiş olurdum.

Ürünlerimiz doğamızı yansıtan aynalar gibi olurdu. Dolayısıyla bu karşılıklı ilişkide benim tarafımda ne oluyorsa, senin tarafında da aynısı olurdu.” Yusuf Zamir, Marksist Eleştiri, El Yayınları, sayfa 70)

Bir siyasal anlayışı iktidara getiren şartlar, belirli bir zaman dilimi içerisinde miadını doldurduktan sonra, eskinin bağrında yeni bir siyasal anlayışın doğumu başlar. Büyük- küçük fark etmez devasa gökdelenlerin boğucu havasında nefes alamayan ve sinek gibi ezilen, bir kilo kuru soğana on lira veren yönetimler 31 Martta aynada kendilerini gördüler, yarattıkları varoşlardaki yaşamda kendileri ezildiler.

Unutulmaması gereken, üretimin insanın kendisinin aynası olduğudur

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: