Anadolu’da Kavgalı eve kız vermezler

31 Mart Yerel seçimleri bitti ama anlaşılan o ki tartışma, değerlendirme ler öyle çabuk bitmeyecek.

Türkiye genelinde önemli değişiklikler oldu. Özellikle metropol kentler (Ankara-İstanbul) gibi noktalar el değiştirdi.

Bu değişikliğin ana etmenlerden birisi iktidarın 17 yıllık serüveni, özellikle son yıllardaki,sokağa,çarşıya-pazara yansıyan zamlar,hayat pahallığı oldukça etken oldu.

16 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ardından 14 Haziran Milletvekili seçimlerinde muhalefetin “başarabiliriz”duygusuna yaklaşmış olması,iktidarın hile hurda ile seçimlere yönelik sandık ve manipülasyonları dır ki; Bu yerel seçimlerde daha dikkatli, daha inançlı,daha örgütlü ve yaşanabilir,yakalanabilir,başarılabilirlik umudunu güçlendirdi.

Ülke genelinde Millet İttifakı ve dışında kalan HDP,SP gibi önemli oy oranlarına ve geleneksel oylara sahip partilerinde tutumları metropollerin el değiştirmesinde önemli etken oldu.

Bunda en önemli etkenlerden biride Aday profilleri ve adayların kitle lerde yarattığı sempati,güvenirlik.İşte bu ve benzeri nedenler bugünkü seçimde etken oldu.

Peki; ülke genelinde etken olan ve önemli başarı olarak addedilen bu durum emeğin başkentinde, Zonguldak’ta neden istenen sonucu yaratmadı.

Öncelikle şunu söylemek lazım.Zonguldak’ın önemli ilçelerinde de olumlu değişiklikler oldu.

Başta Kdz Ereğli, Devrek’te, Bakacakadı da,Saltukova’da AKP’den CHP’ye geçti. Gökçebey’de İYİ Parti kazandı.AKP buralarda kaybetti.

CHP Bunun dışında Alaplı’yı,Çaycuma’yı,Çatalağzı,Muslu, Kandilli, , Perşembe,Gümeli’yi korudu.

CHP Merkez İlçe-Kozlu-Kilimli üçgeninde kaybetti.

Buranın iyi analiz edilmesi gereken bir durumu var.

Ülke genelinde Millet ittifakı nedense bu üçgende hayata geçmedi,geçirilmedi,geçemedi.

Zonguldak Merkezde Belediye Başkanlığında,Belediye Meclisinde anlaşılmasına rağmen ne hikmetse İl Genel Meclisinde anlaşma yaşanmadı. İyi Parti ve CHP seçime ayrı ayrı girdi.

Kozlu ve Kilimli de CHP ve İYİ Parti ayrı ayrı adayla seçime girdi.Oylar bölündü.Burada oyların bölünmesi daha çok CHP’yi böldü dersek daha doğru olur.

İşte bu bölen’i, böldüreni düzgün tartif etmemiz lazım.Kim,yada kimler Kozlu’da,Kilimli’de CHP’yi bölerek AKP’nin kazanmasına yardımcı oldu.Burada adayların özellikle CHP adaylarının zayıf,yada kazanma şansının, listelerin vb den önce bu kurgunun çözülmesinde yarar var.Bu üçgenin AKP tarafından yönetilmesinin nasıl kurgulandığını iyi tahlil etmek lazım.

Daha sonrada CHP adaylarının bunda ki paylarını tartışabiliriz.

Çünkü her üç merkezde de kaydeden bölünen İYİ Parti olmadı.Çünkü İYİ Parti’nin bölgede ki oyu belli yada ne yapacağını üç aşağı beş yukarı biliniyor.Sorun CHP’yi Kilimli’de Kozlu’da neden aday çıkararak böldüğü, Merkezde ise CHP seçmenin sadığa gitmemesinin nasıl sağlandığını çözersek işte o zaman Zonguldak’ta neden seçimi kaybettiğimizi daha sakin değerlendirebiliriz.Yani bunları bir kenara bırakılarak, yada bu konuyu değerlendirmeden doğru bir sonuca varmak mümkün olamaz.Hiç birşey tesadüflerden oluşmuyor.

Gelelim Zonguldak’ta ki duruma.

AKP adayı Selim Alan açıklandığında, “AKP tepside seçimi verdi” algısı yaratıldı. CHP’ninde,kitlelerinde gevşemesine neden oldu.AKP adayını erken açıklayarak yarışta oldukça mesafe kazandı ve neredeyse her haneye dokundu.CHP dayı ise yarışa son 30-40 günde dahil oldu.AKP adayı örgütle kırgınken,barışan,başarmak için kenetlenirken,CHP adayı Şenol Şanal,yakaladığı başarıyı, adaylık sürecinde,agresif,hırslı ve kavgacı izlenimini tırmandırarak,önce CHP içinde kırgınlıklar daha sonra ise Belediye ile olan kavgasını artırarak devam ettirdi.Soğuk yüzlü, Selim Alan sevimli hale gelirken, dinamik, çalışkan, atom karınca olarak tarif edilen Şenol Şanal gergin,agresif,asan kesen bir hal aldı,aldırıldı.

AKP örgütü Selim Alanı dönüştürürken, CHP örgütü ve Şanal sevenleri ise adeta hırslandırdı,yangına benzin dökerek coşturdu.

Toplum AKP ve liderinden kavgacı, toplumu geren ilişkilerinden kurtulmak istedi ve metropolleri kazandı.

Anadolu geleneğindeki söz “Toplum kavgalı eve kız vermiyor”u Merkezde gösterdi.

Sağlıcakla kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: