“İnadına Barış İnadına Kardeşlik”

Şehit Asker Cenazesi uğurlamasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına saldırı ülke çapında olduğu gibi kentimizde de protesto edildi.AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan’ından, meslek ve kitle örgütlerine kadar farklı kesimler yaşanan olayı protesto etti. İnadına kardeşlik,inadına barış dediler.

 

 

19 Nisan 2019 tarihinde Türkiye-Irak sınırında çıkan çatışmada Şehit olan askerlerden Yener Kırıkcı’nın Ankara’nın Çubuk,ilçesinde cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı gerçekleşti ve saldırı sonrasında linç girişimi yapıldı.

Şehit Asker Cenazesi uğurlamasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına saldırı ülke çapında olduğu gibi kentimizde de protesto edildi.Siyasi partilerden,meslek ve kitle örgütlerine kadar farklı kesimler yaşanan olayı protesto etti. İnadına kardeşlik,inadına başrış dediler.

CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney

CHP 81 İl’de eş zamanlı basın açıklamsı yaptı. CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney Madenci Anıtı’nda yaptığı basın açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi, “Bugün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır.

Protesto Değil, Organize Bir Eylem

Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır.

Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. “Gün kızgın demiri soğutma günüyse” herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi,birlik ve bütünlüğü feda edilemez.

Güney; “Ankara Valisi ve İçişleri bakanı derhal istifa etmelidir”

Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar.

Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş  olduğusözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.

Güney; “Milli Savunma Bakanın’nın Bahsettiği “Mesaj”Nedir?

Bu arada Milli Savunma Bakanı’na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımız linç etmek isteyen ,”O evi yakın” diye bağıran hainlere dönüp de “Mesajlarınızı verdiniz” demek ne anlama gelmektedir. Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir?

Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bu gün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler.

Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisiyiz

Çağlayan; “Şiddeti asla tasvip edemeyiz”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, Ankara Çubuk’ta Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenaze töreninde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlenen saldırının ardından sağduyu, ittifak, birlik ve beraberlik ruhuna dikkat çekti. Şiddetin nasıl olursa olsun, kimden gelirse gelsin tasvip edilemeyeceğine dikkat çeken Mustafa Çağlayan, konuyla ilgili de partisinin mahalle başkanları ve teşkilatlarına da uyarıda bulundu. “Seçimler bitmiştir. Seçimlerde kurulan ittifaklar yerlerini artık Zonguldak İttifakına ve Türkiye İttifakına bırakmalıdır” diyen Mustafa Çağlayan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Şiddeti asla tasvip edemeyiz. Şiddetin ve terörün her türüne karşıyız. Kimsenin Türkiye’nin huzur iklimine zarar vermesine müsaade etmeyiz. Gerek sözlü, gerek yazılı olarak sosyal medyadan paylaşılan ayrıştırıcı ifadelere itibar etmemeliyiz. Seçimler bitmiştir. Seçimlerde kurulan ittifaklar yerlerini artık Zonguldak İttifakına ve Türkiye İttifakına bırakmalıdır. Sorumluluklarımızın farkında olarak birlik ve beraberlik ruhu ile yola devam etmeliyiz. Milli mücadelenin 100’üncü yılına bu yakışır” ifadelerini kullandı.

Zonguldak Demokrasi Platformu

Zonguldak Demokrasi Platformu’da Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınayan basın açıklaması yayınladı.Açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

“Terör saldırılarını lanetliyor, şehit askerlerimizi saygıyla anıyoruz…

Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimini protesto ediyoruz…

19 Nisan 2019 tarihinde Türkiye-Irak sınırından gelen acı haberle yüreklerimiz yanmıştır. Güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada Erhan Çiyapul, Murat Şahin, Şevket Çetin ve Yener Kırıkcı isimli 4 askerimiz şehit olmuş, 6 askerimiz ise yaralanmıştır. Ülkemiz yaklaşık kırk yıldır, gençlerini teröre kurban vermektedir. Hiçbir haklı ve meşru gerekçesi olmayan bu saldırılar, insanlık ve özgürlük adına utanç tablosudur.Nereden ve kimden gelirse gelsin terör saldırılarını kınıyoruz. PKK terör eylemlerine derhal son vermeli, koşulsuz olarak silah bırakmalıdır. Toplumumuzu ırkçı yaklaşımlarla etnik kökenleri üzerinden birbirine düşman etmeye çalışanlara karşı, demokrasiyi ve kardeşliği her zamankinden daha fazla sahiplenmek zorundayız. Saldırıda şehit olan askerlerimizi saygıyla anıyor, ailelerine, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz.

Öte yandan şehit askerimiz Yener Kırıkcı’nın cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ise linç girişimine maruz kalmıştır. Seçim sürecinde kullanılan kutuplaştırıcı, ötekileştirici ve aşırı milliyetçi nefret dili bu saldırıya zemin hazırlamış, kendisi gibi düşünmeyenlere ve kendilerine oy vermeyenlere “terörist”, “fetöcü” ve “PKK”‘lı damgası yapıştıran iktidar mensuplarının dili bu saldırıya sebepolmuştur. Bu nefret dili devam ederse çok daha tehlikeli olaylarla karşı karşıya kalacağımızın endişesini taşıyoruz. Bu saldırıyı yaratan atmosfer halkı birbirine karşı düşmanlaştıran uygulamaların içinde aranmalıdır. Ülkemizin kutuplaşmaya değil barışa, dostluğa ihtiyacı olduğunu bir kez daha dile getirirken siyasi iktidarı sağduyuya davet ediyoruz. İktidarı halkımızı kutuplaşmanın içine iten anlayışı, dili, terk etmeye ve tüm yurttaşlarımızın can güvenliği başta olmak üzere barışın ve kardeşliğin inşası için adım atmaya çağırıyoruz.

Bu saldırıyı protesto ediyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP Örgütüne geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci

Birleşik Kamu-İş’e Bağlı Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci’de yapılan saldıya ilişkin açıklama yaptı.Kahveci açıklamasında, “Çubuk’ta   şehit cenazesi gelen  bir lidere  saldırı yapılması  gelecek günlerin provası niteliğinde olup  yine bir iç kargaşaya neden  olabilecek gelişmelere gebedir. Hiçbir   güç hakkı olan bir ziyareti engellemeye kalkışamaz ve   cenazeye sebep oluyor  diye davranamaz. Ülkeyi yönetenler bu tür karışıklıklara meydan vermeden  gerekli önlemleri almak zorundadırlar.  Kimin PKK terör örgütüne destek verdiği  devlet arşivlerimizde açıkça mevcuttur. Bu arşivlere bakıldığında kimin destek olduğu kimin olmadığı net bir şekilde görülecektir. Kaldı ki dört şehidin  sorumlusu   masum insanlar değildir. Devlet yöneticileri bu saldırıyı  aydınlatmalı ve en ağır cezaları vermek zorundadır.  Terör ve provokasyonları tertipleyenlere fırsat verilemez.  Bu saldırı  tesadüf bir girişim  olmayıp ülke içinde  yeni bir kardeş kavgasını körükleyenlerin bir oyunudur.  Terör ve şiddetin olmadığı demokrasinin özgür bir şekilde yaşandığı bir ülkeyi yaratmak zorundayız.  Birleşik kamu İş ve Eğitim  İş olarak terör ve şiddetin her zaman karşısında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Aynı saldırıyı diğer partilere de yapılmasında da   aynı tepkiyi veririz.Kılıçdaroğlu’na yapılan alçak ve  çirkin saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Devlet yöneticilerini görev yapmaya ve gerekli önlemlerin almalarını ve söylemlerini birlik beraberlikten kurmalarını   önermekteyiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: