Tüm Bel-Sen’de kırılma Ne zaman başladı ?

31 Mart seçimleri kentte bir çok noktada değişimi birlikte getiriyor.

Özellikle Merkez ilçe,Kozlu ve Kilimli’de önümüzdeki süreci daha iyi izlemek,gözlemlemek gerektiği yorumları sık sık yapılıyor.

Seçimlerle birlikte özellikle CHP’den AKP’ye geçen yada AKP’den CHP’ye geçen belediyelerde sendikal değişikliklerde peşi sıra gelmeye başlandı.

Özellikle büyük metropollerdeki Büyükşehir Belediyelerindeki değişiklik bırakın sendikaların güç kaybetmesini Cumhurbaşkanını bile rahatsız etmiş olmalı ki;Memur-Sen Konfederasyonunun düzenlediği uluslararası “İşin Geleceği: Tehditler ve Fırsatlar” konferansında  “31 Mart itibariyle tamamlamış olduğumuz seçimlerden sonra bazı belediyelerdeki gelişmelerden rahatsızlıkta bulunma gibi, Memur-Sen’in asla rahatsızlık duymaması gerekir. Şunu unutmayın. İnsanoğlu hem cahildir, hem zalimdir. Ve bir yere kadar menfaatleriyle beraber hep yürür. Ben Memur-Sen camiasının bu seçimler sebebiyle ortaya çıkan tabloda, bulundukları yerlerde dimdik duracaklarına inanıyorum. Ha ne yapacak sana? Seni makamından mı alacak? Alsın. Seni memurluktan atabilir mi? Atamaz. Çünkü 657 denilen bu yasa bir defa sizi güçlü bir şekilde koruma altına almıştır. Kaldı ki bu yollara tevessül edenlerin karşısında kapı gibi Memur-Sen camiası var. Ve yine şunu bilmeniz lazım ki bu ülkede bir hükümet var. Biz hiçbir zaman yapılacak bu zulümlere tribünden seyirci olmayız. Yapılması gereken neyse bunu da yaparız”dedi

Şimdi gelelim Zonguldak’a. Zonguldak Belediyesi’nde de yeni seçilen Belediye Başkanı Selim Alan  yaklaşık 180 memur’a sendika geçişleri için form dağıttı.

Zonguldak Belediyesi’nde örgütlü bulunan KESK’e Bağlı Tüm Bel-Sen eski Şube Başkanı Kenan Şeref seçim öncesi AKP lehine yaptığı propaganda nedeniyle genel merkez (Tüm Bel-Sen) tarafından görevden alınması yönündeki kararı nedeniyle istifa etmişti.

Yani burada değişim seçim öncesi başlamıştı dersek yanlış olmaz.

Ama benim asıl üzerinde durmak istediğim konu şu;

Tüm Bel-Sen bu duruma nasıl geldi.Bunun sorumluları kim?

Bundan belki üç dönem önce 2009 Yılında Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Ali Çapri idi.

Düzgün,ilkeli KESK’in genel ilkelerine bağlı bir şube başkanı idi.

KESK içindeki farklı gruplar allem etiler,kullem ettiler.Ali Çapri’nin başkanlığındaki ekibi değiştirdiler.

Yerine kimi getirdiler, KESK’in neredeyse hiç bir eyleminde bulunmayan, KESK, Demokrasi Platformu’nun kente dair mücadelesinde yer almayan, konumu gereği Başkan Yardımcısı olan Erol Yılmaz’ı Çapri’nin yerine getirdiler.

Kim aynı ekip.

Sonra ne oldu?

Erol Yılmaz bu kez görevi yukarıda belirttiğim görevden alınmaya kadar gidecek olan Kenan Şeref’e devretti.

İşin ilginci ise.

Kenan Şeref 31 Mart öncesi görevden ayrıldı ya, seçimi kazanan AKP’li Belediye Başkanı Selim Alan’ın dağıttığı formları ilk imzalayanların içinde kim oldu dersiniz bilim bakalım?

Şimdi biri çıkıp KESK adına.

Bu sürecin sorumluluğunu üstlenen, bu konuda hata yaptığını dile getiren kimse var mı?

O ekip kim biliyormusunuz?

Yani Erol Yılmaz’ı, Kenan Şeref’i Tüm Bel-Sen Şube Başkanı yapan aynı zamanda CHP Belediye Başkan Adayı Şenol Şanal’ın da etrafındaki ekip.Diyeceğim o ki, bu ekip için söylenen, ben demiyorum. Sokakta konuşulanı yazıyorum. Bu ekip Zonguldak’ta sosyalist, devrimci, CHP’li, Kozlu’da Ali Bektaş’a, Hüdai Dökmeci’ye oy verenler”deniyor.

Şimdi buradan CHP Adayı Şenol Şanal’a ve KESK’e diyorum ki siz böyle ekiplerle yola devam ettikçe, daha çok AKP’li, daha çok Memur-Sen’e kadro veririsiniz, daha çok yarışa girer ve kaybedersiniz.

Zonguldak Belediyesi’nde benim bildiğim her döneme uymayan, tutarlı, ilkeli hak, hukuk, adalet isteyen, onurlu KESK’in üyeleri her zaman olacaktır.

Bu ülke Kamu Emekçileri, emek mücadelesinde ne bedeller ödeyerek, ihraçlarla, sürgünlerle, tutuklamalarla karşılaştı.KESK ve bağlı sendikalar Türkiye’deki sendikalaşma ve emek mücadelesinin mihenk taşı olduğunu bilen birçok memur arkadaşım var.

Onların o formları nasıl geri çevirdiğini, tehdide, şantaja, makama ve mevkiye göre sendika değiştirme yeceklerini ifade eden dostlarımın da olduğunu biliyorum.

Cumhurbaşkanının söylemiyle, “Ha ne yapacak sana? Seni makamından mı alacak? Alsın. Seni memurluktan atabilir mi?Atamaz.

Çünkü 657 denilen bu yasa bir defa sizi güçlü bir şekilde koruma altına almıştır”

Daha da ötesi KESK gibi onurlu bir kurumun üyesisiniz daha ne ola…

Reklamlar

One comment

  1. Şenol ŞANAL · · Cevapla

    Sevgili Arı, saz yapımına fazla dalmış konuları ve kişileri iyice karıştırmışsın . Kenan Şeref’i benim adımla yan yana getirmek herkesin başaramayacağı bir şey görüyorum ki onuda başarmışsın.
    CHP Belediye Başkan Adayı Şenol Şanal’ın da etrafındaki ekip demişsin ama sen de benim listemde meclis adayı idin etrafımda kimin olup olmadığını en iyi bilmesi gerekenlerden birisi de sendin ama sanırım atölyede fazla kaldın sahaya çıkamadın.

    ” Şimdi buradan CHP Adayı Şenol Şanal’a ve KESK’e diyorum ki siz böyle ekiplerle yola devam ettikçe, daha çok AKP’li, daha çok Memur-Sen’e kadro veririsiniz, daha çok yarışa girer ve kaybedersiniz”açıklamanı ise anlamakta zorluk çekiyorum Bu değerli fikirlerini bence KESK yönetimine ilet faydalansınlar. Ben kıymetli düşüncelerine ihtiyacım olduğunu hissedersem de sosyal medya yada basın aracılığı ile değil davet eder yada ben gelirim düşüncelerinden faydalanma imkanım olur. Karşılıklı konuşmak varken aracı vasıtası ile düşünce paylaşımı benim tarzıma uymuyor sevgili Arı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: