Köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı deme alışkanlığı yerleşti

Siyasette, politikada takiye yapmak, bir anlamda siyasi katakulli de denilebilecek kitle, yanıltma, yöneltme, yönetme yöntemi olarak tarif edilir(Ekşi sözlük)

Siyasetteki bu durum aynı zamanda iktidar olma,erki ele geçirme olarak ta yer aldı.

Zamanla bunun yerini daha kişisel hesaplar,ranta dönük davranışlar sürdürdü

Bu zamandan sonra bunun adı takiyeden çıktı, “Köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı”deme alışkanlığı yerleşti.

Bunun politikayla,siyasetle ne alakası var ve bugününün konusu ne diyeceksiniz.

AKP’de il ve ilçe başkanlığı tartışması başladı.Başladı demek tam oturmayabilir, kulis ve kazan kaynamak dersek daha doğru olur.

Yanılmıyorsam Elmas TV Genel Yayın Yönetmeni, meslektaşım Atilla Öksüz , ilk olarak yazdı.AKP İl Başkanlığına Memurlar Lokali İşletmecisi, Sami Aydın’ın ismini geçtiğini

Daha sonra Halkın Sesi Gazetesi haberi manşetten vererek “Yeniçeri İsyanı Kapıda!”, başlıklı haberlerle duyurdu.Yine,Halkın Sesi, sosyalmedya facebook’ta Güray Topal’ın paylaştığı resmin üstüne, “Safları Sıklaştırın Sırtlanlar Girmesin !!!”!mesajına yönelik olarak “AKP’deki “Sırtlan” kim? diye sorarak konuyu derinleştirdi ve, “Yeniçeriler, toplantı üzerine toplantı yaptı… Selim Alan taraftarlarının sosyal medyada toplu fotoğraf paylaşarak “Safları sıklaştırın, sırtlanlar girmesin” şeklinde mesaj paylaşması, bardağı taşıran son damla oldu.”diye haberleştirdi.

Bu kavganın çıkacağı belli idi ama bu kadar erken çıkması çok manidar.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir sohbet ortamında bu tartışma konusu açılınca, Belediye Başkanı Selim Alan’ın AKP İl Başkanı Zeki Tosun ve Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan ile birlikte çalışmadıkları, hatta gezi programlarında birlikte olmadıkları,gezilerine daha çok Emniyet Müdürü ve Vali ile hareket ettiğini, halktan gelen gücün henüz farkında olmadığı yorumları yapıldı.

Benzer konular değişik zamanlarda belediye ile örgüt arasında çok yaşanıyor.Bu sadece AKP’ye has bir durum olarak yorumlamadan bunun yazının başında söylediğim , “ Köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı”deme alışkanlığı yerleştiğinin somut durumu olarak yorumlamak lazım.

AKP iktidara nasıl geldi.Refah Partisi önce kendilerini nasıl tarif ettiler,Milli Görüş Geleneği ile, sonra. “Yenilikçiler” olarak başını Tayyip Erdoğan,Abdullah Gül,Bülent Arıç gibi kadrolar Refah Partisi’nden ayrılarak AKP’yi kurdular.

Sonra o bildiğimiz hala devam eden kavganın iki ucu olan AKP ve Fetullah Gülen Cemaat ilişkisi

Bugün AKP’de başka cemaatler iktidarın nimetlerinden faydalanmak üzere çalışmalar yapıyor.

Zonguldak Yerelde AKP bu tür davranışları 2004-2009 Yıllarında Secaattin Gonca ile yaşadı.

O yıllar bir anlamda da AKP’nin Avrupa Birliği,daha liberal politikalarla, takiye yaparak kimi sol’dan,merkez sağ’dan kadrolar kurarak bugün kü pozisyonunu yarattılar.Bu giderek “Köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı”deme alışkanlığı olarak yerleşti.

O gün İl Başkanı Hamdi Uçar ile Belediye Başkanı Secaattin Gonca’nın tartışmaları, kavgaları sokakta konuşulmaya başlanmış ve son bir yılında Secaatin Gonca örgüt içinde kendisine yakın grup kurmuş ve AKP İl ve İlçe örgütü ile kılıçlar çekilmişti.Kaybeden Belediye Başkanı oldu.

Şimdi “tarih tekerrürden ibarettir” dercesine daha çok erkenden bu kez kavganın bir ucunda Selim Alan diğer ucunda AKP il ve İlçe örgütü.

Benzer durum Selim Alan’da tıpkı Secaattin Gonca gibi, örgüt içinde kendine bağlı grup yarattı.

Sonucunu yazmıyorum.Hepimiz biliyoruz.

Şuanda izlediğimiz kadarıyla, AKP’de Zeki Tosun’a ve Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan’a karşı aday çıkarmak, tartışma yaratmanın başkaca amaçları olabilir?. Belediye Başkanı Selim Alan’ı tavize zorlamaya yarayabilir.Aslında bu tartışma Tosun ve Çağlayan’dan çok, Belediye Başkanı Selim Alan’ı sıkıştırmaktan,baskı altın almaktan başka bir şeye yaramaz.

Ne isteniyor da vermiyor Alan?

Eğer Alan’ın seçim öncesi özel sözleri yoksa kavgayada gerek yok.Ama bekleyip göreceğiz.

Bakalım dananın kuyruğu ne zaman kopacak?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: