Grizu-263 İkinci Kez ‘Dünya İkincisi’

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde faaliyetlerini sürdüren Grizu-263 uzay takımı Amerikan Uzay Kurumu (AAS) tarafından düzenlenen Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nin desteklediği ‘Tasarla-Yap-Fırlat’ konseptliCanSat uydu yarışmasına 3 yıldır katılan Grizu-263 uzay takımımız, 14-16 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde gerçekleşen bu yılki finallerde, geçmiş başarılarını sürdürerek ikinci kez Dünya 2’ncisi oldu.

Grizu-263 uzay takımımız, ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleşen Amerikan Uzay Kurumu ve Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nün organize ettiği model uydu yarışmasında, ön elemelerde ilk 5 takım arasında yer alarak finale yükselmişti. Finallerde ise, ilk aşamada uçuş öncesi kontroller, uçuş ve uçuş sonrası raporlama aşamasını eksiksiz tamamlayan takımımız 100 üzerinden 96,355 puan ile Dünya ikinciliğini elde ederek Ülkemizi ve üniversitemizi bir kez daha gururlandırmış oldu.

Takım kaptanı Muzaffer Duysal, bir yıldır gece gündüz bu yarışma için 34 kişilik bir takımla çalıştıklarını ifade etti. Bu başarının elde edilmesinde takımın her bir üyesinin büyük payı bulunduğunu dile getiren Duysal,  dünyanın en iyi üniversiteleri arasında girerek ülkemizi ve üniversitemizi temsil etmenin gururunu ve onurunu yaşadıklarını söyledi. Duysal, “Başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Dekanımız Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, yürütücü danışman hocamız Prof. Dr. Bülent Ekmekçi olmak üzere, Dr. Öğr. Üyesi Serkan Karakış’a, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Kaya’ya, Arş. Gör. Engin Kocaman’a ve Arş. Gör. Ferdi Kara’ya, üniversitemiz mensuplarına ve ana destekçimiz olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası T.A.Ş’ye ve sponsorumuz Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ye çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Takımın 2. kaptanı Çağla Aytaç Dursun ise, CanSatCompetition 2019’da geçtiğimiz yıl aldıkları başarıyı tekrarlayarak Dünya ikincisi olduklarını söyledi. Şartlar zor olsa da çalışmayı asla bırakmadıklarını ifade eden Dursun, ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerinin belirtti. Dursun; “Zonguldak’ı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ni takip etmeye devam edin. Bu şehir, bu üniversite başarmaya devam edecek!” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  dünyanın sayılı üniversitelerinin katıldığı CanSatCompetition 2019 model uydu yarışmasında bir kez daha dünya ikincisi olarak ülkemizi ve üniversitemizi gururlandıran Grizu-263 uzay takımını  tebrik ederek öğrencilere bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: