Erdemir’in çeliği öğrencilerin elinde yeniden hayat buldu

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (Erdemir) düzenlediği 5. Erdemir Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’nın kazananları belli oldu. Tophane-i Amire’de düzenlenen törendetoplamda 18 projeödüllendirildi.Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinden Berke Uysal ‘Nasıldı Çocukluk’ eseriyle birincilik ödülünün, yine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Ömer Kasımoğlu ‘TempusFugit’ eseriyle ikincilik ödülününve Anadolu Üniversitesi’nden AlenaFirsanova ise ‘Çocukluk’ eseriyle üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

OYAK Maden Metalürji Grubu şirketlerindenEreğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin(Erdemir),Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl beşincisini düzenlediği Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’nın kazananları belli oldu. Bu yıl‘Çelik ve Çocuk/Çocukluk’ temasıyla düzenlenen yarışmanın Tophane-i Amire’degerçekleştirilen ödül töreninde,107 başvuruarasından seçilen 18 heykel çalışmasıödül almaya hak kazandı.Değerlendirme sonucunda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinden Berke Uysal ‘Nasıldı Çocukluk’ eseriyle birincilik ödülüne, Ömer Kasımoğlu ‘TempusFugit’ eseriyle ikincilik ödülüne ve Anadolu Üniversitesi öğrencisiAlenaFirsanova ise ‘Çocukluk’ eseriyle üçüncülük ödülüne layık görüldü.Diğer 15 heykel ise Mansiyon Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve Erdemir Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Erdemir’in sanat eğitimine destek olmak, heykel alanında genç yetenekleri teşvik etmek ve onları desteklemek amacıyladüzenlediğiyarışmanın birincisine10 bin TL, ikincisine 7 bin 500 TL, üçüncüsüne 5 bin TL, Mansiyon Ödülü’ne layık görülenlere 3 bin TL, Jüri Özel Ödülü ve Erdemir Özel Ödülü’nü almaya hak kazanan öğrencilere ise 2 bin TL takdim edildi. Ayrıca, 16 heykel de sergilenmeye değer bulundu.

“Bir ülkenin ancak sanat ve bilimle kalkınabileceğine inanıyoruz”

OYAK Maden Metalürji Grubu Başkanı Toker Özcantörene yolladığımesajında şunları söyledi: “Erdemir olarak ürettiğimiz çeliğin yaşamdaki vazgeçilmez yerine dikkat çekiyor ve ülkemizin gelişimine önemli katkılar sağlayacak tüm alanlarda projeler geliştiriyoruz. Sanat da bu alanlardan biri. Bir ülkenin ancak sanat ve bilimle kalkınabileceğine inanıyoruz. Bu inançla da ülkemizde sanat eğitimine destek olmak, heykel alanında genç yetenekleri teşvik etmek ve onları desteklemek amacıyla 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle Çelik ve Yaşam Heykel Yarışmamızı başlattık. Erdemir çeliğinin kullanıldığı bu yarışmamızda her bir eser ilmek ilmek işlendi ve bunun sonucunda; çelik sanatla buluştu. Katkılarından dolayı tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor ve ödül almaya hak kazanan gençlerimizi tebrik ediyorum.”

Bu yıl ‘Çelik ve Çocuk/Çocukluk’ temasıyla düzenlenen yarışmaya,tümüniversitelerin heykel bölümünde lisans ve lisansüstü eğitim gören toplam 107öğrenci başvuru yaptı. Yarışmada dereceye giren öğrencilerin eserleri,5 Temmuz 2019 tarihine kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu’ndasergilenecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: