Yılmaz; “Sinem Kutlu’ya görevi teslim edilsin ”

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz,AKP İktidarının Eğitim politikasına yönelik değerlendirme yaptı.Değerlendirmenin başlığını ise, “Samimiyetsiz Aldanışlar  (!)”belirledi. Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, son bir aydır  yerel basının gündeminden düşmeyen milli eğitim konusunda da değerlendirmelerde bulundu

Yılmaz, “2002 Yılında iş başına geldiğinden bu yana 7 Milli Eğitim Bakanı, neredeyse her yıl değişen liseler giriş sınavı modeli, en az 8 yönetici atama yönetmeliği ve düzeltmesi, okul ders programları vb derken son olarak değiştirilen okula başlama yaşı ile yeni bir değişikliğe adım atıyoruz.

Bir ülkenin eğitim sistemi ile bu denli uğraşmanın tek amacı olabilir..Bu amaç olsa olsa   okumayan, sormayan , sorgulamayan insan modeli yetiştirerek güç kimde ise ona  biat eden , söylediğiniz her şeyi doğru kabul eden ve hakkını aramak , istemek yerine elindekileri tevekkülle kabul edip ,  boynunu büken insan yetiştirmektir.Son 20 yıla baktığımızda bu amaca oldukça yaklaşıldığını görüyoruz.

“Köy enstitüleri sekteye uğradı”

Ülkemiz eğitim tarihine baktığımızda köy enstitüleri ile kırlardan başlayan aydınlanma 1950’li yıllarda bu eğitim kurumlarının kapanması ile sekteye uğramış, 1960, 1971 ve 1980 darbeleri ile adeta ülkenin önüne duvar örülmüştür. Egemenlerin böl yönet politikası ile Alevi / Sünni, Kürt/Türk, sağ/sol şeklinde bir yanlara savrulan halk, bir kıvılcım ile kapı komşularını boğazlar duruma getirilmişlerdir. 6, 7 Eylül olayları, 1 Mayıs,  Kahraman Maraş, Çorum, Sivas katliamları sadece birer örnektir.

“Cuma namazlarına giden dalkavuklar yaratıldı”

Bizler her fırsatta yaşadıklarımızdan yana dert yanarken, gidişata dair sıkıntılı geleceği de anlatmaya çalıştık. Devlet içindeki dinci, ırkçı örgütlenmenin bu ülkenin geleceğine dair en büyük sıkıntı olduğunu söyledik, dinsiz olduk. Devletin tüm yurttaşlarına eşit ve ötekileştirmeden yaklaşması gerektiğini söyledik, terör sevici olduk. Mülki amirin veya kurum amirinin Cuma namazlarına gittikleri camiyi öğrenmek için kurum çalışanlarına dalkavukluk yapanları gördük/biz utandık, ezan sırasında sınıfın camını kapattık, sürüldük. Tarikatların, cemaatlerin, dinci vakıfların kurumların içine bu denli girmesi yanlıştır dedik, bugün tu kaka fetö dedikleri yapının içinde koltuk/makam kovalayanlarca hain ilan edildik. Doğruyu söylediğimiz her seferinde sürülen, mağdur edilen, bedel ödeyen biz olduk.

“Her gün yerel basında Milli Eğitim Müdürlüğü başlıklı haberler”

16 Temmuz 2016 günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi kamyonu ile darbecilere karşı mücadele edenlerle fotoğraf çektirip kendini gazi ilan edenler gibi, sürekli 28 Şubat mağduru olma üzerinden prim yapmaya çalışanların haberlerini okuyoruz. Son bir aydır hemen her gün yerel basında Milli Eğitim Müdürlüğü başlıklı haberler ile güne başlıyoruz. Bizlerin yaşadığı bunca haksızlığın yanında bir hanımefendi, oturduğu okul müdürlüğü koltuğunun gerçek sahibinin Sinem Kutlu öğretmen olduğunu görmezden gelerek neyin mağduriyeti ise zülfiyare dokundurup duruyor. Diğer yandan arkadaşın biri de, Sinem Kutlu öğretmene İmam Hatip Lisesi müdürlüğü hakkı teslim edilmezken Mars’ın arka yüzündeymiş ve uzay mekiği ile daha yeni dönmüş gibi Sinem Kutlu’nun  “ okul müdürlüğü hakkı verilmeliydi” diyor.

Bilmiyordum ya da aldandık/aldatıldık çıkışı bu kadar kolay olmamalı. Hem Sinem Kutlu ile aynı okulda olacaksın hem de bir yıl sonra öyle olmamalıydı diyeceksin.

Madem ortada bir haksızlık olduğunu herkes kabul ediyor,  o zaman haydi,   Sinem Kutlu’ya görevi teslim edilsin diyelim. Samimiyeti buradan başlatalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: