“Kimsenin kendini halkın iradesi ve yargının yerine koyma hakkı yoktur”

Zonguldak Demokrasi Platformu, 19 Ağustos’ta, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarının görevden alınarak yerlerine valilerin kayyum olarak atanması, meclis üyelerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi

Zonguldak Demokrasi Platformu adına yapılan açıklamada, “Demokrasi (!)… Hani? Nerede?”diye soruldu

Zonguldak Demokrasi Platformu yaptığı açıklamada, “Yaşadığımız durum; halkın seçtiği temsilcilerin mahkeme kararı olmaksızın görevden uzaklaştırılıp yerlerine atanmış kişilerin konulması ve halk iradesinin açıkça hiçe sayılmasıdır. Üç büyükşehir belediye başkanının da %50’lerin çok üzerinde oy aldığı düşünüldüğünde vahim bir siyasal darbe ile karşı karşıya olduğumuz görülmektedir.”denildi

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Ülkemiz, son yıllarda “Tek Adam Rejimi”yle birlikte demokrasinin temel kurum ve ilkelerinin birer birer ortadan kaldırılmasını, demokratik değerlere yönelik adeta bir inançsızlaştırma operasyonu yaşamaktadır.

Bu operasyon Meclise, adalete, yargıya, basına, sendikalara ve daha birçok kuruma karşı vatandaşların inancını yitirmesi için sistematik olarak sürdürülmektedir. Yaşadığımız “Tek Adam Rejimi” ile Devlet/AKP bütünleşmesi gerçekleştirilmiş, devletin tüm kurumları AKP’nin güdümüne sokulmuştur. Parti/Devlet kaynaşması ile devletin kurumları asıl misyonlarını, var oluş gerekçelerini bir yana bırakarak AKP’nin şubeleri gibi çalışmaktadırlar. Bugün geldiğimiz aşamada uygulanan tekçi ve faşizan politikaların sonucu olarak halkın ezici çoğunluğunun Meclise, yargıya, adalete, basına inancı ve güveni oldukça zayıflamıştır.

Buna paralel olarak yandaş olmayan muhalif kurumlar ise demokrasinin asgari kuralları dahi rafa kaldırılarak etkisizleştirilmeye, bastırılmaya çalışılıyor. Yurttaşlarımızın 2003 yılından bu yana yaşadıklarından dolayı tercihlerini değiştirmeye çalıştığı bir dönemde, yapılan seçimleri anlamsızlaştırmak, sonuçlarını ortadan kaldırmak ve böylece umutsuzluğu hâkim hale getirerek tek adam rejimine teslim olmamız hedefleniyor.

19 Ağustos’ta, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarının görevden alınarak yerlerine valilerin kayyum olarak atanması, meclis üyelerinin gözaltına alınması tam da bu amaçla yapılmaktadır. Seçilmeleri üzerinden henüz dört ay geçmemiş ve yeni seçilenlerin geçmiş dönemin bilançosunu çıkartmakla uğraştıkları bir zamanda büyük bir gürültü ve binlerce polisin operasyonuyla görevden alınmalarının hukuki bir dayanağının olmadığı da görülmektedir. Öne sürülen gerekçelerin hepsi delillendirilmiş gerekçeler olmayıp, tamamen algı yaratmaya yöneliktir. Bunun en büyük kanıtı ise kayyum atamalarının adli ve idari açıdan yapılan soruşturmalar sonucu olduğu söylenirken gözaltına alınanların savcılık sorgusu sonrası serbest bırakılmalarıdır. Yandaş medya ise gözaltına alınanlar için yaratılmak istenen algıya tetikçilik yaparken, gözaltındakilerin serbest kalmasını duyurmayarak tam bir itibar cellatlığı ile yandaşlık mertebesinde bir basamak daha atlamaktadır. Yaşananların bir algı ve siyaset operasyonu olduğuna, inandırıcı olmadığına ilişkin gerekçe ise yerel seçimlerden önce açıkça “gerekirse yine kayyum atayacağız” denilmesidir. Bu nedenle benzer bir tehdidin “İstanbul Seçimleri” sürecinde de yaşandığını göz önüne aldığımızda kayyum politikasının genişleyerek devam edeceği aşikardır.

Yaşadığımız durum; halkın seçtiği temsilcilerin mahkeme kararı olmaksızın görevden uzaklaştırılıp yerlerine atanmış kişilerin konulması ve halk iradesinin açıkça hiçe sayılmasıdır. Üç büyükşehir belediye başkanının da %50’lerin çok üzerinde oy aldığı düşünüldüğünde vahim bir siyasal darbe ile karşı karşıya olduğumuz görülmektedir.

Biliyoruz ki, kayyum politikası ülkede demokrasiden, barıştan, emekten yana olan herkese verilmiş bir gözdağıdır. Kimsenin kendini halkın iradesi ve yargının yerine koyma hakkı yoktur. Bu durum rejimin temel bir özelliği haline gelse de demokrasiye yapılan darbeleri kabul etmedik, etmeyeceğiz. Alışmadık, alışmayacağız, alıştıramayacaklar!

Bu hukuksuz, bu antidemokratik zihniyete karşı, tüm kutuplaştırma ve düşmanlaştırma çabalarını aşarak, demokratik bir ülkeyi inşa etme mücadelemizi demokrasiden yana olan tüm kesimlerle yan yana gelerek sürdürmeye devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: