Yılmaz; “Asıl olan Eğitimin içeriğidir”

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının başlamasına günler kala bizde uzun yıllardır Eğitim alanında hizmet veren, aynı çizgide ,çağın yeniliklerini yakalayarak  işletmesini bugünlere taşıyan, Hikmet Yılmaz  ile 3F İngilizce Kursu’nu, eğitim işletmesininin dünü ve bugününü konuştuk.

Susma; Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz ?

Hikmet Yılmaz İngilizce öğretmeni ,Yeminli tercümanım. 1997 yılından beri 3F  İngilizce kursu ve Tercüme bürosunun yöneticisi ve sahibiyim.

Susma; Bize 3F İngilizce kursu hakkında bilgi verebilirmi siniz ,sunduğunuz hizmetler nelerdir ?

Hikmet Yılmaz;İngilizce kursumuz 1997 yılından beri İngilizce , Almanca, dönem -dönemFransızca ve Arapça  gibi farklı dillerde eğitim veren bir Dil Okuludur. Buradan mezun olan öğrencilerimize sertifika vermekteyiz. Okul öncesinden başlamak üzere ilkokul , ortaokul, lise , yetişkin gruplarına ve aynı zamanda İngilizce öğretmeni olmak isteyen Dil sınıflarına  YDS, TOFEL  gibi her seviye ve her yaşa uygun İngilizce ve Almanca dil eğitimini aktif olarak veriyoruz.Almanca kursumuzda Aile Birleşimi A1 sertifikası dil eğitimi de vermekteyiz. 3F Tercüme Büromuz 2006 yılından beri aktif,resmi tercüme bürosuolarak görev yapmaktadır.Her dilde tercüme hizmetini network ağı ile onlarca tercüme bürosuyla ortak çalışarak sağlıyoruz. Bağlı olduğum Turçef Tercüme federasyonunun Batı Karadeniz temsilcisiyim. Aynı zamanda Tercüme Büromuz Bilirkişi Tüzel kişiliği olarak Sakarya Bölge Mahkemesi tarafından 2017 yılında atanmıştır,Bu da Türkiye’de bir ilktir.Tercüme bürosunun tüzel kişilik olarak atanması.

Susma; Okullarımızda İngilizce eğitimi verilmesine rağmen ‘’anlıyorum ama konuşamıyorum ‘’ sorununu nasıl çözebiliriz ?

Hikmet Yılmaz;İngilizce konuşabilmek için doğru yaşta, doğru seviyede en az 9 ay iyi bir eğitim almak gerekiyor. Burada ki kilit nokta yaşa uygun bir biçimde, doğru seviyede sistemli ve düzenli bir şekilde eğitim almak bunu yapan herkes aslında günlük İngilizceyi rahatça konuşacak seviyeye ulaşabilir.

Daha sonraki süreçte ise hedefe göre, yaşa göre ilerleyerek, bazı değişik metotlar kullanarak, farklı eğitim programlarının uygulanmasıyla devam etmek gerekiyor. Günlük İngilizceyi baz alacak olursak,olması gereken şey; yaşa uygun , bireye uygun doğru seviyede sistemli ve düzenli bir şekilde iyi bir öğretmen eşliğinde ilerlemek  bana göre İngilizce öğrenmenin yüzde altmışıiyi öğretmenden eğitim almaktır.Özetleyecek olursak bu süreçte iyi bir öğretmen eşliğinde, uygun bir programla ilerlemektir asılolan budur.

Susma; 3F İngilizce kursunu diğer dil eğitimi hizmeti veren işletmelerden ayıran özelliği nedir ?

Hikmet Yılmaz;Eğitim kadromuza güvenerek en iyi hocalarla, kalitelive ilkeli bir şekilde yılların tecrübesiyle eğitim veriyoruz,bizim kursumuza gelen ,verdiğimiz programı uygulayan öğrencinin İngilizce ile ilgili hedefine ulaşamama şansı yok,bu kadar iddialıyız.

Susma: Bir kadın işletmeci olmanın zorluklarını yaşadınızmı acaba ?

Hikmet Yılmaz;Kadın olduğum için bir sorunla karşılaşmadım. Özel sektörde, iş hayatında kadında erkekte bana göre aynı sorunlarla karşılaşıyor, kadın yada erkek benim için önemli değildir, ben karşımdakine insan olarak bakarım, insanında kalitelisi var, ucuzu var, görmüşü var, görmemişi var, sıkıntılar bundan ve özel sektörün zorluğundan kaynaklıdır. Bana saçma geliyor, kadın olduğum için böyle vs ben böyle şeylere inanmıyorum. Genel olarak iş hayatının getirdiği zorluklarla boğuşuyoruz. Kurum açmanın prosedürleri,özel sektörün,eğitimin sıkıntıları vs zorluklarıyla karşılaştım fakat bu benim işim zorluklarla uğraşmak istemiyorsan git evde otur. Özellikle şunu belirtmek isterim ; bu ülkede önemliolan bir işletme açmak değil kurduğunuz işletmeyi istikrarlı bir biçimde, aynı çizgide sürdürebilmek, önemli olan da budur . Ülkemizde sahibi yada ortakları aynı kişiler olan  30 yıl  devam eden bir işletmeyi görmek sık karşılaşılan bir durum değildir .Sahibi değişir,ortaklar değişir,açılır kapanır vs  senelerce aynı çizgide ,yenilikleri yakalayarak  işletmenizi sürdürebilmek  en zor ve ayırt edici olandır

Susma; Dershanelerin kapatılmasıyla çeşitli kurslar, öğrenci etüt eğitim merkezi gibi tanımlamaların yeniden yapılması sizlere nasıl yansıdı ?

Hikmet Yılmaz;Kötü yansıdı tabi ki, eğitim sektörüne gelen her uygulama bize de bir şekilde yansıyor. Dershanelerin kapatılması eğitimin hafife alınması demektir. Eğitim hafife alındığında da hem bizi hem de tüm eğitim sektörünü etkilemektedir. Bir eğitimci olarak şunu diyebilirim ki dershanelerin kapatılması, bu dönüşümler saçma ve gereksiz uygulamalardır çünkü asıl olan eğitimin içeriğidir, eğitimin nitelikli hale gelebilmesidir. Eğitimle ilgili kilit nokta,işin ehli kişilerle eğitimin niteliğinin arttırılmasıdır.

Susma Gazetesi’nin bu haftaki (4 Eylül) sayısında

Röportaj; Yağmur Öztürk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: