Öztürk, “MEB’te değişen bir şey yok”

2019/2020 eğitim-öğretim yılı başladı. Okullar 9 Eylül Pazartesi günü açıldı.Eğitim-İş Kozlu Temsilcisi Yeliz Öztürk, “MEB’te değişen bir şey yok. Yeni eğitim-öğretim yılı sorunlarla ve plansızlıklarla başlıyor”dedi.

Öztürk şu değerlendirmeyi yaptı, ”

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi yayınlamış ve yıl yıl hedefler koymuştu. 2019 yılında ikili eğitim ortadan kaldırılacaktı. İkili eğitim ortadan kaldırılamadı. Gerek Türkiye genelinde gerekse ilimizde ikili eğitim yapan okullar varlığını sürdürüyor. Ekonomik kriz nedeniyle okul yapımları durduruluyor, fakat eldeki binalar en verimli şekilde değerlendirilmiyor. Gerek Bakanlık gerekse taşradaki bürokratlar İmam Hatip Liseleri’ne en donanımlı binaları tahsis ediyorlar, İmam Hatip Ortaokulu ve Lise binalarının yarısı boş dururken ilkokullar, ortaokullar ikili eğitim yapıyorlar. 2023 hedefleri İmam Hatip Liselerinde akla geliyor, diğer okullarda unutuluyor.

2023 Eğitim hedeflerine göre eğitim yöneticileri nesnel ölçütlerle seçilecek, yüksek lisanslı olmaları özendirilecekti. 2015 yılında sendikal tercihleriyle mülakatla iş başına getirilen eğitim yöneticilerinin yöneticiliği bizzat sayın Bakan Ziya Selçuk tarafından “müktesep hak” ilân edildi, yazılı sınav yapılsa da yazılı sınavdan önce mülakatla eğitim yöneticisi olanlar yöneticiliğe yerleştirildi. Bununla da kalmadı, birçok okul ve millî eğitim müdürlüğü, şube müdürlüğü kadrosu geçici görevlendirmelerle EBS’ye tahsis edilmiş, sınava girenler mağdur edilmiştir.

Sayın Bakan okulların finansman sorununun çözüleceğini vaat etmişti, fakat okulların adları satışa çıkarılıyor, tasarruf tedbirleri denilerek okullara kırtasiye, temizlik malzemesi, boya, sıra verilmiyor, velilerden bağış alınmaması yönünde açıklama yapılıyor, ama okullar kaderine terk ediliyor.

MEB’in plansızlığı yetmezmiş gibi toplu sözleşme sürecinde emekçilere enflasyon oranının çok altında bir zam oranı verildi ve eğitim emekçileri yoksulluğa itildi. Ekonomik krizle boğuşan, motivasyonu düşen eğitimcilerden verimli çalışma beklenebilir mi? Tüm sorunlara rağmen eğitim-öğretim faaliyetleri cefakâr, vefakâr, yiğit eğitim emekçilerinin çabalarıyla yürütülecektir.

Eğitim İş Sendikası olarak eğitim emekçilerinin iş güvencesi ve insanca yaşam talebi için, ülkemizin yarınları olan çocuklarımızın fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bireyler olarak yetişmeleri için, ikili eğitim gibi çağ dışı koşullarda eğitim görmemeleri için, MEB’te mülakatın değil liyakatin egemen olması için; millî, laik, parasız, bilimsel eğitim için mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyor,  diğer sendikaları ve halkımızı ortak mücadeleye davet ediyor, tüm sorunlara rağmen 2019/2020 eğitim-öğretim yılının eğitim emekçilerimize, öğrencilerimize, velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: