Uçak Benzini Ve Naftalin Üretimi

Geçtiğimiz hafta Susma Gazetesi’nde bölgede önemli yatırıma sahip AK KURT Madencilik yetkilileri ile yaptığımız söyleşide , “Zonguldak’tan THK’na Uçak Yakıtı gidiyorduhttps://susmagazetesi.com/2019/09/03/zonguldaktan-thkna-ucak-yakiti-gidiyordu/  haberini yapmıştık. Bu hafta yine o röportajı yaptığımız Akkurt Madencilik yetkilisi değerli büyüğümüz Şuayip  AliGözlülü bu kez de yine tarihe ışık tutacak bilgileri bizimle paylaştı.Teşekkür ediyoruz.

ZONGULDAK’TA TTK’YA AIT KOMUR YIKAMA TESISISININ FAALIYETINE 2006 YILIN DA SON VERILDI. FOTOGRAF-DHA(ARSIV)

Zonguldak Taşkömürü havzasının tarihçesini incelediğimizde bölgenin sadece bir kömür üretim havzası olmadığını Türkiye’mizin geçirdiği dönemlerin küçük bir örneği olarak Fransız, Alman, İngiliz, Rus ve bünyesinde ki Rum ve Ermeni toplumları ile iç içe yaşamış onların kültürlerini, yaşantılarını gözlemlemiş Türkiye’nin ilk tenis kortunu ilk havuzlu açık hava sinemalarını ve diğer sosyal faaliyetlerini yaşarken sömürücü ticari zihniyetleri ile Zonguldak kömür havzasını talan etmelerine şahit olmuş bundan etkilenen ve imrenen bunları sonlandırmak isteyen eğitimli, bilinçli millet ve memleket için çalışanların mücadele alanı olduğunu görürüz.

1917 yılında yabancı üreticiler eliyle 158. 500 tona düşen 1920 yılında havzayı devralan Milli ve İktisadi Politika sevdalıları eliyle 560.400 tona çıkartılmıştır. 1921 yılında Büyük Millet Meclisinden çıkartılan bir kanunla işçilik hakları teminat altına alınmış ve 1924 yılında Zonguldak’ta  ”Yüksek Maadin ve Sanayi Mühendis Mektebi’ni kurmuş ve M.T. A kanalıyla Avrupa ve Amerika’ya öğrenciler göndererek yetiştirdiği donanımlı, eğitimli ehil kişiler eliyle üretimi günden güne arttırarak 1967 yılında üretimin 5.000.000 tona ulaşmasının ilk temellerini atmıştır.

Ancak baştan beri sadece şahsi menfaatlerini düşünüp kömürü bulan Uzun Mehmet’i bile katleden, her türlü ilerlemeyi ve bilhassa Atatürk’ün yetiştirdiği Türk yurdu ve Türk toplumu için çalışma düsturuyla yapılanlara körü körüne karşı olan yobaz zihniyettekiler boş durmamış önce Yüksek Maadin Mektebi kapatılmış dünyanın sayılı maden kolleksiyonlarından birine sahip olan ve madenleri labaratuarı talan edilmiş ardından T.T.K ‘nın maden kömürü bünyesindeki İnsan Gücü Eğitim Merkezi ile bugüne kadar bu konumunu muhafaza edebilmiştir.

Avrupa’da maden kömürü kok fabrikalarında hammadde olarak kullanılıp 20 çeşit ürün elde edildiği gibi elde edilen kömür gazları (hava gazı) termik santrallerde yakıt olarak kullanıldığı dönemde T.T.K Üzülmez lojmanlarında aynı gazı kullanmış Türkiye’nin ay gazı bile tanımadığı bir dönemde mutfak ocakları kömür gazı (hava gazı) ocakları kurulmuştur. 1960’lı bunu gözlemledikten sonra 1975 yılı sonlarında kok fabrikasının yıkılıp hurdaya satılması nedendir?

100.000 ton kapasiteli bu kok fabrikası çalıştığı dönemlerde Zonguldak havzasından temin edilen malzemelerle birkaç kez bakım ve onarımdan geçirilmiştir.1972 yılında 24 bataryasından yarısı çalışmaz durumda iken bakım ve onarım yerine hurda olarak satılması daha uygun görülmüştür!

 

Şuayip  AliGözlülü

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: