Gemi söküm tesisi masaya yatırılıyor

TMMOB Zonguldak İKK alanda iki uzman konuşmacının katılımıyla 21 Eylül Cumartesi günü Kilimli’de gemi söküm tesisini insan ve çevre sağlığı bağlamında değerlendirecek bir panel yapacak

 

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu, Kilimli’de yapımı gündeme geldiğinden beri kamuoyunda yoğun tartışmalara ve protestolara neden olan gemi söküm tesisinin tartışılacağı bir panel yapacak. 21 Eylül Cumartesi günü TMMOB Maden Mühendisleri Odası lokalinde yapılacak etkinlikte gemi söküm tesisleri insan ve çevre sağlığı bağlamında ele alınacak. Panele Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı Emekli Doktor Öğretim Üyesi Enver Yaser Küçükgül ile TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil Kınay konuşmacı olarak katılacak. Her ikisi de özellikle Aliağa’da kurulu gemi söküm tesisleriyle birçok çalışma yapmış olan konuşmacılar, çalışmaları sırasında elde ettikleri bilgileri Zonguldaklılarla paylaşacak. Panel saat 14.00’de başlayacak.

Ülkemizin Çevre Ve Tarihi Değerleriyle Kültürel Mirasın Korunmak Görevimiz 

Konuyla ilgili bilgiler veren TMMOB Zonguldak İKK Sözcüsü Maden Mühendisi Hüsnü Meydan, “TMMOB olarak bizim mühendislik ve mimarlık mesleği mensuplarının ortak gereksinmelerini karşılamak, mesleki etkinliklerini kolaylaştırmak, mesleğin genel yararlara uygun olarak gelişmesini sağlamak gibi görevlerimiz var. Bunun yanı sıra kamunun ve ülkenin çıkarlarının korunması, yurdun doğal kaynaklarının bulunması, korunması ve işletilmesi için de yoğun çaba harcıyoruz. Tüm bunları yaparken çevre ve tarihi değerlerle kültürel mirasın korunması, tarımsal ve sınai üretimin artırılması, ülkenin sanatsal ve teknik kalkınması için sorumluluklarımız olduğunu da unutmuyor, bunun için gerekli gördüğümüz tüm girişim ve etkinliklerde bulunuyoruz. Bu kez birliğimizin sahip olduğu bilgi gücü ile Kilimli’de kurulması gündeme gelen gemi söküm tesisini masaya yatırıyoruz” dedi.

TMMOB’un Bu Alanda Yapılmış Çok Sayıda Çalışması Ve Raporu Var 

Konuyla ilgili birikimi olan TMMOB üyesi iki değerli insanı Zonguldak’a davet ettiklerini söyleyen Meydan, “Özellikle İzmir Aliağa’da kurulu gemi söküm tesislerini yerinde inceleyerek üzerinde birçok çalışma yapmış emekli öğretim üyesi Enver Yaser Küçükgül ile TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil Kınay kentimize gelecek. Her iki arkadaşımızda orada yıllardır yaptığı çalışmaların sonuçlarını, insan ve çevre sağlığı bağlamında ele alarak bize aktaracak. TMMOB’un gemi söküm tesislerinin çevresel etkileri üzerine yapılmış birçok çalışması, yayımlanmış raporları var. Bu raporların neredeyse tamamında, tesislerde atık olarak ortay çıkan madensel yağlar, ağır metaller, polisiklikaromatik hidrokarbonlar (PAH), poliklorlu bifeniller(PCB), asbest, organotin bileşikleri, dioksin gibi kirleticilerin insan ve çevre sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturduğu yazılı” dedi.

Hava Kalitemizi De Olumsuz Etkileyecek 

Gemi söküm tesisinin hava kalitesi üzerinde de önemli etkileri olacağını dile getiren Meydan, sözlerini, “Hava kalitesi, sanıldığı gibi yalnızca termik santraller ve benzeri endüstri tesislerin bacasından atmosfere saldıkları emisyonla bozulmuyor. Söküm işlemleri, sökülen ürünlerin depolanması, taşınması, istiflenmesi gibi işlemler sırasında rüzgâr etkisiyle havaya karışan tozlar, buharlaşan organik gaz ve buhar dumanı gibi emisyonlar da hava kalitesini olumsuz etkiliyor. Bunlar da insan ve çevre sağlığı açısından büyük tehdit oluşturuyor. Tüm bunları tartışacağımız etkinliğe başta konuya taraf kamu kurumları ve yöneticiler, sivil toplum örgütleri, siyasi partilerin temsilcileri olmak üzere tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: