Açıkgöz; “İnşaat sektörü neredeyse durma noktasına geldi”

Susma Gazetesi olarak ülke genelindeki ekonomik sıkıntıların kente yansımalarını Açıkgöz Dekorasyon sahibi, Muhittin Açıkgözle konuştuk.Özellikle İnşaat sektöründeki sıkıntı ekonominin birçok kaleminde aynı sıkıntıları beraberinde getirdiğini dile getiren Açıkgöz,bu sıkıntının daha devam edeceği endişesini taşıyor.Açıkgöz, “İşlerimiz maalesef hammadde kaynaklı dolara endeksli olduğu için faizlerin düşmesinin piyasayı canlandıracağı kanısındayım. En kısa zamanda daha da düşmesini bekliyoruz.”dedi  

 

Susma; Sayın Muhittin Açıkgöz , sahibi olduğunuz Açıkgöz Dekorasyonu kısaca tanıyabilir miyiz?

Muhittin Açıkgöz;  1998 yılında kurmuş olduğumuz Açıkgöz Dekorasyonla , alçıpan , alçı dekorasyon , tv ünitesi gibi ev dekorasyonu , ofis dükkan dekorasyonu alanlarında hizmet vermekteyiz.

Susma; iş çevrenizi tanımlayabilir misiniz?

Muhittin Açıkgöz;  İş merkezi olarak yaklaşık 20 yıldır Zonguldak il merkezinde çalışmakta olup  İl ve ilçelere dağılımımız da mevcuttur.Ereğli’den Beycuma’ya , Karabük’den Bartın’a kadar hizmet vermekteyiz. Gerek sıfırdan yapılan inşaatlara gerekse hazırdaki ev ve ofislere dekorasyon hizmeti verdiğimiz için herkesimden kamu veya özel hertürlü hizmet vermekte yiz.

Susma; İstihdan Kapasizteniz Ve Çalışanlarınız Hakında Bilgi Verir Misiniz?

Muhittin Açıkgöz;  Şu an da mevcut istihdamımız 11 kişidir.Ustalarımızın hemen hemen hepsi en az 10 yıldır bizmle olup 15 yıldır yanımızda çalışan ustalarımızda vardır. Ustalarımızla uzun süredir birlikteliğimizden dolayı piyasada oluşmuş bir güven ve ustalarımızın tanınmışlığı bizlere rahat bir çalışma ortamı sağlamaktadır.

Susma; Mevcut ekonomik durumda işinizi değerlendirir misiniz?

Muhittin Açıkgöz;  Bundan yaklaşık  bir birbuçuk sene önce 11 kişi yetersiz kalıyordu.20 kişiye kadar ulaşan iş yoğunluğumuzvardı.Ancak şuan kısır bir döngüye girmiş bulunmaktayız. Yanımızdaki çalışanları çıkarmamak için çok büyük gayret sarf ediyoruz.

Susma; İşlerinizin sıkıntılı olmasını inşaat sektöründeki krize mi yoksa genel ekonomik sıkıntılara mı bağlıyorsunuz?

Muhittin Açıkgöz;  Ekonominin genelindeki sıkıntı her sektör gibi bizi de vurdu ancak inşaat sektörünün krizden etkilenen ana sektörlerden biri olması işimizi tabiî ki daha çok etkiledi.İnşaat sektörünün nerdeyse durma noktasına gelmesi , devam eden inşatlara durdurma kararlarının gelmesi , devletin taahhütle çıkardığı ihale işlerinin durması,  sıfır yeni kurum binalarının yapılmamasını dolayısıyla da bizleri etkilemiş bulunmakta

Susma; Peki bu sıkıntılı süreç sizce daha ne kadar sürer?

Muhittin Açıkgöz;  Tahminimize göre bir bir , buçuk ay daha böyle sürer gibi duruyor.Alındı denilen ekonomik önlemlerin faaliyete geçmesi süreyi etkileyen en büyük etkendir.İşlerimiz maalesef hammadde kaynaklı dolara endeksli olduğu için faizlerin düşmesinin piyasayı canlandıracağı kanısındayım. En kısa zamanda daha da düşmesini bekliyoruz.

Susma; Açıkgöz Dekorasyonla ilgili gelecek planlarınız nelerdir?

Muhittin Açıkgöz;  Ekonomik durumun iyiye gitmesi durumunda bizde şirketimizi geliştirip daha iyi hizmet vermek için ar-ge yatırımları yapmayı planlıyoruz. Bölge sektöründe söz sahibi bir firmayız ancak Sadece tahhütlü işler İnşaat firmalarının taşeron işleri veya standart ev dükkan dekorasyonu değil daha ince işçilik kişiye özel tasarım ve dekorasyon işleri yapmak istiyoruz.

 

Röportaj; Mustafa Kayacan Yılmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: