Demirtaş; “Emeklilere Daha Çok Konut Yapılmalı!”

Geçtiğimiz hafta Türkiye Emekliler Derneği,Kdz.Ereğli Şubesi’ni ziyaret eden Ünal Demirtaş,4 yıldır ev sahibi olmak için bekleyen emeklilerin sorununu TBMM gündemine taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi veren CHP’li Demirtaş şunları söyledi: “Geçtiğimiz hafta Türkiye Emekliler Derneği Kdz. Ereğli şubesini ziyaret ettim. Şube Başkanın ilettiği, yıllardır yapımına başlanmayan TOKİ konutları ile ilgili sorunun takipçisi olacağımın sözünü vermiştim. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğum soru önergesinde, 334 emekli vatandaşımızın mağduriyetinin ne zaman giderileceğini sordum. Ayrıca hak sahibi 334 kişinin dışında yapılan 6 bin kişilik müracaat da ortada.Demek ki burada emekli vatandaşlarımızın barınma konusunda ciddi bir ihtiyacı var.Bu konuda da ilgili Bakanlıktan bilgi istedik”dedi.

Kdz. Ereğli Üvey Evlat Mı?

Ülkemizde sayısı 12 milyonu bulan emeklilerimizin yoğun olarak yaşadığı yerlerden birisi de Zonguldak ilimizdir.

Zonguldak’ın Kdz.Ereğli İlçesi’nde, Türkiye Emekliler Derneği Kdz.Ereğli Şubesi  ile TOKİ, 2015 yılında, emeklilerimizin ev sahibi olabilmesi için ortak bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmanın sonucunda TOKİ’ye konut yapımı için kaymakamlık tarafında, Kdz. Ereğli Korubaşı Mahallesinde, 4 parsel yer gösterilmiştir. Bunun üzerine TOKİ tarafından talep toplama süreci başlatılmıştır.6 bin emekli vatandaşımız, ev sahibi olabilmek için müracaat etmiş, 1 Ağustos 2016’da yapılan kura çekimi ile sadece 334 emekli hak sahibi olabilmiştir.Hak sahipleri tarafından TOKİ’ye ilk ödemeler yapılmıştır. Devamında Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından ilgili arazilerin imar planları hazırlanmıştır. Tahsis edilen 4 parselden 2’sinin imar planı, tarım arazisi vasfı taşıdığı gerekçesi ile iptal edilmiştir.

Kalan 2 parselden biri (1748 parsel)için imar planı yapılmış, askıya çıkarılmış ve herhangi bir itiraz yapılmamıştır.

Ancak buna rağmen, o tarihten bu yana Kdz. Ereğli’de imar planı tamamlanan parsel de dahil olmak üzere tek bir inşaat başlatılmamış hatta tek bir çivi bile çakılmamıştır. Üstelik, büyük umutlarla ev sahibi olacaklarını düşünen emekli vatandaşlarımıza da bu süreçte tek bir açıklama dahi yapılmamıştır. Karabük, Bartın gibi çevre illerde emeklilerle ilgili projeler tamamlanırken Kdz.Ereğli adeta üvey evlat muamelesi görmüştür. Ne acıdır ki geçen 4 yıllık sürede kurada hak sahibi olan emeklilerimizden bazıları ev sahibi olamadan geçen dört yılda hayatlarını kaybetmiştir.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş,soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

1)Çevre illerdeki emekliler için yapılan projelere başlanırken TOKİ’nin Kdz.Ereğli’deki projesi  neden başlatılmamıştır?

2)Kurada çıkan 334 emeklimiz için Kdz.Ereğli’deki TOKİ projesine başlamayı düşünüyor musunuz?Düşünüyorsanız ne zaman başlayacaksınız?334 emeklimizin mağduriyetlerini ne zaman gidereceksiniz?

3)Söz konusu talep toplama sürecinde yapılan başvuru sayısı 6 bin kişidir.334 kişi ancak hak sahibi olabilmiştir. Kalan 5 bin 700 emeklimiz için Kdz.Ereğli’de yeni bir toplu konut çalışması yapmayı düşünüyor musunuz?

4)Bu konuyla ilgili olarak şimdiye kadar neden bir açıklama yapılmamıştır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: