Arslan; “Sendika başkanlığı kişisel zenginleşme aracına dönüştü”

Son zamanlarda bazı basın yayın kuruluşlarında bir “sendika” başkanı ve yöneticilerinin sendika üye aidatları kesintileri üzerinden sendikalarından aldıkları yüksek maaşlar ve lüks makam araçları tartışma yarattı.Başta kamu emekçileri olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin şaşkınlıkla izlediği bu tartışma ne yazık ki ülkemizde bir gerçeği daha gözler önüne sermiştir.

 

Konuyla ilgili olarak KESK Şubeler Platformu basın açıklaması yaparak, “Sendika yöneticiliğini kişisel zenginleşme aracı olarak görenler kamu emekçilerinin haklarını savunamazlar!“dedi

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Onur Arslan yaptığı basın açıklamasında şu görüşleri dile getirdi, “Sendika yöneticiliğini kişisel zenginleşme aracı olarak görenler, ait oldukları ve temsilcisi oldukları emekçilerden fersah fersah uzaklaşanlar emekçilerin hak ve çıkarları için mücadele etmezler, edemezler. Kurulduğu günden itibaren kamu emekçilerinin hak ve çıkarları için mücadele eden KESK ve KESK’ e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri kamu emekçilerinin onurlu mücadele tarihine gölge düşürmemiştir, düşürmeyecektir de.

KESK ve KESK’ e bağlı sendikalarımızın profesyonel olarak görev yapan, yani maaşlarını üye aidatları kesintisi üzerinden alan, başkan ve yöneticilerimiz için “Kamu görevlisi olarak çalışırken aldığı ücretten fazlasını alamaz.” ilkesi geçerlidir. Bu ilke gerçek sendikal mücadelenin olmazsa olmazıdır. Yöneticilerimizin iş yerinde aldığı ücretten ne bir eksik ne de bir fazla olan maaşı dışında huzur hakkı vb. herhangi bir ek ücret alması söz konusu bile değildir. Bu durum yöneticilerin inisiyatifine bırakılmamış, KESK ve KESK’ e bağlı sendikalarımızın tüzüğü ile de güvence altına alınmıştır.

Kamuoyunda sendikacılara yapılan ‘Maaşlarınızı açıklayın’ çağrısına KESK’ e bağlı sendikalarımızdan yanıt gelmiş ve başkan ve yöneticilerimiz maaş bordrolarını yayınlamıştır.

Sendika yöneticiliğini kişisel zenginleşme aracı olarak görenler kamu emekçilerinin haklarını savunamazlar. Kamu emekçilerini, başkan ve yöneticilerinin maaş bordrolarını yayınlayamayan sendikalara değil maaş bordrolarını yayınlayan, kamu emekçilerinin hak ve çıkarlarını için mücadele eden  KESK’ e bağlı sendikalara üye olmaya davet ediyoruz.

KESK’e Bağlı Şube Başkanları aldıkları maaş dekontlarını basına gösterdi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: