Karahasan; “Gerici zihniyetler asla başarılı olamayacaklar”

Atatürkçü Düşünce Derneği Devrim şehidi İlahiyat Fakültesi ilk kadın akademisyeni Dç.Dr  Bahriye Üçok’un katledilişinin yıldönümü ve Medeni Kanunun 4 Ekim 1926’da yürürlüğe girişi münasebetiyle dernekte tarih öğretmeni Şükran Karahasan tarafından dernek üyelerinin, gençlerin katılımıyla bir sunum gerçekleştirildi.

Sunumda Bahriye Üçok gibi  ” Devrim Şehitlerinin”, İslam dininde kadının değerini bilen, batıl ve kör zihniyetlerin değil aklın üstünlüğünü savunan, gücü bağnaz zihniyetin yok edici güç üstünlüğüyle değil bilginin önderliğiyle gösteren aydın ve özgür beyinlerin varlığına tahammül edemeyen zihniyetlerin bu tutumlarının altında yatan sebeplere değinildi.

Fikirlerini ve iddialarını akıl, mantık, bilim ve felsefe kullanarak ispatlamayan dinimizi yanlış anlayan, yorumlayan karşıt fikirleri öldürerek veya baskı yoluyla susturmaya çalışan karanlık ve gerici zihniyetlerin asla ama asla başarılı olamayacağına vurgu yapıldı.

Sunumda bundan 96 yıl önce 4 Ekim 1926’da yürürlüğe giren Medeni Kanunun getirmiş olduğu önemli gelişmelere de yer verildi. Temelleri demokrasinin ve laikliğin ilk ışıklarını kabul edilen yasalar ve uygulamalarla atılmıştır. Medeni Kanunun kabul edilişiyle aile, miras, eşya hukuku ilişkilerinde dini hukuk yerine laik hukuk kabul edilmiştir. Yasa özellikle kadınlara verdiği haklar açısından toplumun aydınlık yüzü olmuştur. Kanun, kadınların eşit ve özgür bireyler olarak toplumsal ve kamusal yaşamda yerini almasının miladıdır. Bu nedenle Medeni Kanunun kadınlara fırsat eşitliğini sağlayacak politikalar ve uygulamalar üretmesi ve bu eşitliğin önündeki engelleri kaldırmak adına çok önemli olduğunun altı çizildi.

Susma/Haber/Yağmur Öztürk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: