Uzun; “Biz bir anlamda çizgi film kahramanı Voltranı oluşturuyoruz”

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın öncülüğünde kurulan Zonguldak Maden Makineleri İmalatçıları Derneği, geçtiğimiz haftalarda Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde ilk olağan genel kurulunu gerçekleştirmişti.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir,” Valimiz Sayın Erdoğan Bektaş Maden Makineleri Üreticilerinin Kümelenmesi konusunda öncülük ederek bu süreci başlattı.Yapılan çalışmalar neticesinde kurulan derneğimizin ilk olağan genel kurulunu gerçekleştirdik.”diye ifade etmişti.

Daha sonra toplanan Dernek Yönetim Kurulu iş adamanı Murat Uzun’u başkan olarak seçmişti.

Susma olarak Murat Uzun’a derneğin kuruluş amacını ve dünyada ki teknolojik gelişmelerle olan bağını, özellikle endüstrinin yeni devrimi olarak adlandırılan Endüstri 4.0 olarak tarif edilen yeni durumu sordu.TTK bünyesinde yer alan Maden Makineleri Fabrikası (Merkez Atölyeleri) nin rolünü,durumunu yada karşılıklı katkılarının nasıl olacağı konusunda görüşlerini aldık.

Murat Uzun, TTK’nın bünyesinde var olan Merkez Atölyeleri (Maden Makineleri Fabrikası) dururken neden Maden Makineleri İmalatçıları Derneği’ne ihtiyaç duyulduğuna ilişkin olarak, “Bu kurum TTK’nin hem en başarılı hem de en başarısız kurumu. TTK’ya büyük hizmetler etmiş, Türkiye’nin hatta Avrupa’nın bugün en büyük makine imalat sanayinin Zonguldak’ta vücut bulması için bütün yeteneklere, insan kaynaklarına, bilgi birikimine sahipken bu gelişmeyi sağlayamamış, kendi içerisinde maalesef kalmış bir kurum. Eğer zamanında dışa açılmış olsaydı, kendi içerisinde, yan sanayisinde özel sektörü geliştirebilmiş olsaydı bugün Zonguldak’ta nitelikli istihdam konusunda hiçbir problem yaşamıyor olurduk. Yine sadece maden makineleri değil makine deyince Türkiye’de ilk akla gelen şehir olurdu”diye belirtti..

 

Röportajın  tamamı bu haftaki Gazetede

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: