Çaycuma Belediye Başkanı ve Meclisi’nin aldığı “Katkı Payı” Kararına tepki gelmeye devam ediyor.

Çaycuma Belediyesi Çaycuma Belediye Meclisi yasanın bu hükmüne istinaden, 3.7.2019 tarihinde yaptığı toplantıda, OY BİRLİĞİ ile bu konumda olan gayrimenkul sahiplerinden, “Yol Harcamalarına Katılım Payı” alınmasına karar verdi.

Konu tartışma yarattı ve Belediye Başkanı Bülent Kantarcı basına açıklama yaptı.

Kantarcı açıklamasında, “Muhtarlık İşleri Müdürlüğüne bağlı Emlak Servisimiz OY BİRLİĞİ ile alınan meclis kararı uyarınca bir çalışma yürütmüş, halen daha devam eden çalışmada, ilgili yönetmelikler uyarınca hesaplamalar yapılarak emlak değerleri ile yapıların yoldan aldıkları cepheye göre, 3515 yurttaşımıza,farklı miktarlarda, yol harcamalarına katılım payı tahakkuk ettirilmiştir. Tablo incelendiğinde, yol katılım paylarında, iyi niyetinden şüphe duyduğumuz bazı insanların yaymaya çalıştığı afaki rakamların bulunmadığı, uygulamanın son derece hakkaniyetli ve makul olduğu görülecektir.”

“Tüm Hesaplamalar Bakanlığın Belirlediği Rayiçler Üzerinden Yapılmaktadır

Yine art niyetli çevrelerin rakamların keyfi olarak yüksek belirlendiği yönündeki sözleri de geçersizdir. Yasa alınacak katılım payına sınırlamalar getirdiği gibi tüm hesaplamalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İller Bankası tarafından tespit edilen ve yayınlanan rayiç ve birim fiyatları üzerinden yapılmaktadır”.

Kantarcı açıklamasının sonunda da “Vatandaşlarına daha yaşanabilir bir kent sunmak için yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Çaycuma Belediyesinin hemşehrilerini mağdur etmek gibi bir niyetinin olması kesinlikle düşünülemez. Yapılan bir yasa hükmünün hakkaniyetli şekilde uygulanmasından ibarettir”diye belirtti.

Bülent Kantarcı’nın bu çalışmasını duyunca aklıma Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Zonguldak eski Belediye Başkanı Secaattin Gonca geldi.

Secattin Gonca’da görev süresinde 2004-2009’da Zonguldak’ta yaptığı kaldırım, yol, parke vb.işlerinden “Katkı Payı’adı altında para aldı.

Çok tartışmalara neden olmuş ve özellikle esnaflar arasında adaletsiz bir uygulama yapıldığı iddia edilmişti.

Ve seçim sonucunda Secaattin Gonca seçimi kaybetti,tarihe de o katkı paylarıyla geçti.Şimdi Zonguldak’ta 12 Katlı İş Merkezi çevresi,Nizam Caddesi gibi kimi yerlerde konu hala konuşulmaktadır.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın bu uygulamasına bir örnekte Zonguldak Belediyesi eski Başkanı CHP’li Muharrem Akdemir’i hatırlattı

Akdemir’de görev süresinde “Katı Atık Bedeli” olarak vatandaştan aldığı para çok tartışmalar neden olmuş ve 2019 Mart Yerel seçimlerinde AKP adayının kazanmasına önemli propaganda malzemesi yapıldı.

Zonguldak Belediyesi’nde 2014-2019 döneminde Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’de tıpkı Bülent Kantarcı gibi yaptığı uygulamayı kanuna dayandırarak alınan bedeller yasa hükmündedir.

Kanunun verdiği yetkiyle alıyorum demişti.

O tarihte Bütçe Komisyon toplantılarında Esnaf Odaları, Ticaret Sanayi Odası farklı meslek ve kitle örgütleri bu uygulamanın adaletli olmadığına, yeniden gözden geçirilmesi gerektiği yönünde defalarca toplantılar yapılmasına rağmen Bütçe Komisyonu Başkanı Cevat Bulut ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, de tıpkı Bülent Kantarcı gibi, “Tüm Hesaplamalar Bakanlığın Belirlediği Rayiçler Üzerinden Yapılmaktadır”diye cevap vermişti.

CHP’nin yerellerde iktidar olmak için önemli bir toplumsal güce eriştiği bu dönemde yaptıklarımızı kanunu işaret ederek her geçen gün yolsullaşan halkın sırtına yeni yeni yükler getirmek, geleceğe nasıl yansır, yada merkezi iktidarın yaptıklarından farkımız ne olur acaba?

Oysa, temel ilke olan

“Halktan yana bütçe yaratmak mı? Yoksa, halkın sırtına yeni yeni yükler getirmek mi?

Konu güncelliğini koruyor. Önümüzdeki aylar aynı zamanda bütçe tartışmalarının da yaşandığı aylar bakalım nasıl yansıyacak?

Sağlıcakla kalın.