HES’çilere bir tokat da Ankara’dan

Kastamonu Bölge İdare Mahkemesinin Şeker Kanyonuna yapılacak HES için verdiği yürütmeyi durdurma kararına yüklenici firma TM Enerjininyaptığı itiraz Ankara İdare Mahkemesince reddedildi.

Yenice Şeker Kanyonu’na akıl dışı bir şekilde planlanan ve bu yanıyla tüm ülke kamuoyundan büyük tepki çekenHES için önemli bir gelişme daha yaşandı. Yeniceliler tarafından Karabük İl Genel Meclisi’nin verdiği  inşaat izniile kanyonun sularının süresiz olarak kullanımına ilişkin iki  dava açıldı. Kastamonu Bölge İdare Mahkemesinde görülen davadayürütmeyi durdurma kararı alınması üzerine yüklenici firma TM EnerjiAnkara İdare Mahkemesineitiraz etti.Dosyayı görüşen mahkemenin 5. Dairesi itirazı reddederek, yüklenici firmanın, inşaat hevesini dava sonuçlanıncaya kadar kursağında bıraktı.

Bilirkişi Kamu Yararı Yok Demişti 

Karabük İl Genel Meclisi jeolojik oluşumu, ekolojisi, canlı çeşitliliği ve doğal güzellikleri nedeniyle bir dünya mirası olan Yenice Şeker Kanyonu’na HES yapılmasına izin verdi. HES yapım işini üstlenen şirket, bir de, suların süresiz olarak kullanım hakkına da sahip oldu. Yenice Platformu adı altında bir araya gelen Yeniceliler verilen bu izinlere karşı mücadele başlattı. Yetkililerle pek çok kez bir araya gelip, eylemler yaparak inşaatı durdurmaya çalışan Yenice Platformu, Kastamonu İdare Mahkemesi’nde de dava açtı. Davayla ilgili olarak, 22 Nisan 2019’da,çeşitli bilim dallarından oluşan 9 kişilik bilirkişi heyeti, mahkeme kurulu birlikte kanyondakeşif yaptı. Prof. Doğan Kantarcı, Yüksek Mimar Ünal Tolun, Burhan Arat gibi isimler de tanık olarak dinlendiği incelemeden sonrada raporunu yazan bilirkişi heyeti santralin yapımında kamu yararı olmadığını dile getirdi. Kastamonu Bölge İdare Mahkemesi bu rapor üzerine HES için yapılan çalışmaların yürütmesini durdurma kararı aldı. Son olarak, şirketin bu karara Ankara İdare Mahkemesinde yaptığı itiraz da mahkeme heyetince reddedildi.

İlk Mahkemede Dosyanın Tümden Kapatılmasını Bekliyoruz 

Son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Yenice Platformu Sözcüsü Mustafa Akay, “Platformumuz öncülüğünde Yenicelilerin verdiği mücadelede olumlu ve umut verici bir sonuca daha ulaştık. Ankara İdare Mahkemesi şirketin yaptığı itirazı reddetti. Bilirkişi raporunda buraya yapılacak bir HES’te kamu yararı olmadığını söyleyerek, santralin, doğaya karşı işlenmiş bir suç olacağı yönünde ifadeler kullandı. Mahkeme de yürütmeyi durdurduğu kararın gerekçesinde aynı şeyleri ifade etti. Şimdi de Ankara İdare Mehkemesi aynı doğrultuda bir karar daha aldı. Biz artık bu defterin tamamen kapatılmasını bekliyor, Karabük İl Özel İdaresinin Yenice Kanyonu’na HES yapımı için verdiği iznin tümden iptal edilmesini istiyoruz. İlk mahkemede böyle bir sonucun çıkacağına yönelik umudumuz daha da arttı. Mahkeme seyrinin Yenice halkından yana olması için büyük çaba harcayan ve bunu başaran avukatlarımız Hüseyin Aksoy ve Kemal Aybek’e Yenice halkı adına çok teşekkür ediyorum. Onlar tutarlı bir savunma ile işi bu noktaya getirdiler” dedi. Öte yandan Yenice Platformu’nun Avukatı Hüseyin Aksoy’dan devam eden mahkemenin yeni duruşmasının, 28 Kasım 2019 günü saat 10.00’da Kastamonu İdare  Mahkemesi’nde yapılacağı öğrenildi.

One comment

  1. […] nedeniyle bir dünya mirası olan Yenice Şeker Kanyonu’na HES yapılmasına izin verdi. HES yapım işini üstlenen şirket, bir de, suların süresiz olarak kullanım hakkına da sahip oldu. […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: