Yeşil; “Yeni vergi paketine karşı Sesimizi yükselteceğiz”

Kentin en önemli Demokratik Kitle Örgütü olan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ile, yaşanan ekonomik krizden,yapılan toplu iş sözleşmelerine, taşeron sistemden, sendikasız çalışan milyonlarca işçinin durumunu ve kentimizde devam eden göç dalgasını konuştuk.  

Susma; Türkiye’nin gündeminde 2 önemli madde var. Birincisi ülkemiz hassas bir dönemden geçiyor. İkincisi ise giderek derinleşen bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Bu iki sorun ülkece hepimizin ortak sıkıntısı fakat bunu en yoğun hissedenler şüphesiz sayıları 15 milyonu bulan işçilerdir. Türk-iş, Hak -iş, ve Disk, buna bağlı sendikaların büyük çoğunluğu bu süreçte ekonomik krizin yükünü işçi sınıfının sırtına yıkmaya yönelik girişimler karşısında bir tavır alıp, mücadele veriyorlar mı? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Hakan Yeşil:  Türkiye, cari açıktan ve dış borçları çevirememekten kaynaklanan bir ekonomik kriz ile boğuşuyor. Türkiye, dışarıdan kredi bulmakta zorlanıyor ve çok yüksek faizler ödemek zorunda kalıyor. Hükümet bir yandan ihracatı artırıp ithalatı azaltacak önlemler alırken, öte yandan iç tasarrufu artırarak yatırım yapmanın ve istihdamı artırmanın yollarını arıyor.

Böyle sıkıntılı bir dönemde, sınır ötesi operasyonlarla teröre karşı mücadele veriliyor.Yeterli yatırım yapılamadığı için işsizlik artıyor.Hükümet zamlarla ve vergilerle gelirleri artırmanın yollarını arıyor.Yani fatura yine işçilere, memurlara, emekçilere, çiftçilere, küçük esnafa ve geniş halk kesimlerine ödetilmek isteniyor.Biz sendikalar olarak, krizi biz çalışanların çıkarmadığını, krizin faturasının da bize ödetilemeyeceğini anlatıyoruz.Toplu sözleşme masalarında kazanımlarımızı korumaya çalışıyoruz.

 

Susma; Pek çok ülkede toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçi oranı sendikalı işçi oranından daha yüksektir. Ancak ülkemizde ise sendika üyesi işçilerin bile toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında bırakıldığı bir toplu iş sözleşmesi yetki sistemi söz konusu. İşçinin-işverenle arasındaki asimetrik güç ilişkisi düşünüldüğünde toplu iş sözleşmesinin bu önemini ve mevcut durumunu nasıl yorumlarsınız?

 

Hakan Yeşil: Toplu iş sözleşmesi yapmak; işçilerin, emekçilerin en önemli kazanımıdır. Grev hakkı da olduğunda bu hak çok daha değerlidir.14-15 milyon çalışan işçinin yaklaşık 2 milyonunun sendikalı olması, ülkemiz adına üzücü ve sıkıntılı bir durumdur.Daha da kötüsü toplu iş sözleşmesi yapabilen işçi sayısı 1 milyonun biraz üzerindedir.Sendikalı olmak herşeyden önce, iş güvenliği önlemlerinin artması demektir. Sendikalı olmak; birlik, beraberlik, dayanışma ve büyük bir aile sahibi olmak demektir. Devlet adına da kayıtlı ekonomi ve vergi geliri demektir, sosyal güvenliğin gelişmesi demektir. Hem sendikalı hem sözleşmeli olunca; sosyal barışı, kalite, verimlilik, refah, huzur, kalkınma demektir.

Susma; Güvenceli istihdamın önünde bir set olan taşeron sisteminde sosyal haklar ve sendikal örgütlülük düzeyi bakımından taşeron işçisinin aleyhine büyük farklar olması ve makasın giderek büyümesi sorununu nasıl değerlendirirsiniz?

Hakan Yeşil: Taşeron uygulaması bir insan hakları ihlalidir.Köleliğin ve iş cinayetlerinin diğer adıdır.Taşeron uygulamaları derhal durdurulmalıdır.Taşeron uygulamasının en kötü örnekleri, madenlerde, Kozlu’da, Karadon’da ve Soma’da yaşandı ve yeraltında taşeron uygulamasına son verildi.

Susma; Maden işkolunda 200 bine yakın kişi çalışıyor, ama sadece 35 bin işçi sendikalara üye. Bunu neye bağlıyorsunuz, siz burada nasıl bir rol üstleniyorsunuz?

Hakan Yeşil: Türkiye’de sendikal örgütlenme hakkı kağıt üstünde var. Gerçekte örgütlenmeye kalkışıldığında, işçiler işten atılıyor ve tehdit ediliyor. Yetki aldığınızda şirket kapatılıyor, yıllarca mahkeme kapılarında sürünüyorsunuz.İşverenler izin vermeyince örgütlenmek çok zor.İşveren destekli ve işverenin adamlarının kurduğu sendika da sendika sayılmaz. Buna Sarı Sendika deniyor.Biz helan İzmir, Denizli ve Aydın’da mahkemelerle uğraşıyoruz.Herşeye rağmen örgütlenmeye çalışıyoruz.

 

Susma; Madencilik, iş cinayetlerinin en çok yaşandığı iş kollarından biri. Buna karşı nasıl bir mücadele yürütüyorsunuz?

 

Hakan Yeşil: Kamuda iş sağlığı ve güvenliği kuralları var.

Sendika olarak bu kurullarda varız. Ayrıca üyelerimizin şikayetleri olduğunda takipteyiz. Sendika olarak teknik ekibimiz de zaman zaman önlemleri yerinde görüyor.Özel sektörde de üye arkadaşlarımızla iletişim içindeyiz.Her türlü sorunu bize ulaştırmalarını istiyoruz.

Susma; İlimizde yaşanan göç dalgasının ve bunun emek hareketine etkilerinden bahsedebilir misiniz?

Hakan Yeşil:  Zonguldak bölgemizden göçün nedeni işsizliktir.

Herşeye rağmen buralarda kalıp kaçak ocaklarda ölümü göze alarak çalışanlar var.İşsizlerin gözü Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK).

En son norm kadrosunu 14 bin 500 işçi olarak açıklayan TTK’da, bugün işçi sayısı 8 binin altında. Yani TTK’nın kaçak ocaklarda çalışanların tamamından fazla işçiye ihtiyacı var.

Bölgemizde çalışan sayısı ile emekli sayısı eşit hale gelmiştir. Bu durum doğal olarak emek mücadelesini de etkiliyor. Ama Zonguldak’ın kendine özel koşulları vardır. Bizim emeklilerimiz, özellikle maden emeklileri de her zaman mücadelemize güç veriyor.

Susma; Gerek maden işkolunda gerekse sınıfın diğer katmanlarında son dönemde işçilerin haklarının budanmasındaki katılığa karşı ne gibi mücadele başlıkları gündeme gelecek? 

Hakan Yeşil:  Biz toplu iş sözleşmesi kazanımlarımızı korumak için her türlü mücadelenin içinde yer alıyoruz. Alım gücümüzü korumak ve geliştirmek istiyoruz. Bu nedenle zamlara karşı sesimizi yükseltiyoruz.Yeni vergi paketine karşı da sesimizi yükselteceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: