Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Mimarlar Odası Ankara Şubesinin kuruluşunun 64. yılı kutlamaları için gittiği Ankara’da bir dizi temasta bulundu

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 64. kuruluş yılı kutlama etkinliklerine katılmak üzere Ankara’ya gitti.Kendisine ülkenin büyük çaplı kentsel dönüşüm projelerinde önemli görevler üstlenen Taner Topçu’nun da refakat ettiği Kantarcı, bir dizi temasta da bulundu. Odanın kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen ve moderatörlüğünü TMMOB eski genel başkanlarından Yavuz Önen’in yaptığı, Prof. Dr. Ruşen Keleş, Prof. Dr. Korkut Boratav, İyi Parti Milletvekili Aytun Çıray gibi tanınmış isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı “Bir gelenek, bir okul, bir mücadele deneyimi” başlıklı forumunkonuşmacılarından biri de Bülent Kantarcı oldu. Kantarcı yaptığı konuşmada, “Aranızda bulunuyor olmaktan çok mutluyum. Davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Oda Başkanımız Sayın Tezcan Candan, ‘Toplantımıza katılın, bizi eleştirin’ dedi. Bu eleştiriyi yapmak çok zor. Çünkü Türkiye’nin sivil toplum kuruluşları içinde en aktif, en başarılı çalışmalar yapan, sorumluluk alanı Ankara olduğu halde tüm Türkiye’yi çalışma alanı haline getiren bir meslek kuruluşunun eleştirilmesi değil, diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olması için övülmesi gerekir” dedi.

Baran İdil, Çaycuma’nın İlk İmar Planını Yapan Kişiydi 

Forumun konuşmacıları arasında yer alan, ancak birkaç gün önce ani bir şekilde hayatını kaybeden Mimarlar Odası Ankara Şubesi eski başkanlarından Baran İdil’in Çaycuma’ya yaptığı katkıları da anlatan Kantarcı, “Ben buraya, bu toplantıya katılmanın yanı sıra, dün itibarıyla kaybettiğimiz rahmetli Baran İdil’le de tanışmaya gelmiştim. 1954 doğumluyum. Babam 1955 yılında 1700 nüfuslu Çaycuma’ya belediye başkanı seçildi, 20 yıla yakın da belediye başkanlığı yaptı. Baran İdil, babamın zamanında Çaycuma’nın ilk imar planını yapan kişiydi. Onun ismini ilk kez 10 yaş civarındayken duydum, çok akılda kalıcı olduğu için de hiç unutmadım.  Çaycuma ortasından geçen Filyos Çayı’nın ikiye böldüğü bir şehir. Köprüden şehir merkezine kadar 2 kilometrelik bir mesafe var. Plana o tarihte 24 metrelik bir yol konulmuş. 2 bin nüfuslu bir ilçede 24 metrelik yol planlayan babam için ‘Bu adam delirmiş, buraya tayyare mi indirecek’ ifadeleri kullanılmış. Planlanan yolun büyük bölümü özel mülkiyetin içinden geçiyor. Belediyelerin doğru düzgün gelirleri olmadığı o zamanlarda kamulaştırmalar yapılarak o yol açıldı. Tehditler nedeniyle babam geceleri sokağa çok dikkatli çıkıyor, ya da çıkmamayı tercih ediyordu. Ben de çocuk kafamla, bu duruma sebebiyet verdiği için Baran İdil’e kızıyordum. Şimdi düşünüyorum da, iyi ki o yol açılmış. Bugünün koşullarında bunu başarmamız gerçekten çok zor. Ben Baran İdil’e rahmet diliyorum, onunla burada buluşamamış olmanın üzüntüsünü yaşıyorum” dedi.

“Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 100. Yılında Ankara”Paneline Katıldı 

Başkan Bülent Kantarcı, Ankara’daki temasları sırasında Atatürk’ün kurucusu olduğu Ankara Kulübü Derneği’nin Ankara Enstitüsü Vakfı ile birlikte düzenlediği “Atatürk’ün Aankara’ya gelişinin 100. yılında Ankara”panelini deizledi. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Yaşar Kemal Salonu’nda yapılan panelin konuşmacıları Prof. Dr. Ruşen Keleş, Prof. Dr. BilsayKuruç ve Murat Karayalçın’la son derece samimi görüşmeler yapan Başkan Kantarcı, Çaycuma Belediyesinin çalışmalarından övgüyle söz eden her üç ismi de Çaycuma’ya davet etti. Paneli yöneten Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan Başkan Kantarcı’nın panele katılımından duyduğu memnuniyeti belirterek, konuşmacılardan Prof. Dr. BilsayKuruç’aetkinliğin anısına sunulacak çiçeğin tarafınca verilmesini istedi.

Metin Yurdanur’un Heykel Atölyesini De Ziyaret Etti

Başkan Kantarcı’nın bir diğer durağı da çalışmalarını Ankara’da sürdüren ünlü heykeltıraş Metin Yurdanur’un atölyesi oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir Ödemiş’in daveti üzerine birlikte yapılan ziyaret son derece sıcak bir ortamda geçti. Kozlu ilçesi girişiyle Ankara Olgunlar Sokak’taki madenci heykelinin de sahibi olan ve Almanya, Japonya, Macaristan, Libya, Türkmenistan, Moğolistan, Küba gibi ülkelerde 100’den fazla heykeli bulananYurdanur,Başkan Kantarcı’ya atölyesini gezdirerek heykelleri ve yeni çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Önümüzdeki Günlerde Çaycuma’da Çok Değerli İsimleri Ağırlayacağız 

Ankara’ya yaptığı ziyaret ve burada gerçekleştirdiği görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Kantarcı, “Ankara’da çokyoğun bir gün geçirdik. Dolu dolu geçen ziyaretler sırasında ülkemizin çok önemli değerleriyle yan yan gelip sohbet etme şansım oldu. Ülkemizin önde gelen sanatçı, siyasetçi ve bilim insanları arasında, Çaycuma’nın, özellikle belediyecilik hizmetleriyle tanınan bir yer olduğunu gözlemek bana büyük onur verdi. Ülke belediyecilik tarihine, bilim tarihine, sanat tarihine adını yazdırmış isimlerin gerek şahsımdan, gerekse Çaycuma Belediyesinden övgüyle söz etmesi, Çaycuma’yı görmek, gezmek istediklerini dile getirmeleri beni ziyadesiyle mutlu etti. Kendilerini Çaycuma’ya, çalışmalarımızı yerinde görmeye davet ettim. Severek kabul ettiler. Bizi etkinliklerine konuşmacı olarak davet ederek bu temasları gerçekleştirmemizi sağlayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne tekrar teşekkür ediyor, 64. kuruluş yıldönümlerini bir kez daha kutluyorum” dedi.