Ayaroğlu; “10 Ocak Kara Gündür”

59 önce bayram diye ilan edilen gün, bugün  “Karagün”e dönüştü diye ifade edilen “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” farklı etkinliklerle, farklı basın açıklamalarıyla gündemde.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Ayaroğlu’nun konuyla ilgili basın açıklamasını tam metin olarak yayınlıyoruz.

Ayaroğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi, “10 Ocak,1961 de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gündür. Bugün, “Çalışan Gazeteciler Günü” ya da “bayramı” olarak anılıyor. 59 yıl sonra bugün, işin özüne baktığımızda, bu sektörde çalışanların ekonomik ve sosyal hakları kullanılamaz haldedir. Özellikle Anadolu basınının hali içler acısı durumdadır.

12 Eylül düzeni ile birlikte başlayan sansür, baskı ve gazeteciyi sindirmeye yönelik uygulamalar ilgili yasayı kullanılamaz hale getirmiş, sendikal haklar işlevsiz duruma sokulmuştur. İş güvencesi medya tekelinin insafına terk edilmiştir. Tekelleşme sonucu basındaki işsizlik ve düşük ücretle çalışma rekor düzeydedir.

Yerel basında çalışan arkadaşlarımızın hiç bir sosyal güvencesi yoktur.  Anadolu Basını ekonomik koşullar altında can çekişmektedir. Zonguldak özeline baktığımızda yerel basının geleceğinde büyük umutsuzluk vardır…

Ekonomik sorunlar etik değerleri de yok etmektedir.…

Demokrasiyi, özgürlükleri, AB standartlarını getireceğini vaat ederek iktidar olanların hedef aldığı kurumların başında medya ve çalışanları olmuştur. İdari Erk’in kendisini eleştiren, farklı görüşü savunan gazeteciler, yayıncılar için açtığı davalarda rekorlar kırmaktadır.

Zonguldak’ta yayımlanmakta olan günlük “Halkın Sesi” gazetesi Yazı işleri Müdürü Cevdet Akgün, “Bank Asya’nın avukatı sınavsız hâkim oldu” haberi yüzünden 5 ay hapis cezası aldı. Cevdet Akgün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne Cezaevi’nde “merhaba ”diyecek. Bu durum gazetecilik mesleğimiz adına utançtır. Gazetecilik mesleği derhal suç olmaktan ve özgürlüklerin kısıtlandığı güç olmaktan çıkartılmalıdır.

Geride bıraktığımız 59 yıllık dönemde daha fazla işsiz kaldık, özlük haklarımız daha fazla tırpanlandı ve daha fazla fiziki şiddete uğradık, suçlandık, hapis cezaları kesildi. Yüzlerce meslektaşımız işten çıkarıldı. Sendikal haklar yok edildi.

Gazetecilere yönelik ölüm tehditleri asla kabul edilemez. Devlet bu tehditlere karşı sessiz kalmamalı hesap sormalıdır.

Diğer yandan, Basın İlan Kurumu, Cumhuriyet, BirGün ve Evrensel gazetelerine keyfi olarak resmi ilan yasakları koyuyor. Atatürk’ün kurmuş olduğu Anadolu Ajansı tarafsız olması gerekirken açıkça siyaset yapıyor.

Çıkar çevrelerine karşı halkın çıkarlarının savunulması, ilkeli gazeteciliğin gereğidir.

Bugün 10 Ocak gazeteciler için kara gündür…

Biz ÇGD olarak 10 Ocak’ı kutlamıyor, sorguluyoruz, her türlü baskı, şiddet ve sömürünün ortadan kaldırılmasını talep ediyor, bunun için mücadele etmeye kararlılıkla devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Ve diyoruz ki Cenaze Evi’nde halaya durulmaz!

One comment

  1. TÜRKİYEDEKİ MÜSLÜMANLARIN HALİFESİ · · Cevapla

    Bizde bir beyinsiz,geri zekalı, anlama özürlü bir chp var..Tüm söyledikleri ve yaptıkları saçmalık..Neymiş 172 gazeteci yargılanıyormuş,,,Türkiyede kanunlar ve suç karşısından herkes eşittir…gazeteciye ayrıca suç işleme özgürlüğü yoktur..Hani herkes eşitti chp ye göre..İslamda suç işleyen kişinin dokunulmazlığı veya ayrıcalığı yoktur…halkta olsa…gazeteci de olsa…vekil de olsa…..bir de chp sınırötesi harekatlara karşı.. Türkiyenin kendi içine hapsedilmesini,yalnızlaştırılmasını istiyor.. Dünyada siyasi askeri ittifaklar kurulurken,ittifaklar halinde hareket edilirken.menfaatler korunurken..Dediğim gibi chp gözü kör kulakları sağır ucube bir partidir.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: