Adaylıktan neden çekildim

19 Ocak’ta gerçekleşen CHP Merkez İlçe Başkanlığı seçimleri gerçekleşti.

Önceki hafta bu köşeden CHP Merkez İlçe Kongresine nasıl hazırlandığımızı, ne tür beklentilerimiz yada partinin geleceğe yönelik olarak nasıl bir yol haritası çizmeli konusundaki 5-6 ay öncesinden başlayan çalışmaların kısa özetini yaptım.Bir çok arkadaşımın, dostumun merak ettiği, “Bahaddin Arı neden adaylıktan çekildi”Sorusuna açıklık getirmeye çalışacağım.Önceki haftaki yazımda deklarasyona imza koyan birçok ismin geldikleri ilişkilere geri döndüklerini belirtmiştim.Benimle birlikte başladığım ve 4-5 dostumla devam eden daha sonra genişleyerek bir ekip halini alan çalışmada, sürekli olarak, gerek gazetelere verdiğim röportajlarda, gerekse TV Programlarında, benim matematiksel olarak bir çoğunluğa, yani delegede tek başıma kazanma şansım olmadığını açık,seçik beyan ettiğimi duymayan kalmamıştır.

Daha çok yönetimsel ve parti içi kırgınlıkları, kavgaları son bulduracağıma, yeni bir dayanışma duygusu yaratacağımı sık sık dile getirdim.

Var olan üç adayın hem yaş büyüyü hem de siyasi büyüyü olduğumu, kadroların özellikle aday olanların birbirleriyle bile görüşmediğini, kazanan tarafların partiyi birleştiremeyeceğini bu nedenle gerek deneyim ve tecrübelerim gerekse de diğer aday arkadaşlarımla olan ilişkilerim nedeniyle bir birliktelik yaratabilirsem partiyi daha ileriye taşıyacağımı defalarca dile getirdim.

Her nedense gerek kazanan Ebru Uzun Başkanımız, o dönemde yönetici olan Sevgi Alay, ve Osman Zaimoğlu kardeşlerim ısrarla kendilerinin kazanmama gibi bir durumları olmadığını, herhangi birliğe gerek olmadığını dile getirdiler. Yer yer, Osman Zaimoğlu “birlikte bir yol alabiliriz, fakat Sevgi Alay’ında geri çekilirse kendisinin de geri çekilebileceğini” ifade etmesine rağmen taraflar aslında kendine olan güvenleri, yada etrafının kendilerine yükledikleri misyon gereği birlikte yürüme yerine herkesin bildiği yoldan gitmesi konusunda ısrarlı devam ettiler.

Sevgi Alay arkadaşımız ve etrafındaki birkaç kişi (iyi niyetli olarak alıyorum) Sevgi Alay’ın yönetimine girmem konusunda değişik kanallardan iletişim kurdular.

Bunun benim açımdan kabul edilebilir bir durum olmadığını defalarca dile getirdim.

Tüm bu iletişim trafiği sürerken ben ve arkadaşlarım işin teknik yanı diye ifade edilen, Aday olmak için Tüzük gereği olan belirlenen sayıda ki delege imzalarını almak, adaylık süresince birlikte oluşturacağımız yönetim listesi (Yedekleriyle birlikte) ve Üst kurul delegelerinin isimleri olmak üzere yoğun bir tempo yaşadık. Her zaman açık olmayı, şeffaf olmayı tercih etmişimdir. Her üç adayın benden avantajları vardı. Ebru Uzun Başkanımız bir dönem başkanlık yapmış ve kayda değer bir ekiple yarışa girdi. Aynı zamanda Harun Akın faktörü önemli etkendi.

Sevgi Alay zaten 2 yıldır yönetimdeydi yani bir anlamda iktidarda mücadeleye girdi. Belediye Başkan Adayı Şenol Şanal ve Deniz Yavuzyılmaz faktörü önemli bir avantajdı.

Osman Zaimoğlu kardeşimiz, her ne kadar partiye yeni üye olmuşsa da arkasında eski İl Başkanı Halil Furat ve ekibi vardı.

Kısaca 5-6 Ay önce başlattığımız Partiyi yeniden daha güçlü, kitlelerle bağ kuran, kavgasız, barış içinde bir hatta sokabilirmiyiz den yol çıktığımız bir grup samimi, dürüst, namuslu fedakar arkadaşlarımla acaba bu var olan kastlaşmış yapıyı değiştirebilir, partinin var olan bu kötü gidişini değiştirebilirmiyiz diyerek mücadele ettik.

Olmadı. Peki, kongrede adaylıktan çekilmenin pimini niye çektim.

Bir gün önce İl Başkanlığında İl Başkanı Hakkı Güney’in başkanlığında Toplantı yaptık. Delegelerin İmza konusunda oldukça gerildiğini, bu nedenle Divan Kurulu’nun yeterli sayıdaki imzalara bakarak kongrede dört adayın demokratik bir biçimde yarışması konusunda protokol imzalandı.

Kongre salonunda adaylar bu protokolü bozdular, İl Başkanı da kendi attığı imzaya sahip çıkamadı. Salon ve dışındaki tartışmalara yenik düştüler.

İşte o zaman şuna karar verdim. Ve arkadaşlarıma bu durumu orada hemen belirttim.

Ben seçime girsem kaç oy alırım girmesem ne olur. Yani baştan matema tiğin benden yana olmadığını biliyordum.

İl Başkanı, kentte partiyi yönetmeye aday olan arkadaşlarım attıkları imzanın üzerinden 24 saat bile geçmeden bunu bozacak durumdaysa ben ilkesel olarak aldığım kararın ardında durmayı tercih ettim.

Kendilerine çok güvenenler, birliğe yanaşmayanlar ve partide kavgaya devam etmek isteyenleri durdurma, engeleme şansımın olmadığına karar verdim. Daha güçlü bir CHP’nin yaratılmadığına inandığım için adaylıktan çekildim.

Adaylıktan çekilirken kimsenin lehine çekilmedim.Delege arkadaşlarım özgür iradeleriyle oylarını kullandılar.

Biliyorum fısıltıyla konuşulanları, onları ahlaksız ve yakışıksız olarak niteliyorum.

Zaman ve tarih bakalım kimi haklı çıkaracak

Not: Kaç imza topladığımızı merak eden olursa ofisimde göstermeye hazırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: