Esen; “Çalışanları yüzdelik zam oyunlarıyla açlığa ve yoksulluğa mahkûm ettiler”

KESK’e Bağlı ESM 7 Olağan Kongresi, 1 Şubat’ta Maden Mühendisleri Derneği salonunda gerçekleşti.Divan Başkanlığını Maden Mühendisleri Odası önceki Dönem Başkanı Erdoğan Kaymakçı yürüttü.

Kongreye, ESM Genel Başkanı Cemalettin Sağtekin ve Genel Hukuk ve TİS Sekreteri Hulusi Ceyhan,Maden Mühendisleri Odası Başkanı Çağlar Öztürk, Maden Mühendisleri Derneği Başkanı Levent Yağcıoğlu,KESK Dönem Sözcüsü Hayri Anıl Çetin,Tüm Bel-Sen Şube Başkanı İsmail Sefertaş,ZOKEV Başkanı Kürşat Çoşkun,ZOTEV Başkanı Fikret Zaman,Eğitim-Sen Şube Başkanı Orhan Yılmaz, ÖZGÜVAK Başkanı Ali Kaya,Sol Parti temsilcisi İsmail Yıldız,KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri,üyeleri ve ESM üyeleri katıldı.

Kongre açılış konuşmasını Şube Başkanı Vacit Esen yaptı.

Esen, “Geçen hafta, Elazığ ve Malatya merkezli depremde yaşamlarını yitiren yurttaşlarımızı saygıyla anarken, yaralanan yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletir, acil şifalar diliyorum. Ülkemiz deprem kuşağında olmasına rağmen, ülke yöneticilerinin biran önce deprem gerçeği ile yüzleşmesini bekliyorum. Depremle ilgili tedbirlerin, “acil eylem planı” çerçevesinde zaman kaybetmeksizin yaşama geçirilmesini bekliyorum”dedi

Vacit Esen konuşmasında şu görüşleri dile getirdi, “Ülkemizde yaşanan ekonomik, siyasi, toplumsal kriz gittikçe derinleşiyor. Bir avuç mutlu azınlığın dışında kalan herkesin, hepimizin geleceğe ilişkin umutları karartılmak isteniyor. AKP iktidarının İMF tavsiyeleri ile belirlediği ekonomi politikaları, ülkemizi her gün daha da uçuruma sürüklemeye devam ediyor. Yeni yıla rekor işsizlik oranları, yüksek enflasyon ve yaşamı çekilmez hale getiren hayat pahalılığıyla ile girdik. Ülkemizi emperyalizmin yağmasına açanlar, emekçiler için ucuz iş gücü yaratarak, cehennemi yaşatmaktalar”

Vacit Esen konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında KHK’lerle işlerinden uzaklaştırılan ESM üyeleri ve tüm çalışanlara yönelik, AKP’nin uygulamalarını eleştirdi ve mağdur olan başta ESM üyesi olmak üzere tüm mağdurlara yönelik dayanışma duygularını dile getirdi ve “Haksız ve hukuksuz bir şekilde ekmeğinden edilen arkadaşlarımızı, cesaret ve direnme gücü gösterdikleri için, kutluyorum”diye ifade etti.

“Kendi yarattıkları enkazın faturasını biz emekçilerin sırtına yıkmak istiyorlar”

18 yıllık AKP iktidarıyla, iş güvencesinin ortadan kaldırılması, sözleşmeli, esnek, güvencesiz çalıştırmayı kalıcı hale getirmek için büyük adımlar atıldı. AKP iktidarıyla; güvenlik soruşturması, arşiv kaydı, mülakat gibi uygulamalarla kamuda torpilin, kayırmanın önü sonuna kadar açılmıştır. Güvencesizlik ve işsizlik olağanüstü artmıştır. Her dört gençten biri, her iki kadından birinin işsiz olduğu ülkemizde, işsizlik fonunu yağmalayıp, sermayeye kaynak olarak aktardılar. Kıdem tazminatlarımıza göz dikip, kamusal emeklilik hakkımızı ortadan kaldırmak için adım atıyorlar. Yasada yapılan değişiklikle, dört milyonluk bir EYT kitlesi yarattılar. Yandaş sendikalarla, toplu görüşme masalarında kamu çalışanlarını yüzdelik zam oyunlarıyla açlığa ve yoksulluğa mahkum ettiler.  Kısacası, AKP iktidarının on yedi yılda uygulamış olduğu; borçlanmaya, dış finansmana, ranta, spekülasyona, betonlaşmaya dayalı ekonomik modeli çökmüştür. Şimdi de kendi yarattıkları enkazın faturasını, tamamen biz emekçilerin sırtına yıkmak istiyorlar.

AKP artık yönetemiyor. Kendi yarattığı ekonomik, siyasal ve toplumsal krizini aşmak için, baskı şiddet ve savaş politikalarına başvurmaktan çekinmiyor. Bizler AKP’nin yarattığı krizin faturasını ödemeyeceğiz. İnsanca yaşam ve demokratik bir TÜRKİYE mücadelemizde zafere ulaşana kadar, emek ve demokrasi güçleri ile beraber olmaya devam edeceğiz.

Bizler, eşit ve özgür, laik ve demokratik bir ülkede, barış içinde ve bir arada yaşamak istiyoruz. Hayalini kurduğumuz ülkeyi kuracak olan bizleriz. Yeter ki yan yana gelelim, yeter ki birlikte omuz omuza demokratik ve adil bir ülke, ve emek mücadelesini yükseltelim. Buradan hep beraber haykıralım… Örgütlü bir halkı hiçbir güç yenemez… Selam olsun ülkemizde ve dünyada, savaşa ve sömürüye karşı mücadele edenlere…

Hepinizi sendikam ESM adına güzel, aydınlık günlere olan inancımızla selamlıyorum”

 

Kongrede, ESM Genel Başkanı Cemalettin Sağtekin,TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Çağlar Öztürk,KESK Dönem Sözcüsü Hayri Anıl Çetin,ZOKEV Başkanı Kürşat Coşkun,Sol Parti Temsilcisi İsmail Yıldız,ESM eski Başkanlarından Tahsin Kumkumoğlu,ESM Yöneticilerinden Emine Bulut,Eğitim-Sen Şube Sekreteri İsmet Akyol kongrede konuşmalar yaptılar.

Kongre sonrasında yapılan seçimde Vacit Esen Yeniden Başkanlığa seçildi

One comment

  1. didrafya · · Cevapla

    👍

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: