Kahveci; “Okulun isminin değiştirilerek tarikat ve cemaatlere mi verilecek?”

 

Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci, kentte günlerdir tepkilere neden olan ve öğrenci ve velilerin Gazipaşa Caddesinde yürüyerek protestolara sebep olan Gazi Ortaokulu ile ilgili iddia ortay attı.Kahveci konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, “Gazi Ortaokulu Yerinde Kalacaktır”dedikten sonra, Gazi ismini Mustafa  Kemal Atatürk’ten almaktadır. Dolayısıyla Atatürk düşmanlığı anlamı da ortaya çıkacaktır. Bu tarihi hatadan bir an önce vaz geçilmeli ve eski konumuna getirilmelidir. Anlaşılan o ki bu okulun isminin değiştirilerek tarikat ve cemaatlere yakın dini okul kurmaları da  bu senaryonun içinde de olabilir” dedi

Kahveci açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı, “ Gazi Ortaokulu  çok eski zamandan  beri bu bölgede ortaokul olarak hizmet etmiştir. Her Zonguldaklı Gazi Ortaokulunu nerededir sorulduğunda hemen yerini gösterir. Kısacası Gazi Ortaokulu Zonguldak ile özdeş bir okul olmuştur. Simgeleşmiş bir okul görünümü kazanmış olup halkımız tarafından da taktir kazanmıştır. Okulumuz daha sonra Gazi İlköğretim Okulu olarak hizmet vermiş sayılı insanlar yetiştirerek bu vatanın  her köşesinde görev yapmaktadırlar. Yıllar sonra depreme dayanıklı olup olmadığı tartışmaları başlamış bu okula kasıtlı olarak  geriye bıraktırılmıştır. Öğrenci sayılarının azlığı bahanesiyle (okula sahip çıkılmadığından)  yaklaşık 5 yıl çöpe atılmış.

Gecen yıl bu okulun yeniden yıkılıp karar verirmiş olup öğrenciler ve öğretmenlerin  Mithat Paşa İlkokuluna nakli yapılmıştır. Öğretmenler ve öğrenciler okullarının bir an önce yapılıp dört gözle yeni okullarına taşınmalarını düşünürlerken  yeniden  bu kez de  okulun  Gazi Orta okulunun olmayacağı ve bazı okulların birleştirileceği gündeme düşmektedir. Konu ile ilgili olarak yetkili makamlara gittiğimizde kendileri  ile görüşme fırsatlarımız olmadı  ancak edindiğimiz intiba konunun eğitimden anlamayan ve birilerine makam sahibi yapmak için bir fırsat yaratıldığı kanısındayız. Halbuki bu okul Gazi Ortaokulunu olarak yerini almış ve  yerel halkımızla da bütünleşmiştir. Böyle bir durumdayken adını değiştirilmesi  başta Atatürk’e büyük bir art niyettir. Gazi ismini Mustafa  Kemal Atatürk’ten almaktadır. Dolayısıyla Atatürk düşmanlığı anlamı da ortaya çıkacaktır. Bu tarihi hatadan bir an önce vaz geçilmeli ve eski konumuna getirilmelidir. Böylece Yayla Ortaokulunun ve diğerlerin (site) ortaokullarının yükü hafifleyecektir.  Akıl ve mantık böyle diyor. Gazi Ortaokulu  velilerine, öğretmenlerine ve öğrencilerine mağduriyet yaratılamaz. Anlaşılan o ki bu okulun isminin  değiştirilerek tarikat ve cemaatlere yakın dini okul kurmaları da  bu senaryonun içinde de olabilir. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: