Sosyalistlerden birlikte mücadele çağrısı

Hafta sonu hareketli geçti. Aslında kent olarak, demokrasi güçleri açısından yoğun tempo yaşanıyor kentte. Her ne kadar kentle,emekçi kesimlerle, geniş kitlelere mal olmasa da yaşananları da es geçmeden verilen emeğe, çabaya ve geleceğe bir umut olma yolunda önemli çalışmalar olarak sayabiliriz.

Hafta sonu (Pazar) EMEK Partisi İl Kongresi vardı.

EMEK Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan kentimizde idi.

İki günlük ziyarette TMMOB, KESK,Gazeteci örgütlerini ziyaretler yaparak hem ülke gündemine hem de kent sorunlarına yönelik değerlendirmeler yaptı.

Gazeteciler Cemiyetinde yaptığı değerlendirmede, Gürkan, “Zonguldak bir taraftan Türkiye sanayisine, Türkiye ekonomisine katkıları açısından bir öneme sahiptir. Ama aynı zamanda da ülkede demokrasinin yerleşmesi açısından, çeşitli demokratik kazanımlar açısından, mücadeleler tarihinde de Zonguldak’ın özel bir yeri vardır. Son yakın tarihimizden bile baktığımızda 90 madenci yürüyüşü, Türkiye işçi sınıfı hareketi açısından önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde demokratik kazanımlar açısından bir kaç ayak vardır. Bizim için en önemli ayaklardan birisi işçi sınıfı ve emekçi sınıfların haklarının tesis edilmesidir. Bu sendikal haklar, örgütlenme hakkı, toplu pazarlık hakkı ve siyasal özgürlüklerdir. Hak ve özgürlüklerin olmadığı ve en önemlisi de ifade özgürlüğünün olmadığı bir yerde demokrasiden bahsedemeyiz. İşçi haklarının güvence de olmadığı bir yerde biz demokrasiden söz edemeyiz”dedi

KESK’i ziyaretinde, “Biz Emek Partisi olarak bir taraftan emek alanında, işçi sınıfı alanında çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan da demokrasi mücadelesinin bir bileşeni, ortağı olma çabamızı sürdürüyoruz. Bir taraftan sınıf içerisinde mevzilenen bir çalışmayı sürdürüyoruz, diğer taraftan da siyasi iktidarın engelleri, baskıları karşısında mücadele ediyoruz.  Bütün bunlara karşı görev ve sorumluluklarımızın farkındayız. Ortak mücadele platformları ve alanlarıyla bu siyasal gericiliği geriletebileceğimizi ve demokrasiyi hep birlikte kazanacağımızın farkındayız. Bu açıdan sendikaların emek alanında bir mücadele birliği platformu sağlamasını önemli olduğunu düşünüyoruz”diye belirtti.

Maden Mühendisleri Odası ziyaretinde Zonguldak Kilimli’de, 80 gün önce mühürlenmesine rağmen kaçak olarak çalıştırılan kömür ocağında göçük altında kalarak hayatını kaybeden Murat Ovaz ve Sebahattin Kalaycıoğlu için başsağlığı dileyen Selma Gürkan,  “Bugün en başta madencilerin hem çalışma hem yaşama koşulları açısından baktığımızda, Türkiye işçi sınıfının bir fotoğrafını görüyoruz. Çalışma koşullarında kölelik dönemini anımsatan bir çalışma koşulları söz konusu. Çalışma şartlarına baktığımızda özelleştirmeler, taşeronlaştırmalar, rödevans sistemlerini görüyoruz.  Bunların en ağır sonuçlarını madenciler yaşıyor ama Türkiye’de bütün işçi sınıfının şöyle ya da böyle, böylesi bir çalışma düzenin sonuçlarını yaşadığını söyleyebiliriz.” dedi.

Pazar günü gerçekleşen EMEK Partisi İl Kongresinde, kentte Sosyalistlerin temcilerinin olması ise ayrı bir önem taşıdı.Uzun süredir ortak mücadele geleneğini ve özellikle kent sorunlarına yönelik olarak Demokrasi Platformu üzerinden yapılan politik çalışma kongredeki olumlu hava açısından baktığımızda kentteki sosyalistlerin birlikte mücadele etme isteği ve talebi öne çıktı.Kongrede Sol Parti İl Başkanı Akın Koç ve Yönetim Kurulu Üyeleri,Yeşil ve Sol Gelecek Partisi İl Başkanı Ali Topaloğlu ve yönetim kurulu üyeleri, EMEK Partisi İl Başkanı,Merkez İlçe Başkanlarının ortak vurgusu kentin ana sorunlarına karşı birlikte nasıl.mücadele edilebilir üzerine konuşmalardı.Kongrede CHP temsilcilerinin olmaması ise önemli eksiklik olarak gördüğümü ifade edeyim

Açıkça şunu belirtmeliyim ki, gerek EMEK Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, gerek Sol Parti temsilcisi İsmail Yıldız, gerekse EMEK Partisi İl Başkanı Ateş Türeli yaptıkları açıklamalarda  “Demokrasiyi kurum ve kuruluşları ile birlikte kazanılan görevi ile karşı karşıyayız Tam da işte emeğin kenti dediğimiz Zonguldak’ta yaptığımız kongrede tartıştığımız gibi işçilerin ve emekçilerin siyasete dahil olmasıyla bu ülkede hakları emekçilerin devlet yönetimine katılımıyla siyasete dahil olmasıyla bu memleketteki gidişatı bize düzeltebileceğine inanmamız gerekiyor”diye ifade ettiler.

Umarım sosyalistlerin EMEK Partisi kongresinde bir araya gelişi önümüzdeki sürece yönelik yeni yan yana gelişleri beraberinde getirir.Getirmeli.Çünkü kentin farklı noktalarda sinir uçlarından değişimleri görüyoruz.Örneğin Gümeli’de Cemevine yönelik saldırı, basitçe geçiştirilecek bir durum olarak ifade edilemez.Siz hiç sarhoş bir vatandaşın Cami camı kırdığını gördünüz mü?O zaman bu konuda da duyarlı olmak zamanı.

Demokrasi Platformu bu konuyu gündemine almalıydı.Gümeli’de Maden araması için,ağaç katliamını için oraya gidiliyorsa, İnanç merkezine yapılan saldırı içinde mutlaka bir adım atılmalıydı,atılmalı.İşte tüm bunları göz önüne aldığımızda kentte sosyalistler eğer birliği sağlar ve işçi sınıfı ve geniş emekçi yığınlar için mücadele ederse, buna diğer sol,sosyal demokrat partilerde dahil olur.Bu kent için önemli bir başarı demektir..

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: