Geylan : “Kamu çalışanlarına siyaset yapma hakkı tanınmalıdır”

Türkiye Kamu-Sen’e Bağlı Türk Eğitim-Sen İşyeri Eğitim ve İstişare Toplantısı geçtiğimiz Cumartesi günü Zonguldak Öğretmenevi toplantı salonunda gerçekleşti.

Toplantıya, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Kocakaplan, Türkiye Kamu-Sen Zonguldak il Başkanı Kadir Bacıoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Varol Demirköse, Devrek Milli Eğitim ilçe Müdürü Abdullah Turan, Türk Ocağı Şube Başkanı Özcan Gedikli, Ülkü Ocakları il Başkanı Oğuzhan Karadeniz, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Şube Başkanı İbrahim Açıkgöz, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Şahin Ören, Türk Ulaşım-Sen Şube Başkanı Dinçer Kayış, Türk Haber-Sen Şube Başkanı Necmettin Bebek, Türk Enerji-Sen Şube Başkanı Selami Yoğurtçu’nun yanı sıra şube yöneticileri ile üyeler katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören yaptı.Ören; “Biz büyük bir aileyiz.  Onun için Türk Eğitim-Sen’li olmak zordur. Türk Eğitim-Sen demek, tabuları yıkmış asil bir başkaldırının onurlu bir savaşçısı demektir. Türk Eğitim-Sen demek vatan sevgisi, ‘benim ilkem önce ülkem’ diyenlerin,  ekmeğinin önüne koyan,  bu konuda da verilebilecek canını bile hiç çekinmeden veren bir sendikadır. 55 şahidi var bu sendikanın. Onun için bu bir sendikadan öte Türk Eğitim-Sen bir ailedir. Bizim için aslolan ekmeğimizin önüne vatanı koyduk diye, aslolan bu bayrağın dalgalanmasıdır” diyerek, “Bizim ilk günden beri takip ettiğimiz Gazi Ortaokulu var. Değerli başkan Dilek Sümer Demirel hanımefendiyi bir kez daha tebrik etmek isterim. Büyük bir mücadele başlattı. Emeğin başkenti olan Zonguldak’ta emeği yükseltti, direnci yükseltti ve bize bir kez daha gündemimizde olan bir şeyi hatırlattı bir gündem oluşturdu. 3 yıla kadar beklemişlerdir, onun dışında bir takım ahbap-çavuş ilişkileriyle burası başkalarına devşirilmek istenmektedir. Bunu yapanları da kınıyorum bunların hepsini göreve davet ediyorum. Gazi Ortaokuluna merkezin ihtiyacı vardır. Burada Genel Başkanımıza da bilgileri verdik, Ankara boyutunda da yardımcı olacaklarını ifade ettiler.” dedi.

Kocakaplan: “Diğer sendikalara baktığınızda hepsinin bir defosu var”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Kocakaplan da yaptığı konuşmada, “Türk Eğitim-Sen, yüzde 100 yerli, yüzde 100 milli bir sivil toplum örgütü ve sendikadır. Türk Eğitim-Sen, siyasi iktidarlarla yürüyerek büyüyen değil, eğitim çalışanlarıyla yürüyerek büyüyen bir sendikadır. Türk Eğitim-Sen, alnı açık, başı dik çalışanların üye olduğu bir sendikadır. Türk Eğitim-Sen, kasabın bıçağını yalayan koyunların bulunmadığı bir sendikadır ve Türk Eğitim-Sen gururla ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ diyebilenlerin sendikasıdır. Türk Eğitim-Sen, sizlerin sayesinde yine yetkili sendika olma hüviyetine kavuşacaktır. Biliyorsunuz, yetkili sendikalar 14 Mayıs 2020 tarihine kadar yapılan üyelere göre 15 Mayıs tarihli bordrolarda kesintiler yapılan üye sayılarına göre belirlenir. Dolayısıyla, bunu bir futbol maçı olarak düşünürsek, bu yılki yetki sürecimiz hakemin düdüğü çaldığı 90 dakika 14 Mayıs 2020 tarihidir. Bu tarihe kadar durmadan, usanmadan, yorulmadan her bir eğitim çalışanını Türk Eğitim-Sen’e davet etme noktasında göstereceğiniz gayretlerden dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.

Dolayısıyla Temmuz ayında Çalışma Bakanlığı’nın yayınlayacağı bir istatistikle biz büyük olmayız ancak yetkili sendika oluruz. Biz bu milleti seviyoruz. Eğitim çalışanlarını seviyoruz ve eğitim çalışanlarının gerçek bir sendika tarafından temsil edilmesini arzu ediyoruz. Her şart ve durum altında eğitim çalışanlarının yanında olan tek sendika Türk Eğitim-Sen’dir. Sendikal alanda rekabet ettiğimiz diğer sendikalara baktığınızda hepsinin bir defosu var.  Ya bölücü, ya da sarı sendikadır. Yıllardır sarı sendikayı eğitim çalışanları yetkili sendika yaptı. Ama yandaşlıklarının 5 kuruş etmediğini toplu sözleşme masalarında gördük. Bizlere 3 kuruşluk sefalet ücretleri bu sendikanın yetkili olduğu süreçte verildi” diye ifade etti.

Geylan: “Ben İnanıyorum Ki, Hak Ettiğimiz Yetkiyi Alacağız”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan ise yaptığı konuşmada, “Ben inanıyorum ki, hak ettiğimiz yetkiyi alacağız. Hem hizmet kolumuzda, hem de konfederasyon bazında Türk Eğitim-Sen, Türkiye Kamu-Sen hak ettiği yetkiyi alacak ve yetkili sendika olacak. Bu sadece bizim için değil aslında. Kamu çalışanları için şart bir durum. Şu an kamu çalışanları, kamusal alan adeta sendikal bir esaret altında. Hatta bir sendikal zulüm altında. Bakın, bir toplu sözleşmeyi geride bıraktık. 5. Dönem toplu sözleşmesini biliyorsunuz. 1-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti.  20 gün boyunca güya toplu pazarlık yaptılar. Ne elde ettik, kamu çalışanları hangi kazanımları elde etti. Koca bir hiç, koca bir sıfır. Bırakın kazanım elde etmeyi, temel meselelerimizin, problemlerimizin, beklentilerimizin hakkıyla müzakere edildiği bir süreci dahi yaşayamadık. Neden; sadece işveren kötü olduğu için mi? Hayır. Kamu çalışanlarını temsil eden yetkili sendika sıfatıyla masaya oturan bir kısım öngörü fukarası, beceri fukarası sözde yetkili sendikalar yüzünden. O sözde yetkili sendikalar daha ilk gün hatırlayın 1 Ağustos’ta işvereni bıraktılar sağındaki, solundaki sendikalarla adeta didişmeyi tercih ettiler. Ne dediler hatırlayın; yetkili sendika konfederasyonu başkanı daha ilk gün ne dedi;  ‘efendim yetkili olmayan sendikaların bağlı bulunduğu konfederasyonlar masada olmasın. Boşu boşuna koltuk işgal etmesin’ dedi. Şu hale bakar mısınız. Masadaki sendikaların, çalışanları temsil eden sendikaların fazlalığından rahatsız olması gereken aslında kimdir, işverendir, hükümettir ama hükümet ve işverenin hiçbir rahatsızlık emaresi yok bir sendika sözde yetkili sendika sağındaki, solundaki sendikal gücün varlığından rahatsız oluyor”dedi.

“Grevli Toplusözleşme hakkını alacağız”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan konuşmasının son bölümünde, Türk Eğitim-Sen olarak taleplerini sıraladı.

Buna göre, öncelikle Toplu sözleşme de muhatap, sendikaların alanlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti ve şöyle ifade etti:

 

1-)Her sendikanın toplusözleşme süreci ayrı olmalıdır. Genel toplusözleşme sürecinden ayrılması gerekiyor.Eğitim-Sen’in muhatabı aynı bakanlık,Büro,sağlık,haberleşme de muhatap yine aynı.O nedenle her iş kolunun toplusözleşme süreci karşılıklı görüşmelerin yapılacağı konunun muhatabıyla birlikte yürütülmesi gerekmektedir.

2-) Grev hakkı. Grev hakkı olmayan bir sendika kanunu bir ayağı topal demektir.

3-) Kamu çalışanlarına siyaset yapma hakkı tanımladır.

Diyerek sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan emekli olan üyelerine plaket takdim etti.

Toplantının sonunda Gazi Ortaokulu Okul Aile Birliği Birliği Başkanı Dilek Sümer Demirel, Bahar Kartal Doğramacı ve bir grup öğrenci velisi Genel Başkan Talip Geylan’ıya sorunları içeren dosya sundular.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: