Osman Yayla; “Bu şartlarda aday değilim”

16 Şubat’ta gerçekleşecek olan CHP Zonguldak İl kongresi için uzun süredir adaylık için, nabız yoklayan, değerlendirmelerde bulunan ve ilişkileri sürdüren eski il Başkanlarından Osman Yayla geniş bir değerlendirme yaparak aynı zamanda Genel Merkez’ide eleştirdi ve “Sayın Genel Merkezimizin de, yöresel olarak önemsediğimiz çoğu konularda duyarsız kaldığını üzülerek görmekteyiz.  Küçük illere gerekli önemin verilmediğini hissediyoruz, düşünüyoruz.”diyerek yapılacak il kongresinde aday olmayacağını duyurdu. 

İşte Osman Yayla’nın o açıklaması;

Değerli Dostlar ;

Cumhuriyet Halk Parti’sinin olağan kongre süreci devam etmektedir. ,İlçe kongreleri tamamlanmıştır. 16.02.2020 tarihinde de il kongresi yapılacaktır.

Kamuoyumuzunda bildiği gibi  2007-2011 yılları arası partimizin il başkanlığı görevini üstlenmiştim. Bu görevi başarı ile yaptığımızı, aksininde söylenemeyeceğini düşünüyorum. 10.01.2011 tarihinde de milletvekilliği adaylık gerekçesi ile il başkanlığından istifa etmiştim. Nasip olmadı. Önemlide değil…. Allah sağlık versin. Haksızlıklarda olmadı mı ?Tabiki oldu. Neyse bütün bunlar geride kaldı. Bu günlere geldik.

Biz görevi bıraktığımızda partinin gerçek manada il bazında oyları : 160 Bin civarında idi. En son genel seçimin yapıldığı Haziran/2018 de oyların 118 Binlere kadar indiğini gördük. Bunun tedaylarına inmeyeceğiz. Ayrıca bizim görevden ayrıldığımız tarihten itibaren İL YÖNETİMLERİ BİR TÜRLÜ  ASLAARZULANAN BİÇİMDE ŞEKİLLENEMEMİŞTİR. DEVAMLILIK, BİRLİKTELİK, TUTARLILIK SAĞLANAMAMIŞTIR. DAĞINIKLIK YILLARDIR DEVAM EDEGELMİŞTİR. Seçimler olmuştur. Olmasına da, istenen olmamıştır, olamamıştır. Kimi zaman il yönetimi noktasında parti kayyuma gitmiştir. Kimi zamanlar gelen İl başkanları 1 ay görev yapmıştır. Kimileri 3 ay görev yapabilmiştir. vs…..Bence gerçek  O ki   yıllardır il yönetim birimlerinde sıkıntılar hiç bitmemiştir.Örgüt boşluğunun alenen yaşanması, kamuoyunda hissedilmesi, il bazında tüm yapısal uzuvlarada olumsuz yansımıştır… Tabiki olumsuz bu tablo yerelde partinin kurumsal yapısına, seçimlere, oylardaki düşmelere de diğer etkenlerle birlikte tesir etmiştir.. Umulan tabloyu görülememiştir. Nitekim Haziran/2018 genel seçimlerini, 31.Mart.2019 yerel seçimlerini yaşadık, gördük. GÖRDÜKTE,  HALEN NEDEN BÖYLE OLDU SORUSUNA, SORUNUNA GELEMEDİK, İNEMEDİK. KONUYU MASA ÜZERİNE BİLE YATIRAMADIK. BUDA AYRI, ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUSTUR. BAŞKA BİR GÜNDEM KONUSUDUR. 

2011 yılından buyana geçen zaman diliminde kısaca izaha  çalıştığım gibi il yönetiminde yaşananları, seçimlerde gelinen noktayı gören dava ve yol arkadaşlarım bana ; ” BU BÖYLE GİTMİYOR. GİTMEZ DE …… HADİ PARTİMİZİ KUCAKLAYIP OLMASI GEREKEN ZEMİNE TAŞIYALIM…… ”  dediler. Bende ; ” BANA GÖREV DÜŞÜYORSA BUNDAN KAÇMAM. ANCAK İLÇELERİ, ÖRGÜTLERİ BİR DOLAŞALIM, DURUMU GÖRELİM, BAKALIM, ZATEN GEREKLİ BİLGİ, DONANIM VE TECRÜBEMİZ VARDIR. GEREKEN NE İSE TABİKİ BİRLİKTE YAPABİLİRİZ…… ” dedim.  Bize ihtiyaç duyulduğunu görüp hissettiğim için yola koyulup tüm ilçeleri ve çoğu belediyelerimizi dolaştım. Çokta iyi oldu. Hasret giderdik. Çok sıcak karşılandık. Tüm ilçelerde genelde memnuniyeti fark ettik. Bizde kendimizi gittiğimiz yapısal zeminde ifade ettik. İl bazında üst kurul delegelerine ulaşamadık. Zaman darlığıda etkili oldu. Ancak örgütlerde geçmişi, bu günü, geleceği konuşma imkanı bulduk. Yapılabilecekleri irdeledik. Fikir alış-verişlerinde bulunduk. Destek istedik.

Hizmet arzusu ile yola çıktığımız bu süreçte il başkanlığına bir çok arkadaşın daha talip olduğunu  gördüm. Tabiki herkesin aday olma hakkı vardır. Bu başka… Ancak ( 6 ) adayın oluşu, adaylıkta istekli oluşları, ısrar etmeleri beni yine önceki Merkez ilçe kongresindeki  tavrıma taşıdı. Bu aşamada bir arkadaşımız aday olmayacağını  belirtmekle bende aday olduğumda  5 adayın  olabileceği görülmektedir.

Değerli Dostlar ; Bundan önce Merkez İlçe kongresini, O ortamı yaşadık. Sonrasınıda görüyoruz. Ne olmuştur ? (4) Adayla geçime gidilmişti. Çok üzülmüştüm.  ” 4 adayın fazla olduğunu, uzlaşı sağlanması gerektiğini, adayın teke indirgenmesini, hatta genel merkezce bile sıcak, kucaklayıcı bir ilgi ile bu uzlaşının sağlanabilineceğini, yoksa neticeten kırgınlıkların, kırılmaların yaşanabilineceğini, bütün bunlarında geleceğe yansıyabileceğini, didişmeye gerek olmadığını…. ” ısrarla dile getirmiştim.  Ne oldu ?Tabiki dediklerimiz oldu…

Şimdi aynı şeyi il kongresinde görüyoruz. OSMAN YAYLA olarak aynı görüşteyim. tavrımda değişiklik olamaz. ” O zaman öyle idi, ama şimdi böyle… ” düşünce tarzı bana yakışmaz. Aday arkadaşlarımız çok çok fazladır. İsteklere elbette saygılıyız. Endişem dağınıklıktır, guruplaşmalardır. Bunu görüyorum. Halbuki Partiyi, geleceği düşünmek gerekir. Bütün bunlar proje ve hesap işidir. Ne yazık ki bunları göremiyorum. ” ben, ben, benle”  olmaz. Böyle bir anlayışla gelecek projelendirilemez. Aksine aynı tas, aynı hamam olur. Bu anlayış bana uymaz. Parçalanarak büyüme imkanı yoktur.

Çok basit bir hesap yapalım. İl yönetimi (28 ) Kişidir. (1) kişide İl başkanı,  eder (29) kişi. (5) Aday olsun, 29X5 = 145 kişi sadece asli yönetim sayısıdır. Bir o kadar da yedekler yazımı…… artı  disiplin kurulu asıl ve yedekleri…..Artı  Kurultay delegeleri,  velhasıl, hesaplanırsa üst kurul delegelerinin yarısından çok çok fazlasının gruplar halinde çeşitli listelerde yer alması gerekmektedir. Bütün bunlar yazılacak, çizilecek. Bu arada kırılmalar, dökülmeler, küslükler,  sair yaşanacak nahoş şeyler…. Bütün bunlar hayra alamet oluşlar olamaz. BUNCA DAĞILMAYA GEREK YOKTUR. GÜN BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ OLMALIDIR. Kimse bunları düşünmüyor. Adamcılıkla, hep ben ve bencilikle, küçük olsun önemli değil benim olsun anlayışı ile hayırlı bir yere, istenene varılamaz. Biz bu oluşlara gelemeyiz. Gerçekleri elbette dile getirmeye, konuşmaya devam edeceğiz. Biz varsak hizmet için var olmuşuzdur. Hiçbir zaman küçük hesaplar peşinde olmadık. Büyük ve genel düşündük. Beldemizi ve Ülkemizi düşündük. Geleceği hesapladık. Ben değil,  biz dedik. Kocaklayıcı olduk. Ağabeyliği yeğledik. Hali ile bunca dağınıklığa gönlüm elvermemektedir. Ayrıca seçim aşamalarında partisi ile birlikte olmayanların kongrelerde cirit atmalarınıda hazmetmek mümkün değildir. Partililerin bütün bunları görmesi gerekmektedir. Görmeyenler vicdanlarına hesap vermek zorundadırlar. Bu gibi tabloları görmekte yüreğimi incitmiştir.

 ADAY DEĞİLİM.  Yol arkadaşlarıma, gönül verenlerimize, ziyaretlerimizde bizi

sıcaklığı ile karşılayan herkese çok teşekkür ediyorum.

Bazı arkadaşlar ” çok aday, çok sesliliktir vs… gibi ” kavramlar üzerinde ısrarcı olabilirler. Ben bunlara katılmıyorum. O SESLER, O FİKİRLER MUHALEFET, HİZMET, AKTİF ÇALIŞMALAR  NOKTASINDA ÇIKMALI.  PROJELER İKTİDAR OLABİLMEK İÇİN ÜRETİLEBİLMELİ, ENERJİLER İKTİDAR OLABİLMEK YOLUNDA HARCANMALIDIR. Elbette herkes fikrini savunabilmeli,eleştirilerini , yapıcı ve gerçeği yansıtır şekilde dile getirebilmeli. Demokrasi noktasında  kimsenin sesi kısılmamalıdır. Biz  başka bir şey söylüyoruz. Öyle ucuz, sığ siyaset bizim işimiz değil. Tabiki söylediklerimiz anlayanadır. Biz ağabey olarak yılların birikimi inancı ile fikirlerimizi paylaşıyoruz.

Sayın Genel Merkezimizin de  , yöresel olarak önemsediğimiz çoğu konularda duyarsız kaldığını üzülerek görmekteyiz.  Küçük illere gerekli önemin verilmediğini hissediyoruz, düşünüyoruz. KÜÇÜĞÜ OLMAYANIN BÜYÜĞÜDE OLAMAZ… Bu nedenle hassasiyet istemek,  beklemek en doğal hakkımızdır. Zira parti bu şekilde büyüyecektir. Gönül Genel Merkezin Anadolu’ya yayılmasından yanadır. Her il ile çok yakından ilgilenmek gerektiği inancındayız. Bunu görmek istiyoruz.  Yapılacak çok şey vardır. Dileriz iyi hazırlanılır, umulan olur. Bu duygu ve düşüncelerle kongrenin İlimize, Partimize  hayırlı olmasını diliyoruz.    12.02.2020

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: