Eğitim Şehitleri anıtı açıldı

Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve ZOTEV öncülüğünde yapılan Eğitim Şehitleri Anıtı törenle açıldı.

3 Mart 1965 yılında öğretmen Mustafa Küçük Sürer ve öğrenciler Hüseyin Eraslan, Vedat Ercan ve Yaşar Özer yaşanan trafik kazasında vefat etmişti. Kazadan 55 yıl sonra Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Vakfı (ZOTEV) tarafından yaşamını yitiren öğretmen ve öğrenciler anısına yaptırılan Eğitim Şehitleri Anıtı düzenlenen törenle birlikte açıldı.

Tõrene, Zonguldak eski Belediye Başkanları Muharrem Akdemir ve Secaattin Gonca, TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Kapıcı, öğretmenler eski mezunlar ve çok sayıda davetli topluluğu katıldı.

Okul Müdürü Muhammet Yıldız, konuşmada kazada yaşamını yitiren öğretmen ve öğrenciler anısına okul bahçesinde Eğitim Şehitleri Anıtı’nı açmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

ZOTEV Başkanı Fikret Zaman’da yaptığı konuşmada 55 yıl önce meydana gelen kazada yaşamını yitiren öğretmen ve öğrenciler rahmetle aldığını belirterek, şunları ifade etti.

“1965 yılında olan bu olay acı olay beynimizin bir tarafını çalıyordu. Sayın Erol Şeref abimiz de geçen sene konuşurken bunu nasıl yapalım diye ilk fikir oradan başladı. Daha sonra okul idaresine yazdığımız yazının olumlu çıkması Milli Eğitim’e yazdığımız yazının olumlu çıkması sonrasında böyle bir anıt yapımına giriştik. Bu anlamda okul idaresinin Milli Eğitim yetkililerini ve bu anıtın halinde gelmesinde Ekrem Murat Zaman’ın fikir babalığı ve ustalık olarak yapan Nazlı Özden’de huzurlarınızda gerçekten çok teşekkür ederim. Bu arkadaşlarımızı 55 yıl sonra hep birlikte anarak rahmet diliyor ve yakınlarına sabır diliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından hep birlikte anıtın açılışı gerçekleştirildi. Anıtın açılışında ise ölen öğrencinin sınıf arkadaşları ve akrabaları gözyaşı döktüler.

Kaza Nasıl Oldu

03.03.1965 tarihinde okulumuzun o zamanki adıyla Erkek Sanat Enstitüsü Motor Bölümünde tamir edilen bir araç, Bölüm öğretmeni Mustafa Küçüktürer’in kullanımında içinde beş öğrenciyle test sürüşüne çıkar. Dönüş yolunda Kapuz’dan Tersane yokuşuna doğru hızlıca çıkan araç Tersaneyi geçip Emirgan’a doğru devam eder. Araç Emirgan’a varmaya az kala falezlere doğru çıkıntı yaparak “Bakacak” diye anılan yerdeki keskin virajdan uçuruma yuvarlanarak denize kadar düşmüştür.

Kaza sonucu öğretmen Mustafa Küçüktürer ve öğrenciler Hüseyin Eraslan ile Vedat Ercan olay yerinde, Tersane de çalışan işçilerce hastaneye kaldırılan diğer öğrencilerden Yaşar Özer ertesi gün vefat etmişlerdir. Araçta bulunan diğer öğrenciler Hamdi Karagülle ve Metin Yağcı yaralı olarak kurtulmuşlardır.(Kaynak Pusula)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: