“Emekçilerin Hayatı Daha Fazla Kar İçin Feda Edilemez, İş Cinayetlerine Son!”

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde maden ocağında 3 Mart 1992’de meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 maden şehidi, facianın 28’inci yıl dönümünde Uzunmehmet Kuyubaşı’nda anıldı.

Maden işçileri ocak girişine, ‘Bir avuç kömür için can veren madenciler, vatan için can veren yiğit Mehmetçiğin yanında’ yazılı pankart asarak Türk askerine destek mesajı verdi.

Törene Vali Yardımcısı Mehmet Türk, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, İl Jandarma Komutanı Gönen Süslü, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, TTK Genel Müdür Yardımcıları, TTK Müessese Müdürleri, GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, CHP Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat ve Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, GMİS’e bağlı Kozlu, Karadon, Üzülmez, Amasra, Armutçuk, Merkez Servisleri Şubelerinin başkan ve yöneticileri, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların temsilcileri ile gece vardiyasından çıkan işçiler ve gündüz vardiyasına girecek olan madenciler ve şehit madencilerin aileleri katıldı.

Yeşil; Tüm Maden Şehidi Aileleri Haklardan Yararlanmalı

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, en büyük maden kazalarından birinin 28 yıl önce Zonguldak’ta yaşandığını söyledi. Yeşil, belirli tarihler arasında şehit olan madencilerin yakınlarına tanınan hakların tüm maden şehidi yakınlarına tanınması gerektiğini belirtti.

Yeşil şöyle konuştu;”Türkiye’nin en büyük iş kazaları arasında olan, Zonguldak Maden Havzamızın en büyük faciasını 28 yıl önce burada yaşadık.Bugün burada bizim acımızı paylaşan tüm dostlara teşekkür ediyoruz.Bu faciadan sonra ciddi önlemler alınmasına rağmen Maden Havzamızda başka kazalar oldu.

Özellikle yeraltında taşeron uygulamaları döneminde Karadon’da 17 Mayıs 2010 tarihinde 30, Kozlu’da 7 Ocak 2013 tarihinde 8 arkadaşımız şehit oldu.

Yaptığımız uyarılar ve eylemler sonrasında Zonguldak’ta bu yanlış uygulamaya son verildi.

Bizim yaşadığımız faciaların devamında 2014 yılında Soma’da özel sektör işletmesinde 301 madenci kardeşimiz hayatını kaybetti.

Bu büyük faciadan sonra yeraltı maden işletmelerinde ciddi önlemler alındı ve denetimler artırıldı.

İş sağlığı ve güvenliği düzenlemeleri yanında maden çalışanlarına bazı haklar tanındı.

TTK’yı kendi ayakları üzerinde duracak bir konuma getirmeliyiz.

Genel Müdürlük işçi alımında yetkilendirilmeli ve TTK, norm kadroyla tam kapasite çalıştırılmalıdır.Çok zor şartlarda çalıştığınızı biliyoruz.Bizim her zaman önceliğimiz can güvenliğimizdir.Son iki yılda olduğu gibi kazasız-belasız çalışmak istiyoruz.Sendika olarak her şart altında yanınızdayız.”

Eroğlu; Sizler Bize Emanetsiniz

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu da “Bir avuç kömür için can veren madenciler, vatan için can veren yiğitlerin yanında. Biz iki emaneti yönetiyoruz. Bir tanesi devletin mal varlığını, yer altında mal varlığımız değerimiz olan kömürü yine milletimiz adına çıkartıyoruz. Ekonomimiz adına çıkartıyoruz. Diğer yönettiğimiz ikinci emanet de sizler madencilersiniz. Sizler bize hem devletimizin, milletimizin hem de ailenizin emanetisiniz” dedi.

Yavuzyılmaz; İthalata Bağımlılığı Azaltmak Sizin Emek Ve Gayretinizle Mümkün

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise facianın olduğu yılda Kozlu ilçesinde ortaokulda eğitim gördüğünü, acıya tanık olduğunu belirterek; “Babalarını kaybeden arkadaşlarımla birlikte bu topraklarda büyüdüm. Babasız büyümek çok zor. Bu yörede nice böyle büyüyen çocuklar var. Yaptığınız görev bir nevi askerlik görevi. Yerin yüzlerce metre altından yerli ve milli kömürümüzü çıkarmanız aynı zamanda bir vatan savunmasıdır. Ülke olarak geçtiğimiz bu sıkıntılı dönemde bunu bir kez daha anlıyoruz. Taşkömüründe ithalata olan bağımlılığı azaltmak sizin emek ve gayretinizle mümkün. Bu ülke sanayisi sizin yerin ve denizin altında verdiğiniz gayretle ayakta duruyor. Ben saygıyla önünüzde eğiliyorum” dedi.

TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hüsnü Meydan

Aynı gün TMMOB İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü Kapsamında 3 Mart 2020 Salı Saat: 12.30 Da Maden Şehitleri Anıtında(Maden Müzesi Yanı)  Çelenk Koydu ve basın açıklaması yaptı.Basın açıklamasını TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hüsnü Meydan yaptı.Meydan; “Aradan yıllar geçti, 2020’ler Türkiye’sinde emekçiler, işyerlerinde can vermeye devam ediyor. Her yıl, Kozlu faciasında kaybettiğimiz yurttaşlarımızın en az 6 katı iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor.

Ülkemizde iş kazası ve meslek hastalıklarına ilişkin istatistikler SGK tarafından tutularak kamuoyu ile paylaşılmaktadır. En son 2017 yıllarına ilişkin veriler açıklanmıştır. 2020 yılı Mart ayına gelinmiş olmasına rağmen 2018 ve 2019 yıllarına ait veriler kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

SGK tarafından 2017 yılına kadar açıklanan istatistiklere göre;

a2012 yılında 74.871 kazada 744 emekçi,

a2013 yılında 191.389 kazada 1.360 emekçi,

a2014 yılında 221.336 kazada 1.626 emekçi,

a2015 yılında 241.547 kazada 1.252 emekçi,

a2016 yılında 286.068 kazada 1.405 emekçi,

a2017 yılında 359.766 kazada 1.636 emekçi,İş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 2017 yılında bir önceki yıla göre iş kazası sayısı %25 oranında, iş kazaları sonucu ölüm % 16 oranında artmıştır.”

Meydan, “İş kazaları, meslek hastalıkları “kader” değildir. İş kazalarını, meslek hastalıklarını “işin doğal bir sonucu ” olarak görülmesi, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır.İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda iyileştirici adımlar atılabilmesi için öncelikle işverenlerin sorumluktan kaçmasının önünde geçilmelidir.Bizler, her 3 Mart’ta olduğu gibi bu gün de iş cinayetleri ile mücadele etmek için sesimizi yükseltiyoruz. Ölüm, yaralanma ve sakat kalma; esnek ve güvencesiz çalışma hiçbir emekçinin kaderi değildir. İnsan onuruna yakışır, güvenli ve güvenceli çalışma hakkımız için sesimizi yükseltiyoruz.  İnsanlar işyerlerinde ölmemeli, her gün işyerlerinden cenazeler çıkartılmamalıdır.

Tüm ülkede, tüm çalışma alanlarında işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin artırılması, bağımsız denetim sisteminin yerleştirilmesi, iş cinayetlerinin ve iş kazalarının durdurulması için yılmadan mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Emekçilerin Hayatı Daha Fazla Kar İçin Feda Edilemez, İş Cinayetlerine Son!”dedi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: