Muhalefetin Kadın Başkanları buluştu

Şuan ne söylesek hepsi salgın hastalığa gidiyor.Tüm dünyanın gündemi hastalıkla,alınan tedbirleri yada bu salgının daha ne zamana kadar devam edeceği.Tüm kanallar,tüm gündem bunun üzerine.

Bu konuda siyasetin sorumluluk alanlarına önemli görevler düşüyor.

Kentimiz yerelinde bu salgına karşı yerel yönetimlerin aldığı tedbirler,yapması gerekenlerin tümü siyaset ve meslek odalarının özel dikkatinde olması gereken bir süreçten geçiyoruz.

Burada siyasetin özellikle muhalefetin bu konuda ki tutumu, uyanıklığı, konulara karşı ilgisi,bilgisi tüm bunlar bir anlamda da yeni bir imtihan sürecinden geçtiğimizi bizlere hatırlatıyor.

Eminim ki sadece yerel yöneticiler değil, dünyada ki bu kriz kim bilir hangi ülkede hükümetleri,başbakanları,parlamentoları,bakanları yerlerinden edecek önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Kentte yeni dönemde siyasette kadın ağırlıklı bir sürece doğru gidiyoruz.

CHP ve İYİ Parti’de kadın kollarının dışında ana kademede İlçe Başkanlıklarında da kadınlar göreve geldi.CHP Merkez İlçe Başkanlığına Ebru Uzun, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanlığına Dilay Küçük seçildiler.

CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, İYİ Parti’de mevkidaşına göre daha deneyimli.Bu ikinci dönemi.

Dilay Küçük’te İYİ Parti’nin kuruluşlundan bu yana yönetimlerde görev yaptı ama ilk kez birinci dereceden sorumluluk aldı.İki başkan geçtiğimiz hafta ziyaret gerçekleştirdiler.CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun ve Yönetim Kurulu üyeleri İyi Parti’de mevkidaşını ziyaret etti.Birbirlerine başarı dilediler. Ziyarette Ebru Uzun; “Millet ittifakı olarak iktidara yürüdüğümüz bu yolda Zonguldak Merkez ilçe başkanlığının sevgili başkan tarafından kazanılmış olması, bir kadın başkan olarak kazanılmış olması beni öncelikle çok mutlu etti şahsım adına.Millet ittifakının ortakları olarak bundan sonra hep beraber çok daha güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum” diyerek, hayırlı olsun dileğinde bulundu  İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Dilay Küçük’de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti ve “Kadının el değdirdiği yerde çiçek açar”dedi

İki başkan iki kadın.Yani Muhalefetin kadınları bir araya geldi.

Bu geliş, kentte şuan yürüyen ve yarın hangi sıkıntılarla karşılaşacağımızın henüz bilmediğimiz bu kriz le ilgili henüz bir değerlendirmeleri olmadı.

Örneğin;Yerel yönetimler olarak dezenfekte çalışmalarının ilaç yetersizliğinden yavaş gittiğini biliyoruz.

Şimdi yerel iktidarda (Belediye) CHP’li Belediye olsaydı vay halinize.

Geçtiğimiz dönemde Kış şartlarında, stoklarda olmasına rağmen CHP’li Başkan Muharrem Akdemir’in Tuz stoklarının varlığını anlatırken, “Tuz Konya’dan yola çıktı geliyor”sözü aylarca gündemden düşmemişti.

Şimdi, tüm kamu kuruluşları,özel sektör de olmak üzere,okullardan, AVM’lere,inanç merkezlerinden toplu taşımaya kadar olan birçok nokta dezenkefte yapılması konusunda kararname olmasına rağmen,ilaç ve altyapı yetersizliği nedeniyle kimi noktalarda gerekli çalışmaların yavaş ilerlediği gelen bilgiler içinde.

Yurtdışı çıkışı yasağı olmasına karşın HAÇ ziyareti ile ilgili kentimizden yüzlerce kişi şuanda karantinada tutulmaktadır.Bunun sorumlularını yerel yöneticilerini uyarma göreviniz olduğunu hatırlatmak isterim.

Muhalefetin önemli görevi de iktidarın bu yetersizlikleri konusunda uyarmak,müdahale etmek,çözüm yolları önermek olmalı.

Bunu yetkililere sormak,acil tedbir almak bir sorumluluk değil mi?

Yine kadın olmaktan kaynaklı şuan bu yaşanan krize karşılık özellikle özel sektörde çalışan kadınların iş ve çalışma-çocuk bakım vb sorunları yaşadıklarını, işlerinden edilmeyle karşı karşıya kaldıklarını yaşıyoruz.

Siyasetin kadın yöneticileri olarak iktidarın bu konuda kolaylaştırıcı, koruyucu tedbirlerin alınması konusunda bir çalışma,değerlendirme beklendiğini,hani Dilay Küçük diyor ya, “Kadının el değdirdiği yerde çiçek açar” Açtırın bu çiçekleri,tüm çalışanların,ama başta kadın çalışanların kamu ve özel sektör ayrımı yapmadan yetkilileri yaşanan bu sorunlara duyarlı olmasını sağlayın.

CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’un  “Güzel İşlere İmza Atacağımıza İnanıyorum”diye ifade ettiği o an bu andır.

Benim önerim; Partide bir kriz masası kurun,içinde her meslek grubundan olan gönüllülerin var olduğu ve özellikle resmi kurumlardan kamuoyuna yansıyanların ne kadar gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sizlerde sorgulatın.

Hani Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan diyor ya; “Resmi kurumlar dışındaki açıklamalara itibar etmemenizi rica ediyorum”, halkın daha sağlıklı haber alma kanallarının en önemli ayağı bir anlamda muhalefetin yapacağı çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmasından geçtiğini unutma yalım.Siyaset,yaşamın her alanına kadın eli değdiğini somut,pratik adımlarla kanıtlama zamanı.

Sağlıcakla Kalın

One comment

  1. […] 18 Mart 2020 Tarihli Susma’da bu köşede Salgınla ilgili değerlendirme yaparken, “Eminim ki sadece yerel yöneticiler değil, dünyada ki bu kriz kim bilir hangi ülkede hükümetleri, başbakanları, parlamentoları, bakanları yerlerinden edecek önümüzdeki süreçte göreceğiz.”diye ifade etmiştim. https://susmagazetesi.com/2020/03/18/muhalefetin-kadin-baskanlari-bulustu/ […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: