Vali Bir taş attı kuyuya,çıkarana aşk olsun

18 Mart 2020 Tarihli Susma’da bu köşede Salgınla ilgili değerlendirme yaparken, “Eminim ki sadece yerel yöneticiler değil, dünyada ki bu kriz kim bilir hangi ülkede hükümetleri, başbakanları, parlamentoları, bakanları yerlerinden edecek önümüzdeki süreçte göreceğiz.”diye ifade etmiştim.

Siyasetin, iktidar ve muhalefetin bu süreçte nasıl olmalıya da değinmiş, “Bu konuda siyasetin sorumluluk alanlarına önemli görevler düşüyor. Kentimiz yerelinde bu salgına karşı yerel yönetimlerin aldığı tedbirler, yapması gerekenlerin tümü siyaset ve meslek odalarının özel dikkatinde olması gereken bir süreçten geçiyoruz. Burada siyasetin özellikle muhalefetin bu konuda ki tutumu, uyanıklığı, konulara karşı ilgisi, bilgisi tüm bunlar bir anlamda da yeni bir imtihan sürecinden geçtiğimizi bizlere hatırlatıyor.”diye eklemiştim. Aradan bir ay geçti ve yaşananlara bakınca daha neler göreceğimizi hep beraber değerlendirelim istiyorum. Geçtiğimiz haftanın ülke çapındaki en önemli siyasi olayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görevinden istifa etmesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu kabul etmeyerek görevine devamı çok konuşuldu.

https://susmagazetesi.com/2020/03/18/muhalefetin-kadin-baskanlari-bulustu/

Yerelde en çok konuşulan ise ValiErdoğan Bektaş’ın 17 Nisan günü makamında yaptığı basın toplantısında sağlık emekçilerine yönelik sarf ettiği sözler gündeme bomba gibi düştü.Yerelden ulusala yansıyan tepkiler yükseldi. Vali Erdoğan Bektaş daha sonra yaptığı basın açıklamasında, “Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Her şeye rağmen bu sıkıntılı günlere de sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum.”dese de yapılan değerlendirme artık ondan çıkmış farklı mecralarda,yeni sularda yelken açmıştı. Vali Erdoğan Bektaş’ın gerek ilk açıklaması ve daha sonraki özür açıklaması kamuoyunu tatmin etmedi.

Ama farklı değerlendirmeleri, iddialı açıklamaları da beraberin de getirdi. Bu konuda ilk açıklama Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’den geldi ve Kahveci hem Vali’yi özür dilemeye davet etti hem de sorularının cevabını istedi ve şöyle dile getirdi, “Hastanelerde durum nedir? Çalışanlar için önlemler en üst düzeyde midir? İzolasyona uyuluyor mu? Sağlıkyöneticileri ne yapıyor ? Niçin vakaların yüzde 24’ü sağlık çalışanlarında ve böyle bir durum sadece Zonguldak’ta. Bence siz oturun bunu iyice bir düşünün. Ardından da sağlık çalışanlarından özür dileyip bir teşekkür edin ve sorumlulardan hesap sorun.”

Bu “sorumlular” sözü bu tartışmanın kilit yerinde duruyor.

Bu açıklamanın ardından, KESK,Maden Mühendisleri,İşyeri Hekimleri,Derneği,TTB,Eğitim-İş gibi sağlık emekçilerin sendikaları konuyu gündeme taşıyarak Vali Erdoğan Bektaş’ın özür üstüne özür dilemesini yeterli bulmadılar. Memur-Sen’e Bağlı Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Ali Kara, “Şundan emin olmanızı isterim ki Sayın Valim. Vicdanlar özürle tatmin olmayacaktır. 137 sağlık çalışanının covid 19 a yakalanmış olmasının sebepleri tespit edilmesi ve gereğinin yapılması halinde vicdanlar ancak mutmain olacaktır“diyerek Vali’yi istifa etmeye kadar götürdü.

Buradan bir ayrıntıda bu iki açıklama yani Türk Sağlık-Sen ve Sağlık Sen aynı zamanda siyasal iktidarın (Cumhur İttifakına bağlı iki sendika) Bu iki sendikanın yani iktidarın, Vali konusunda ki bu ısrarının da altını çizmekte yarar var.

İşte tam burada devreye İşyeri Hekimleri Derneği Genel Başkanı, Halk Sağlığı uzmanı Dr.Atınç Kayınova, Halk TV’de canlı yayına bağlanarak Zonguldak’taki durumu özetleyen değerlendirmeleri geliyor.

Atınç Kayınova Halk TV deki yorumunda; “Zonguldak’ta şuan sayın valinin yaptığı talihsiz açıklamanın arkasında yatan ucu açık şey, burada ne zaman ki Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, “Zonguldak ta sağlık müdürlüğünün ekipleri yüzde doksan dokuz başarı sağlamıştır” dedi sonra Zonguldak ta bu başarının sahiplenmesi konusunda bir akıl almaz bir gereksiz, çocuksu anlamsız bir tartışma yüzeyi oluştu. Şimdi kamu bir bütündür hele hele böyle salgın olağan üstü durumlarda kamu hizmeti sunan insanların arasında bir ayrımcılık yaratmakla milletin dibine dinamit yerleştirmişlerdir” dedi.

İşte tüm bunlar bu yürüyen salgın döneminde kadroların, bürokratlarında yeniden yer alışlarını dizayn etmeye başladığını gösteriyor.

Kavga şimdilik Sağlık Bakanlığı ile İç işleri Bakanlığı olarak dışarı vurdu.Yerelde de Sağlıkçılar-Polisevi üzerinden.

Vali Bir taş attı çıkarana aşk olsun

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: