Öztürk; “Ne yazık ki, Türkiye’nin en zayıf halkası Zonguldak”

Zonguldak’a araç giriş çıkışının yasaklanmasını değerlendiren Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı ve Yaşanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü Ahmet Öztürk“Öncelikle gecikmiş olmakla birlikte doğru alınmış bir karar olarak görüyor, toplum sağlığını korumak için alınacak önlemlerin daha da artırılmasını talep ediyoruz. Cumhurbaşkanının bu açıklamalarını yıllardır dile getirdiğimiz gerçeklerin devlet katında da kabul gördüğü anlamına geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı ve Yaşanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü Ahmet Öztürk bir açıklama yaparak, hükümetin aldığı bir kararla 30 büyükşehirle birlikte Zonguldak’a da giriş çıkışların yasaklanmasını bu zamana değin verdikleri mücadelenin ne kadar haklı olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Öztürk açıklamasında, “Tüm dünyanın maruz kaldığı Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde, hükümet, 30 büyükşehirle birlikte Zonguldak’a da araç giriş çıkışını yasakladı. Sayın Cumhurbaşkanı karara gerekçe olarak ilimizdeki akciğer hastalıkları sayısının çokluğunu gösterdi. Öncelikle gecikmiş olmakla birlikte doğru alınmış bir karar olarak görüyor, toplum sağlığını korumak için alınacak önlemlerin daha da artırılmasını talep ediyoruz. Cumhurbaşkanının bu açıklamalarını yıllardır dile getirdiğimiz gerçeklerin devlet katında da kabul gördüğü anlamına geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Zonguldak En Zayıf Halka 

Termik santrallere karşı on yıllardır mücadele ettiklerini söyleyen Öztürk, “Yıllardır Zonguldak’ta yaşanan çevre kirliliğine ve bunun yarattığı sağlık sorunlarına dikkat çektik. Bu doğrultuda pek çok eylem ve basın açıklaması yaptık. Kentteki kanser vakalarındaki artışı gündeme getirerek, termik santrallerin yarattığı tahribatı anlatmaya çalıştık. Birçok bilim insanı kentteki hava kirliliğinin olası sonuçları konusunda son derece dikkat çekici açıklamalar yaptı, uyarılarda bulundu. Ancak ne yazık ki hiçbiridikkate alınmadı. Alınmadığı gibisantral üzerine santral kurulmasına müsaade edildi. Fatura da Zonguldak’a normal değerlerin 3-4 katı hava kirliliği ve buna bağlı hastalık sayılarında inanılmaz artış olarak çıktı. Kentimiz tüm dünyayı etkisine alan virüs salgınına, ne yazık ki, Türkiye’nin en zayıf halkası olarak yakalandı” şeklinde ifadelerle açıklamalarını sürdürdü.

 

Yeni Santral Kurulmayacağına Dair Güvence Verilsin

 

Öztürk açıklamasını, “Virüs tehlikesi nedeniyle büyük risk altında olduğumuz şu günlerde ilimizdeki hava kirlilik değerleri normal değerlerin çok üzerinde seyrediyor. Tüm Zonguldak ili özellikle Çatalağzı-Muslu bölgesinden kaynaklanan hava kirliliği nedeniyle adeta zehir soluyor. Buna Erdemir’le Kardemir’in yarattığı şarj da eklenince ortaya son derece kötü bir tablo çıkıyor. Herkes kuralları da aşan bir titizlik gösterip evlerine hapsolsa bile santraller faaliyette olduğu sürece Zonguldaklılar sürekli olarak risk altında bulunuyor. Buradan yetkililere sesleniyorum. Tüm dünyada da gelişmelere koşut olarak fosil yakıt kullanımından vaz geçilmeli, enerji gereksinimi yenilenebilir kaynaklardan sağlanmalıdır. Öte yandan yöremizde var olan termik santral projeleri derhal durdurulmalı, hükümetçe, bu santrallerin bir daha gündeme gelmeyeceği konusunda güvence verilmelidir” diyerek tamamladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: