Vali Bektaş; “14 gün süreyle ilimize giriş-çıkışlardaki şartlar dahilinde sınırlama kararı aldık”.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Zonguldak İl Pandemi Koordinasyon Kurulu’ndan alınan kararları kamuoyu ile paylaştı.

Basınla bir arayagelen Vali Erdoğan Bektaş’a  Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve İl Sağlık Müdürü Doktor Ertuğrul Güner eşlik etti

Vali Erdoğan Bektaş yaptığı değerlendirmelerde şu görüşleri dile getirdi; “Son gelişmeleri sayın cumhurbaşkanımız açıkladı. 30 büyük şehir ile beraber Zonguldak ilinin de giriş ve çıkışları kontrol altına alındı. Bizde bu doğrultuda çalışmalarımıza başladık. Bize gelen genelgelerdeki istisnalar dışında sınırlarımızı kapattık. Aynı zamanda cumhurbaşkanımızın ve içişleri bakanlığımızın genelgelerinde ifade edildiği gibi kendi içimizdeki konuları görüşmek üzere de pandemi kurullarımızı topluyoruz. Bugün yaptığımız toplantıda arkadaşlarımız iki konuda genel çerçevenin daraltılmasını uygun gördüler.

“14 gün süreyle pazarları açmayacağız”

Geçtiğimiz hafta belediyemizin büyük gayretleriyle pazarcı esnaflarımızın rızasıyla Çarşamba ve Cumartesi pazarlarını kapatmış idik. Bu konuda pazarcı esnaflarımızın anlayışlarına teşekkür ediyorum. Çarşamba ve Cumartesi pazarlarını yapmış olsaydık doğrusu ben nasıl bir Zonguldak’la karşılaşacağımızı hayal bile edemiyorum. Bugün pandemi kurulumuz il genelinde bütün pazarların 14 gün süreyle kapatılmasına karar verdi. Bugünden itibaren 14 gün süreyle pazarları açmayacağız. Belediyeler pazarcı esnafının bir kısmını yetkilendirerek mahallelerde araçlarıyla seyyar pazarcılık yapmalarına imkan tanıyor.Bütün gayretlerimize rağmen Zonguldak il merkezinde fena değiliz ama bazı ilçelerimizde istediğimiz düzeyde tenhalığı yakalayamadık. Bunu yakalayamadığımız sürece de bu işin üstesinden gelebileceğimizi düşünmüyorum. Tıp Fakültesinde hocalarımız, hastane başhekimlerimiz, sağlık müdürümüz toplanıp karar veriyorlar ve bizden tek bir şey istiyorlar o da izolasyon. İnsanlar kendi evlerinde kalsınlar sokağa çıkmasınlar. Bunu yapamadığımızda bu işi başaramayacağımızı söylüyorlar. Bizde vatandaşlarımızdan evlerinden çıkmamalarını ve izolasyona dikkat etmelerini istiyoruz.

“Keyfi keder seyahatler artık olmasın”

Bu gece 24.00’dan itibaren başlayarak ilçeler arası geçişlerde 14 gün süreyle ilimize giriş-çıkışlardaki şartlar dahilinde sınırlama kararı aldık. Zonguldak’taki akciğer rahatsızlıklarından dolayı bu konudaki hassasiyetimiz fazla. Her ne kadar bu virüs ölümcül değilse de besleyen yan faktörler olunca maalesef sıkıntı oluşturuyor. Bu doğrultuda ilimize olan giriş-çıkışlarda aranan şartları ilçelerimiz arasındaki giriş-çıkışlarda da arayacağız. İhtiyacı olanlara izin belgeleri tanzim edelim ama keyfi keder seyahatler artık olmasın.

“Özellikle bankalar, marketlere maskesiz giriş olmayacak”

Biz pazarları sınırladık ama marketlerdeki fiyatların yükselmesini istemiyoruz. Bunu iki yolla kontrol edeceğiz. Ticaret İl Müdürlüğü personelleri sürekli marketleri kontrol edecekler, Belediye Zabıta ekiplerimiz sürekli marketleri kontrol edecekler. Gerektiğinde gerektiği kadar ceza uygulamaktan asla tereddüt etmeyeceğiz. Son tedbirler öncesinde sokakta gördüğümüz kalabalıklara fiilen müdahale edebiliyorduk hukuken edemiyorduk, ceza yazamıyorduk ama artık ceza yazacağız. Caddede üç kişi beş kişi volta atmaları istemiyoruz. Bunu istememek için artık elimizde hukuki ceza yazma imkanı da var bunu uygulayacağız. Artık özellikle bankalar, marketlere maskesiz giriş olmayacak. Bunu uygulayacak olanlar marketlerin ve bankaların yöneticileri. Uygulamazlarsa tespit ederek ceza yazacağız. Özellikle insanların toplu olmak zorunda oldukları yerlerde bu kural çok önem arz ediyor.

“Yoğun bakımlarda solunum cihazlarıyla mücadele etmek mi iyi yoksa evde oturarak bu işi atlatmak mı iyi?”

Bir kısım mağduriyetler, mahrumiyetler elbette olacak. Bende istediğim gibi çıkıp dışarıda gezemiyorum, sizlerde gezemeyeceksiniz. 1-2 hafta daha sabredeceğiz ve evimizde kalacağız. Kendimizi koruyacağız, komşumuzu koruyacağız, akrabalarımızı koruyacağız. Biz istiyoruz ki kötü senaryolarla karşılaşmadan, ekonomimizi ve varlığımızı olumsuz etkilemeden bu süreçten geçelim. Dünya kabul ediyor ki Türkiye şu süreçte sağlık sistemini son derece mantıklı bir şekilde yönetiyor. Doktorlar izolasyonu sağlamamız husussunda sürekli uyarılar yapıyor. Bizde vatandaştan bunu istiyoruz. Kendi doğal sınırlarımızı aşmayacağız, kuralara uyacağız ve sorunu çözeceğiz. Yoğun bakımlarda solunum cihazlarıyla mücadele etmek mi iyi yoksa evde oturarak bu işi atlatmak mı iyi? Bu doğrultuda pazarcı esnaflarımıza, emniyet ve jandarma personellerine, sağlık personellerimize, belediyelerimize, kaymakamlarımıza ve ekiplerine, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları müdürleri ve ekiplerine, hayırseverlerimize, basın mensuplarına teşekkür ediyoruz. Bir imece olarak bu işin içinden kalkmaya çalışıyoruz inşallah kalkacağız.”

Gazetecilerin, Can Diyaliz’den koronavirüs bulaştığı için hayatını kaybedenler olduğu iddiası ile soruyu yanıtlayan İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, “Risk altında olan hastalardan biri diyaliz hastalarıdır. Hasta bizim hastanede de tetkikleri yapıldı. Ama bu demek değil ki oradan bulaştı. Bu orada da olabilir, bizim hastanede de olabilir” dedi. 

Zonguldak İl Pandemi Koordinasyon Kurulu’ndan önemli kararlar

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Başkanlığı’nda toplanan il Pandemi Koordinasyon kurulu 6 Nisan 2020 Pazartesi günü toplanarak, Corona Virüs (Covid 19) ile ilgili salgının önlenmesi amacı ile önemli kararlar aldı;

İşte o kararlar:

1) İl Merkezi, İlce Merkezi, Beldelerimizde Umuma açık pazar yerlerinin 14(on dört) gün süre ile geçici olarak faaliyetlerinin durdurulmasına, konunun Belediye Başkanlığınca ilgililere tebliğ edilmesine, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ;
2-İlimiz sınırları içindeki ilçeler arası (toplu taşıma,özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş ve çıkışlar, 06 Nisan 2020 saat 24:00`den itibaren aşağıda belirtilen il dışı giriş /çıkışlar şartlarına uygun bir şekilde 14(on dört) gün süre ile kapatılmasına.
a)Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.)malzemeleri ile ilaç ve tıppı malzemeler başta olmak üzere, tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve malzemelerin lojistiği, üretimi ve nakliyesinde yurt içi ve yurt dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları, malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, taşıma makbuz ve fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Belirtilen amaçlarla ilçeler arası giriş/çıkış yapanlar giriş/çıkış amacını gösteren belgeler ile ilk çıkış ilcesine dönebileceklerdir. Bu şekilde ilçeler arasında giriş/çıkış yapan ticari araç süreçleri Seyehatleri sürecinde, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafe kurallarına uymak zorundadır.

  1. b) Doğal gaz, elektrik, petrol sektörlerinde enerji arz güvenliğin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretimin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair, ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi veya sevk irsaliyesi ile ilçeler arası giriş/çıkış yapabileceklerdir.
    c) Çalışma hayatında görev alan yönetici, çalışan ya da iş yer sahiplerinin ikamet ve iş yeri yerlerinin ilimizden/ilçelerimizden farklı yerlerde bulunması durumunda, ilçeler arasında giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri,ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.
    d) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere, kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar, görevli olduklarına dair belge vb. kimlik ile ilçeler arası giriş çıkış yapabileceklerdir.
  2. e) Yukarıda belirtilen hususlar dışında özellik ve önem arz eden giriş ve çıkışlar Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından düzenlenecek Seyahat izin belgesi ile yapılabilecektir.

 

 

ZHaber toplantıyı canlı olarak yayınladı.

http://www.zhaber.com.tr/gundem/vali-bektas-tan-flas-aciklamalar-h2200.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: