“Salgın günlerinde , hayatını hiçe sayan basın emekçilerine şükranlarımızı sunuyoruz.”

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Yönetim Kurulu, 6 Nisan 1909 tarihinde Serbesti Gazetesi yazarı Gazeteci Hasan Fehmi’nin katledilişinin yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada, “TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi olarak dün olduğu gibi bu gün de fikir özgürlüğü noktasında savunucu ve öncü olmaya devam edeceğimizi, bu vesile ile tarafsız ve dürüst Basın Emekçileri ile birlikte olduğumuzu tekrarlıyor Demokrasi, insan hakları ve özgürlük mücadelesinde, hayatını kaybeden tüm basın emekçilerini saygısıyla anıyoruz.”diye ifade ettiler.

Açıklama da şu ifadelere yer verildi; “6 Nisan 1909 tarihinde, dönemin iktidarı İttihat ve Terakki’yi sert bir dille eleştirileri ile bilinen Serbesti Gazetesi yazarı Gazeteci Hasan Fehmi Galata Köprüsü üzerinde öldürülmüş ve ilk basın şehidi olarak tarihe geçmiştir. Hasan Fehmi’ nin öldürüldüğü 6.Nisan tarihi ‘Öldürülen Gazeteciler Günü’ olarak kabul edilmiştir.

Hasan Fehmi düşüncelerini hiç bir etki altında kalmadan yazıp, gazetede yayınladığı için katledilmiştir. O günden bu yana aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Göktepe ve Hırant Dink’ inde bulunduğu pek çok basın emekçisi faili meçhul cinayetlere kurban edilmiştir.Demokrasiler; düşünceyi ifade etme özgürlüğü, insan hakları, laiklik ve özelliklede basın özgürlüğü ile test edilir. Ne yazık ki ülkemiz Cumhuriyet’in belli dönemleri hariç, bu konuda da başarılı olamamıştır.

Gazetecilik zor ve meşakkatli bir meslek olduğu kadar onurluda bir meslektir. Dürüst ve tarafsız yapıldığında her zaman halkın sesi olmuştur.Halkın doğru haber alma hakkı için, gece gündüz demeden çalışan, özellikle Covid-19 salgın günlerinde bile, hayatını hiçe sayan basın emekçilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: