“İzalasyon bu işin baş çözümü”

Corona Virüs mücadelesinin başından bugüne en çok uyulması gereken konuların başında izalasyon-mesafeyi koruma-olarak sürekli uyarı yapılmasına rağmen yer yer bunun aşıldığını, uyulmadığını yaşayarak öğreniyoruz. Bunun en son örneği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz hafta Cuma günü iki gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı duyurusu sonrasında vatandaşların sokaklara, alışveriş merkezlerine akın ederek “sosyal mesafeyi” aştıklarını hep birlikte yaşadık. Şimdi herkes,tüm tv kanalları o gün yani yaklaşık iki saatte sokaklara akın eden vatandaşların salgının yayılmasında yada kendilerinin salgına kapılmasındaki durumunu tartışmaya başladı. Konu yerelde de farklı farklı yorumlandı.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, “Hemen sonuç alamayız, hafta sonu bu uygulama çok iyi oldu. Hafta sonu havanın güzel olması ve insanların içeride bunalması nedeniyle kendilerini dışarı atacaklardı. O sıkıntıdan kurtulmuş olduk. Bunun faydasını uzun vadede göreceğiz. Bizim geçen hafta aldığımız tedbirler de vardı, pazaryerlerinin 14 gün kapanması ile ilgili. Bunu tedbirin yansımalarını bu hafta sonu görmeyi umut ediyoruz. İnşallah faydasını göreceğiz, görmemek gibi bir şey düşünemiyoruz… sabretmeye devam edeceğiz. İzolasyon bu işin baş çözümü, izolasyonu başardığımızda her şeyi başarmış oluyoruz. Başaramadığımızda senaryo hiç iyi değil ama başarmak istiyoruz” dedi.

CHP’den EMEK Partisinden eleştiri geldi. AKP İl Başkanı Zeki Tosun ise,sorumluluğu vatandaşa yükleyerek, “Vatandaş aceleci davrandı” diye değerlendirdi.

CHP İl Başkanı Murat Pulat; “Yetkililer bir yandan virüsün etkisini kaybettiğini söylüyor diğer yandan da ani sokağa çıkma yasağı ile virüse ‘hoş geldin partisi’ yapıyorlar. Akla mantığa yatacak işler değil bunlar. Hoş görüntüler değil bunlar. Akşama kadar televizyonda şu kadar ölü şu kadar hasta falan. Bu ister istemez psikolojik bir sıkıntı yaratıyor. Bu noktada vatandaşa nasıl suç bulacağız? O akşam 65 yaş üstü de 20 yaş altı da sokağa çıktı. En son suç bulanacaksa o belki vatandaştır“diyerek bir anlamda da iktidarın bu konudaki programsız lığına dikkat çekti.

EMEK Partisi Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aday ise, yapılan uygulamaya karşı çıkarak, “Çözüm Sokağa Çıkma Yasağı Değil Halkın İhtiyaçlarının Karşılandığı Karantinadır“dedi.Aday, “Bir maskeyi dağıtmayı beceremeyen, 1000 TL yardım için insanların PTT önüne yığılması üzerine halkı suçlayan ve nihayet alelacele alınmış bir kararla sokağa çıkmayı yasaklayan iktidarın sahip olduğu mantıkla salgınla mücadele edilemez..Bir gün önce “İşten atmalar yasaklanıyor” yalanıyla piyasaya sürülen düzenleme ile de gerçekte sermaye kesimleri korumaya alınmış, emekçiler önceki haklarından bile yoksun bırakılmıştır. Hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağı da bir göz boyamadır. Başlamasından iki saat önce duyurulan yasak sırasında binlerce yurttaşın acil gereksinimleri için sokağa dökülmesi de halkın, acil ihtiyaçların karşılanacağı konusunda iktidara güven duymadığının göstergesidir.”diyerek iktidarın uygulamasını eleştirdi.

AKP Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun ise suçu vatandaşa yükledi ve şöyle dedi, “Normalde evlerdeydik. Cumartesi Pazar da evde olmamız gerekiyordu. Ama vatandaş çıktı. Bu akşam yasak bitecek. Valilik, belediye herkes görevlerini yapıyor. Ekmekler dağıtılıyor. İçişleri Bakanı zamanlama ile ilgili kabul etmiş olabilir. Ama bunun örnekleri de var. Avrupa’da böyle kararlar alınınca daha farklı olaylar gelişti. Ama burada vatandaşlara görev düşüyordu. Ama vatandaşlarımız acele ederek hemen dışarı çıktı. Yasağın uzayacağını düşündüler. Ama öyle bir şey yok. Artık bu ders olur bize. Bir daha da böyle bir şey yapmayız” Tosun,”Vatandaş  Yasağın uzayacağını düşündüler.”sözüyle de bir anlamda vatandaşın, yapılan uygulamalar konusundaki güvensizliğe,iktidarın bu konuda ki kamuoyuna vereceği güvenin olması gerektiğini bir anlamda dile getirmiş oldu.

Geçtiğimiz hafta ki yazımda da dile getirmiştim, “Evde Kal” söylemi her ne kadar sağlık kurullarının söylemesi,alması gereken kural ve uygulama olmasına rağmen,birde işin yaşamdaki karşılığı var ki oda ekonomi ile değerlendiriliyor.

Evde kalmasının ekonomik şartlarını karşılama konusunda ciddi-güvenilir-acil bir adım atılmadığı sürece ve hizmetlerin bir biçimde yürümesinin de varlığını kabul ederek sadece “Evde Kal” mesajı işte böylesi sokağa çıkma yasağı duyurusunda olduğu gibi bir anda rafa kaldırılacak duruma gelebiliyor.

Daha sağlıklı ve güvenli bir gelecek için.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: