Sermayenin Koronovirüs Fırsatı

Korona virüslü günlerden geçiyoruz. İktidar, sokağa, 20 yaş altı, 65 yaş üstü çıkamaz derken son iki günlük yasakta çuvalladı. Kimine göre de esas halk çuvalladı.

Kapitalizm, gölgesinden faydalanmadığı ağacı keser, demiş bilimsel sosyalizmin kuramcısı Marks. Sayın Cumhurbaşkanı RT Erdoğan ise salgını fırsata dönüştürebileceğimizi söyledi. Sağlığın para ile satın alındığı bir zamanda gelen kovit 19 virüs salgını, para kazanma merkezli yatırım yapan özel hastaneler için fırsata dönüşemedi. İş yine kamu hastanelerinin çalışkan sağlıkçılarının sırtında kaldı. Onlar da cansiperane, canlarını ortaya koyup çalışırken diyanet işe atarak salgına karşı sala ve dualarla vatandaşın moralini yükseltmeye çalışıyor.

Bizim devlet hepimizin bildiği gibi 1980’de aldığı ekonomik tedbirler paketi ile sosyal yanını bırakıp, özel mülkiyeti kutsallaştırmanın diğer adı olan liberal devlete dönüştü. Özel mülkiyetin güçlü iki ayağı eğitim ve sağlığı parası olan alsın diyerek özel hastane ve okulları teşvik etti. SSK’nın elindeki ilaç fabrikalarını kapattı, kamu hastanelerini yüzüne bakılmaz hale getirdi ve hastaları özel hastanelerle ilaç tekellerinin eline bıraktı.

Virüsün en çok yoksul ülkelerin yoksul insanlarını vuracağı düşünülürken, o da sanki ilaç tekellerine ve emperyalizme karşıymış gibi en çok onları vurdu. İtalya, İspanya, ABD 20 bin civarında can verdi. Anlaşılan yoksulun bağışıklık sistemi mecburiyetten zengine göre daha gelişmiş. Bizim yöneticilerse, şimdilik vefat sayısının azlığına sığınarak, başarı hikâyesi yazmaya çalışıyorlar.

Kovit19 karşısında acz içinde kalan liberalizm sert eleştiriye uğrarken dağılmış eski Sovyet sisteminin bile daha az zayiat verdiği görülüyor. Sağlıkta en başarılı ülke ise Küba gösteriliyor. Küba’yı gösterenlerse sosyalizmi ya da Küba’yı hoş sevdikleri için değil, AKP İktidarına kaşı oldukları için söylemek zorunda kalıyorlar. Anadolu Ajansı bile Küba’yı örnek göstermiş. “Küba yıllarca ABD ambargosu altında kalmasına rağmen sağlık sisteminde dünya çapında adımlar atmış bir ülke. Aile hekimliği ve koruyucu hekimliğin ön planda olduğu sistemde, hastaneye gerek kalmadan, günde 20- 25 arasında hasta Havana’daki poliklinik ve aile hekimliklerinde muayene edilerek ilaçları devlet (kamu) tarafından karşılanıyor” diyor. (Küba’da Sağlık Sistemi Anadolu Ajansı, Özge Elif Kızıl).

Sağlıkta temel sorun, liberal yönetimlerle sosyal devlet uygulamalarının hatta sosyalist sistemin sağlığa bakış açılarındaki farkta yatmaktadır. Şimdi Küba’da ki sisteme bir bakalım:

“Küba’daki eğitim ve sağlık sistemi farklı ama bir o kadar da basit. Sistem aile içinde annenin eğitimi ile başlıyor. Anne çok küçük yaşlardan itibaren çocuklarını eğitir. Basit tıbbi müdahaleleri evde yapacak kadar tıp bilgisine sahiptir. Evde temel eğitimi almış çocuklar, okula başlar başlamaz daha gelişmiş sağlık eğitimini alırlar. Küba’da ilkokul seviyesindeki bir çocuğun bilgi seviyesi dünyadaki birçok üniversitedeki gençlerden daha fazladır. Devrimden sonra yapılan atılımlar sayesinde, seviye o kadar yükseldi ki 1975’den sonra Küba Doktorları dünyaya yayıldılar. Hükümet çok iyi eğitilmiş doktorlarını Latin Amerika ile 3.Dünya ülke halklarına yolladı. Bunu, devrimin dünya halklarına bir hediyesi ve prestiji olarak gördü.

Doksanlarda Sovyetler Birliği’nin (SB) dağılmasıyla Küba’ya gelen yardımlar kesildi. İlaç için gereken hammaddeler bulunamadı. Zaten Amerikan ambargosu altındaki ülke, çareyi yine bilgide buldu. Daha önce devrim için ölmeliyiz diyen Fidel Castro, bu kez, devrim için yaşamalıyız felsefesini ülke ekonomisine uygulamaya başladı. Bilim adamları artık tedavinin yanında kendi doğal kaynaklarıyla ilaç üretecek fabrika ve araştırma enstitüleri kurdular. Bu sayede günümüzdeki seviyeye ulaştılar. Peki, bu seviye nedir?

Dünyada günde 15 bin çocuk ölürken Küba’da bu oran neredeyse sıfır. Gelişmiş ülke halkları yıllık 4 bin dolar sağlık hizmeti alırken Küba bunu 110 dolar ile sağlıyor. Son yıllarda aşı ve tedavi yöntemleri ile birçok hastalığa karşı başarılara imza atarlarken tedavi yöntemleri makul olduğu için dünyanın dört bir tarafından hastalar Küba’da tedavi olmayı tercih ediyor.” (Küba’da Sağlık Hizmetleri Nasıl Yapılıyor, Necdet Buluz).

Salgında Küba’nın İtalya’ya yüzlerce doktor ve tıbbi yardım gönderdiğini belirterek, sağlıkta en iyi öğrenmenin yaparak yaşayarak öğrenme, olduğunun altını çizelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: