Kayınova; “Sağlık emekçileri, hırpalandı, üzüldü, örselendi, kırıldı”

İşyeri Hekimleri Derneği Genel Başkanı, Halk Sağlığı uzmanı Dr.Atınç Kayınova, Halk TV’de canlı yayına bağlanarak Zonguldak’ta yaşanan salgın ve salgınla mücadeleye yorumladı. Atınç Kayınova aynı zamanda katıldığı TV programında Vali Erdoğan Bektaş’ın sağlıkçılara yönelik dile getirdiği olumsuz değerlendirmelerine değindi ve Vali Bektaş’ın yanlış yönlendirildiğini, özellikle polisevinde kalan sağlıkçılarla ilgili olarak önemli değerlendirmeler yaptı.

Zonguldak Belediye Meclis Üyeliği görevini de yürüten Atınç Kayınova, Salgınla mücadele konusunda Zonguldak Belediye Başkanı Dr.Ömer Selim Alan’ında yetersiz olduğunu dile getirdi ve yapılan eksiliği Selim Alan’ın “çömezliğinden” kaynaklandığına dikkat çekti.

İşyeri Hekimleri Derneği Genel Başkanı, Halk Sağlığı uzmanı Dr.Atınç Kayınova ; “Örneğin polis evinde kalan arkadaşlarımızında kendi gözlemledikleri şeyler var. Sonuçta insan şuraya geliyor. Acaba diyor Polis evinde birilerinin konforlu alanına sağlıkçıların orada kalması olumsuz şart mı yarattı da burada bir söylem oluşturuldu ve Vali beye böyle bir bilgi aktarıldı. “

İşte Halk TV’de Atınç Kayınova’nın dile getirdiği konular;

Katıldığı HALK TV’de Vali Erdoğan Bektaş’ın sağlıkçılara yönelik olarak kullandığı “Yük oldular” söylemine ilişkin olarak bu açıklamaların Zonguldak’ta nasıl yankı bulduğu sorusuna şu yanıtları verdi:

Atınç Kayınova: Kesinlikle negatif bir motivasyon oluştu, ama arkadaşlarımız bu yola baş koydukları için “söylenmiş söz sahibine aittir” deyip gene halka hizmet için ellerinden gelen hizmeti vermeye çalışıyorlar. Tabi ki çok kırılmış vaziyetteler. Ben gerek o polis evinde kalan arkadaşlarımla da görüştüm gerekse bu alanda hastanenin içinde yönesel pozisyondan en altta hasta odasında yemek veren garson diyebileceğimiz arkadaşlarımıza kadar temas kurduğumda, yukarıdan aşağıya herkesin hırpalandığını üzüldüğünü örselendiğini görmek mümkün.

Ancak Zonguldak’ta durum daha kötüye gidiyor, bu tartışma yüzünden hoş olmayan, basında yanlış yönlendirmelerle haberlerle, insanları ayrıştıracak farklı pozisyonlara doğru şekilleniyor.Şuan en kötü, en zor sıkıntılı süreçte bile böyle bir ayrıştımaya giden kötü bir söylem oldu. Burada düzeltmeye, yöneltmek lazım artık.

Bunu da yapması gereken bu söylemlerin oluşumuna sayın valinin bu sözleri söylemesine katkı koyan sorumlulardır. Katkı koyan ve sayın valiyi yanlış şekilde, eksik şekilde yönlendirerek bilgilendiren, Zonguldak kamuoyuna çıkıp bu konudaki sorunları üstüne alıp bilgilerin doğrulanmasını doğruların halka aktarılmasını bir sorumluluk yoksa Zonguldakta şimdi basında haberlerin altında gördüğümüz yorumları görünce açıkcası hoş olmayan bir duruma gittiğini görüyorum ben.

Soru: Hastanelerde durum nasıl orada?

Atınç Kayınova: Zonguldak “özel şehir” dedik. Zonguldak ın 30 büyük şehir le birlikte anılıyor. Zonguldak’ın hava kirliliğinden maden nedeni ile akciğer hastalıklarının çok sık görülmesini biz yıllardır dem vuruyorduk, dertleniyorduk sesimizi kimseye duyuramıyorduk. Yöneticilerin hepsi bir şekilde sırtlarını dönüyorlardı ama, bu gün Covit salgınında Zonguldak’ı 30 büyük şehrin yanına koymalarının nedeninde bu olduğunu en üst ağızadan bir şekilde doğrulanmış oldu.

Bu güne kadar ki Zonguldak’ın, Zonguldak halkının temiz nefes kavgasının doğrulandığını en üstlerde tüm Türkiye’de görmüş oldu. Zonguldak’ta ben Halk Sağlığı Birim uzmanlığı sıfatım nedeni ile Türkiye İşyeri Hekimliği Başkanıyım. İşçi sağlığı anlamında da biz en çok mücadeleyi veren ekiplerden bir tanesiyiz.

Zonguldak ilinin 2019 da pandemi planın son sayfasında Nisan 2019 yılında kronik hastalık yükünden bahsedilirken yaklaşık 45 bin kuah hastası var 12 Bin hiper tansiyonlu hastası var. 16 bin civarında kalp yetmezliği olan hastadan bahsettik. Yani Zonguldak’ın kronik hastalık yükü zaten biliniyordu. Mademki hastalığın şiddeti biliyorsunuz 7 Nisan civarında Zonguldak ta 30 il içinde kapsama alındı. Birde bunların hepsini üst üstte koyduğunuzda aslında bilinen şeyleri daha önce rapora yazılan şeyleri kimse okuması gerektiği gibi okumamış, yorumlaması gerektiği gibi yorumlamamış, sonra sayılar ortaya çıkınca sorun kendiliğinden baş göstermeye başlayınca ondan sonra böyle ekranlardan sayın belediye başkanı doktor, hem öyle olduysa da zaten bilim kurulunun bu açıklaması gerekiyor.

Sayın belediye Başkanımız genç bir arkadaşımız siyasette de yeni bir arkadaşımız Sayın Cumhur Başkanımızla konuşurken “Zonguldak sorunlu bir şehir burayı karantinaya alın sayın cumhurbaşkanım” diyor ve böyle alınıyor. Eğer bu böyleyse o zaman daha vahim bir tabloda var. Bunu da esasında Belediye başkanının çömezliğine bağlamakta yarar var.

Soru: Sahada hastanelerde şimdi durum nasıl? Kontrol edilebilir durumdamı

Atınç Kayınova:  Hekim arkadaşlarımız gerek Atatürk Devlet Hastanesinde gerekse Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde çalışan arkadaşlarımız yoğun çalışma içerisinde 627 vakayı şimdi takip diyorlar en sonda ölüm sayısı maalesef 43 Türkiye’de ki ölüm oranı yüzde 42.1 olgu vaka bazı üstünden baktığımızda 627 yüzde 65-70 e geliyor Türkiye’nin 3 katı sınırında. Şu anda normal serviste 94 hastamız yatıyor yoğun bakımda 32 ,tedavisi yapılı taburcu edilen 106 insanımız var. Halen cihaza bağlı 17 tane insan var.

Soru: Taburcu edilenlerin takip sistemi düzgün işliyor mu orada?

Atınç Kayınova:  Bu zaten Zonguldak’ta şuan sayın valinin yaptığı talihsiz açıklamanın arkasında yatan ucu açık şey, burada ne zaman ki Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, “Zonguldak ta sağlık müdürlüğünün ekipleri yüzde doksan dokuz başarı sağlamıştır” dedi sonra Zonguldak ta bu başarının sahiplenmesi konusunda bir akıl almaz bir gereksiz, çocuksu anlamsız bir tartışma yüzeyi oluştu.

Şimdi kamu bir bütündür hele hele böyle salgın olağan üstü durumlarda kamu hizmeti sunan insanların arasında bir ayrımcılık yaratmakla milletin dibine dinamit yerleştirmişlerdir.

Hizmet üreten poliste bütün giriş ve çıkışları denetleyen jandarmada bu gün markette rafta bize yiyecek dizen bir raf görevlisi de yada fırında ekmek yapan ekmekçi de yada bunları bize ulaştıran kargo görevlisine kadar bu anda aktif olarak yoğunlaşmış şekilde görev alıyorsa bunlarda en az sağlık hizmeti sunan insanlar kadar önemlidir değerlidir. Bunları birbirinden ayrıştırmak devletin yönetim adabında yoktur. Bunu yapmak ondan sonra böyle küçük bir şehirde bölünmelere yol açar. Ve bazen üstlerden bunu gördük bunu yaşadık. Birisi ben yüzde 99 başarılı dendiğinde benim ekibimde yüzde yüzdoksandokuz başarılıdır deyip böyle bir söylemle ortaya çıkamaz. Çıkarsa bunu kanıtlarıyla ortaya koyması gerekir.

Soru: İnsanlar için hem hafta sonu sokağa çıkma yasağı var hem de hafta içi yoğunluk varmı farkındalık ne oranda yoğunluk devam ediyormu?

Atınç Kayınova:  Hayır, eskisi kadar değil. Polis Türkiye’nin hiç bir yerinde olmadığı  gibi biriyle 1 metre mesafede olunduğunda metreyle ölçmüş gibi size idari ceza yazılıyor.

Oysa benim kendi gözlemlerimle maalesef bu cezaları yazan arkadaşlarında sosyal mesafeye uyumu konusunda soru işaretleri var.

Örneğin polis evinde kalan arkadaşlarımızın da kendi gözlemledikleri şeyler var. Sonuçta insan şuraya geliyor. Acaba diyor Polis evinde birilerinin konforlu alanına sağlıkçıların orada kalması olumsuz şart mı yarattı da burada bir söylem oluşturuldu ve Vali beye böyle bir bilgi aktarıldı.

Soru; Bu çok ciddi bir iddia Polis evinde sağlıkçıların kalmasından kim rahatsızlık duyabilir kim hangi gerekçeyle rahatsızlık duyabilir.

Atınç Kayınova: Bunu söylemesi gereken bu kurumun en başındaki kimliktir ben değilim. Bakın bunu neden söylüyorum Sayın Valiye yanlış bilgi aktarılmış. Şu ana kadar filyasyon(hasta takip) çalışmaları içinde pozitif herhangi bir sağlık çalışanı misafirhanelerde kalan herhangi bir sağlık çalışanı yok. Dolayısıyla birbirlerine bulaştırma imkânı zaten yok.  Yani buradaki tartışma başka bir şey anlamsız bilim dışı hukuk dışı. Olsa ne olur nereden ne geldiği bellimi bu virüsün misafirhane tipi servis tipi hastanetipi halk tipi gibi bir kodlaması yok ki. O kişiden alalım da bir örnek,  misafirhanede bulaşmış böyle br bilim dışı söylemi sayın valiye aktarmak sayın valiyi böyle bir hatanın içine sürüklemekten ibarettir. Biz Zonguldakta geçmişte bunun benzerini Kapuz Plajında 2 tane hekim arkadaşımız alkol diye iddia edildi bu arkadaşlarımız 0 promilli çıktı. İdari ceza yazıldı mahkemeden iptal edildi. O zaman ki Sayın valiye de böyle hatalı bir açıklama yaptırılmıştı. Ben maalesef bu söylemleri Zonguldak için doğru ve devlet adabına yakıştıramadığımı kamuoyuyla paylaşmak istedim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: