“Yasal Düzenlemeler, Kazaları, Tek Başına Önlemeye Yetmiyor”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Soma’da 301 madencinin hayatının kaybettiği facianın 6. Yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “BİR ZİHNİYET DEVRİMİ GEREKİYOR” dedi

 

 Kantarcı; “İş kazalarını önlemeye mevzuatta düzenlemeler yapılmasının tek başına yeterli olmadığı bildirerek “Türkiye’nin dünyadaki görünümünü de bozup üçüncü dünya ülkeleri arasında sayılmasına neden olan bu tablonun mutlaka değişmesi gerekiyor. İş güvenliği konusunda çalışan eğitimiyle sınırlı kalmayan bir toplumsal seferberlik ilan edilmeli, ülkede bir zihniyet değişimi yaşanmalıdır” dedi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Soma’da, 13 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan faciayla ilgili bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “13 Mayıs 2014’te, Soma’da özel bir maden şirketine ait ocaktakiiş kazasında 301 madenci hayatını kaybetti. Çıkanbir yangın nedeniyle oluşan facia, ülke tarihinin ‘En çok ölümlü  kazası’ olarak tarihe geçti. Kazanın ardından ülkede oluşan siyasi atmosfer nedeniyle özellikle maden işçilerinin çalışma yaşam koşullarında iyileşme sağlayacak bir dizi düzenlemeyapıldı. İş güvenliğiyle ilgili mevzuatta değişikliklere gidilerek kazalar önlenmeye çalışıldı. Ancak,iş kazaları ve ölümler,ülkemizin sosyoekonomik yapısından kaynaklanan bir gerçekolarak sürüyor. Yayımlanan istatistikler, Türkiye’deki iş kazalarında,her yıl, dört – beş Soma faciası boyutunda insanın yaşamını yitirdiğini gösteriyor” dedi.

Yasal Düzenlemeler, Kazaları, Tek Başına Önlemeye Yetmiyor 

İş kazalarının kader olmadığını söyleyen Kantarcı, “Dünyadaki örnekleralınacak önlemler, sıkı denetim ve eğitimle iş kazalarının çok büyük bölümünün önlenebileceğini söylüyor. Öte yandan sonrasında yapılan araştırmalar, yasal düzenlemelerin, kazaları, tek başına önlemeye yetmediğini gösteriyor. Çalışan eğitimi, etkin denetim, standartlara uygun çalışma ortamı, nitelikli malzeme kullanımı, tecrübe gibi pek çok değişkenin kaza oluşumunda ciddi rolü bulunuyor. Türkiye’nin dünyadaki görünümünü de bozup üçüncü dünya ülkeleri arasında sayılmasına neden olan bu tablonunmutlaka değişmesi gerekiyor. İş güvenliği konusunda çalışan eğitimiyle sınırlı kalmayan bir toplumsal seferberlik ilan edilerek,ülkede,bir zihniyet devrimi yaşanmalıdır” dedi.

Meslek Hastalıkların Önlenmesi İçin De Tedbirler Alınması Gerekiyor 

Kantarcı açıklamasını, “Madencilik dünyanın en zor ve en riskli mesleğidir. Yaşadığımız Koronavirüs salgını, bu risklerin, yalnızca yerin altındaki faaliyetler sırasında değil, sonrasında da sürdüğünü, hatta yıllara yayıldığını gösteriyor. Bu da maden ocaklarında güvenlikli çalışma şartları kadar meslek hastalıklarınıönlemeye yönelik tedbirlerin de önemini ortaya koyuyor. Kentimizin ‘Ve Zonguldak’ bağlamında yaşadığıacı deneyim göz önüne alınarakbu konuda da acil adımatılması gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle Soma’da kaybettiğimiz 301 maden emekçisini saygı ve rahmetle anıyor, başta kederli aileleri olmak tüm maden camiasına bir kez daha baş sağlığı diliyorum. Ülkemizin bir daha böyle acılar yaşamaması için herkesin üzerine düşen görev olduğunu ifade ederken, yetkilileri de sorumluluğa davet ediyorum” diyerek tamamladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: