Sol Parti’den TMMOB’a destek

İktidarın uzun süredir Kitle ve Meslek Örgütlerine yönelik tutumu ve özellikle TMMOB gibi meslek odalarının da içinde olduğu kurumlara  yapılan ve düşünülen yeni yasalara ve uygulamalara tepki gelmeye devam ediyor.

Sol Parti Zonguldak İl Başkanlığı, “Sıkıştıkça Baskılar Artıyor !, Şimdi De Meslek Örgütleri Hedefte!” başlıklı yazılı basın açıklaması yayınladı

Açıklamada şu görüşlere yer verildi, “Ülke tehlikeli bir salgın ve ekonomik krizle boğuşurken ;bunu fırsat bilen iktidar şimdi de meslek örgütlerini hedef aldı.

İktidar destekçisi olmayan tüm demokratik halkçı kurumları etkisizleştirmeye çalışan iktidar meslek örgütlerinin etkisizleştirme arayışını uzun zamandır gündemde tutuyordu.Ancak demokratik bir toplumda olması gereken ;herhangi bir konuda değişiklik düşünülüyor ise olayın tarafları ile tartışmak ve ortak bir uzlaşıya gitmek yerine yapılması düşünülen değişikliklerin taslaklarını  bile bu meslek örgütleri ile paylaşmamaktadır.

Cumhurbaşkanı’nın ve gazetelerin  açıklamalarından anlaşılabildiği kadarıyla yapılması istenen yasa değişikliği şu maddelere dayanmaktadır.

*Meslek örgütlerinde seçim sisteminin değiştirilmesi ve yönetimlerin işlevsiz hale getirilmesi ,

*Bakanlıkların idari-mali denetimleri aracılığı ile meslek örgütleri üzerinde hiyerarşik bir vesayet kurulması,

*Mesleki denetim faaliyetlerinin ortadan kaldırılarak bu örgütlerin çalışmalarının kısıtlanması,mesleki faaliyetlerinin bitirilmesi ve üye ilişkileri kesilerek , her bir üyenin yalnız kalmasının sağlanmasıdır.

Diyanet devlettir sözleriyle, adeta bir din devleti ilanında bulunan Erdoğan, meslek örgütlerini  Diyanet açıklamasına karşı laiklik hatırlatması yaptığı için hedef tahtasına oturtuyor. Tolumun her kesiminde yapıldığı gibi (TMMOB) mühendis,mimar ve şehir plancılarını da yalnızlaştırmayı,iktidara muhtaç,itaatkar ve savunmasız  kılmayı amaçlıyor.

Salgının ortaya çıkardığı halkın ekonomik sorunlarına çözüm bulamayan, işsizliğin ve yoksulluğun her geçen gün daha da derinleştiği bir ortamda iktidarın toplumu yeni baskılarla susturmaya yönelik bir hazırlık içinde olduğu görülüyor.

Kamucu bir anlayışla, omuz omuza  hem mesleki ilerleme ve hem de halkın çıkarlarını savunmak çürüme ,yozlaşma ve yaratılan kaosun ilacıdır.Bizler bu anlayışla    Faşizme ve yeni baskılara karşı emekten, laiklikten, özgürlükten, kamudan yana demokratik halkçı kurumlarla yan yana olmaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: