Altıyedi’nin dördüncü sayısı çıktı

 

ZOKEV tarafından yayımlanan Altıyedi edebiyat dergisinin 4. sayısı, 47 yazar, çizer ve şairin katkısıyla, 136 sayfa olarak raflarda yerini aldı

Zonguldak Kültür ve Vakfı (ZOKEV) tarafından yayımlanan Altıyedi sanat edebiyat dergisinin 4. sayısı çıktı. “Yabancılaşma”, “Göç” ve “Öteki” olgularını irdeleyen üç sayının ardından, bu kez, insanın sosyal/kültürel biçimlenmesinde etkin rolübulunan“Taşra” konusunu irdeleyen dergi, 136 sayfa olarak yayımlandı. Ön Kapak tasarımını Mine Yörük’ün yaptığı derginin arka kapağındaKemal Gökhan’ın “Karga Kafası” başlıklı çizimi bulunuyor. Cemil Cahit YavuzBehzat TaşMete Arif Tokmak ve Kürşat Coşgunyeni sayının diğer çizerleri arasında yer alıyor.

Dergide Yazı, Şiir Ve Öyküleriyle Şunlar Yer Alıyor: 

Dördüncü sayıda, Ahmet Özer, Osman Özarslan, Yunus Aykut Kırbıyık, Mustafa Kara, Öner Yağcı, Cemal Sakallı, Duygu Alptekin, İlknur Meşe, Can Kartoğlu dosya konusu “Taşra”ya katkı sağlarken, Üzeyir Karahasanoğlu, Nilüfer Benal, Çilem Dilber, Ayça Şebnem, Merve Tarhan, Meltem Dağcı da öykü yazarları arasında yer alıyor. İbrahim Karaca, MevlütKırnapçı, Duran Aydın, Ayfer Karakaş, Mine Yörük, Yunus Emre Suci, Sait Özden ve Enes Sarı şiirleriyle sayıya renk katarken, Alper Hasanoğlu, H. Haluk Erdem, Attila Aşut, Mustafa Kademoğlu, Salih Bolat, Özlem Akkel, Şenay Koca, Gürdal Özçakır, Levent Turhan Gümüş, Akın Birdal, Ertan Mısırlı, Özcan Temel dosya dışı yazılarıyla dergi sayfaları arasında yer alıyor.

Gelecek Sayının Dosya Konusu: “Ütopya / Distopya” 

Derginin ilk soruşturması da bu sayıyla başladı. “Son bir yıl içerisinde okuyup da üzerinizde iz bırakan, etkilendiğiniz edebiyat eserleri nelerdir? Neden?” sorusuna yanıt aranan soruşturmaya, İlay Bilgili, İpek Demirer, Emin Gürdamur, Gönül Kıvılcım, Ferhan Topçu, Şengül Can, Kürşat Coşgun ve Üzeyir Karahasanoğlu cevap verdi.Öte yandan derginin yaz sonunda çıkacak beşinci sayısının dosya konusu “Ütopya / Distopya” olarak açıklandı. Bu konuda yapılan açıklamada, “Thomas Moore’dan bu yana hep başka bir dünya mümkün diyen insanlığın, düşleriyle hayal kırıklıklarını aynı anda ele almanın doğru bir tavır olduğunu düşünüyoruz” denildi.

Coşgun: “Covid-19 Salgını, Buruk Bir Bahar Mevsimi Yaşattı” 

ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, dördüncü sayının,“Mecmua Bayrak Demektir” başlıklı sunuş yazısında, “Kış aylarının son demlerinde ortaya çıkan ve tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını, bizlere buruk bir bahar mevsimi yaşattı. Yüz binlerce insanın ölümüne neden olan bu virüs, tüm yaşamsal etkinliklerde olduğu gibi kültür/sanat etkinliklerini de önemli ölçüde kesintiye uğrattı. Dergimizin tam baskıya gireceği sırada karşımıza çıkan bu zorunlu durum nedeniyle biz de bir süre bekleme kararı aldık. Bu nedenle biraz geciktiğimizin farkındayız ama bu kez 136 sayfalık özel bir sayı ile dolu dolu karşınıza çıkıyoruz. Umarız, çoğunlukla evde geçirilen bugünlerde dergimiz sizlere yaren olur” dedi.

Coşgun: “Ortaya Koyduğumuz Amaç Ve İddianın Peşindeyiz” 

Şair Behçet Kemal Çağlar’ın 8 Temmuz 1936’da, Açıksöz gazetesinde yayımlanan “Mecmua Bayrak Demektir” başlıklı yazısına atıf yapan Coşgun,  “Çağlar, ‘Mecmua, Ahmedin ve Mehmedin değil, bir maksadın ve iddianın mecmuası olduğu müddetçe yaşamaya hak kazanır; hayatına hürmet edilmeye değer’ diyordu. Çağlar’ın bu haklı saptaması ışığında, biz de belli kişi ya da grupların değil, yola çıkarken ortaya koyduğumuz amaç ve iddianın peşinde olacağımızı bir kez daha yinelemekte yarar görüyoruz. Yayın dünyasında gerçek saygınlığın buna bağlı olduğuna yürekten inanıyoruz” dedi.

Kırbıyık: “Şimdiden İkinci Yaşımızın Heyecanına Kapıldık” 

Dergiyi değerlendirenZOKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Yunus Aykut Kırbıyık Yaşadığımız günler, yaşamak istediklerimizi ertelediğimiz yani birçok beklentimizi geciktirdiğimiz günler oldu. Altıyedidergimiz gecikmiş de olsa abonesine, okuruna, yazarına verdiği sözü tutuyor. Bu sayımızda; şiirleri, öyküleri, söyleşileri, dosya konuları ve çizimleri ile 47 yazar ve çizerimizle geldik size. Tam 136 sayfa.Derginin böylece bir yaşını tamamladık. Şimdiden ikinci yaşımızın heyecanına kapıldık bile. Yine gönüllü, özverili, dürüst ve belirlediğimiz etik ilkeler çerçevesinde okurlarımızla beraber yürüyeceğiz sanat-edebiyat yolunda. Umarız geciken baharın özrünü kabul edersiniz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: