CHP ve AKP Merkez İlçe Başkanları yatırımla ilgili ne dedi?

Zonguldak Belediye Meclisi Pandemi sürecinde Pazartesi Günü Olağanüstü Gündemle toplandı. Asma ve Çınartepe mahallelerinde inşaası düşünülen ‘Küçük Sanayi Sitesi’ için Nazım İmar Planı Değişikliği için  Vali Yardımcısı Turgut Subaşı’nın da katıldığı, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan başkanlığındaki toplantıda, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifi, AKP ve CHP’li meclis üyeleri arasında tartışma yarattı.CHP’li Meclis üyeleri yatırıma değil,yerine karşı çıkarken, AKP’li Meclis üyeleri ise CHP’nin kente yatırıma karşı çıktı olarak değerlendirdi.

Tartışma devam etti, Meclis sonrasında taraflar açıklamalarını sürdürdü.

  

 

Ebru Uzun; “Projenin yerine karşıyız. Filyos Vadisi’ne yapılsın”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Belediye Meclisi’nde ve sonrasında Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili yaşanan tartışmaları değerlendirdi.

Uzun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“1 Haziran 2020 tarihinde olağanüstü toplanan Zonguldak Belediye Meclisi projedeki tam adı ile ‘Zonguldak Küçük Sanayi Sitesi’ planlamasına yönelik imar planı değişikliğini gerçekleştiremedi.

Toplantı esnasında CHP grubu sözcülerinin fikir ve önerilerini Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan;

-CHP hep yatırımlara karşı çıkar

-Proje üretmezler, üretileni engellerler  şeklinde ki klasik AKP savı ile çürütmeye çalışmıştır. Oysa  Belediye Meclisi toplantısında grubumuz ‘’Biz yatırıma  karşı değiliz, yatırımcıya karşı değiliz, biz projenin yapılacağı yere karşıyız’’ diyerek toplantının başlangıcında niyetini açıkça ortaya koymuştur.

Plan değişikliği yapılacak yerin şehir merkezine çok yakın olması, uygulanacak Kültür Vadisi projesi ile yan yana olması gibi ciddi olumsuzluk taşıyan faktörleri gözetmeksizin yapılmasının yanlış olacağını belirtmişlerdir. Projenin yaratabileceği çevre kirliliği ve tahribatında mutlaka araştırılarak  sorgulanmasının da doğru olacağını  belirten meclis üyelerimiz, buranın yerine Filyos Vadisindeki yeni alanda bu projenin daha değer kazanabileceğini de  özellikle belirtmişlerdir.

İki gündür Belediye Başkanı, AKP Merkez İlçe Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri ve  bir kısım AKP’liler CHP’ye saldırmayı görev bildiler.

İstiyorlar ki CHP’nin yaşama geçirdiği insanımıza iş olan, aş olan, katma değer yaratan bütün Cumhuriyet kazanımlarını babalar gibi 18 yılda  acımasızca sattıklarını  halkımız unutsun !!

İstiyorlar ki katlettikleri doğayı, kirlettikleri çevreyi, imarda yarattıkları vurgunları, çirkinleştirdikleri  şehir siluetlerini  halkımız görmesin… Onun için sayın Belediye Başkanı ve diğerleri ‘’CHP’liler hep yatırımlara karşı çıkar’’ diyerek  tipik AKP ‘li tavır ve söylemleriyle  işi mecrasından çıkardılar ..

Bizden size tavsiye bir dahaki sefere “camileri ahır yaptılar”  demeyi de  sakın unutmayın !!

 

AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan;

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan Zonguldak Belediye Meclisinde karar çıkmamasını olumsuz olarak değerlendirdi. Temmuz ayında yapılacak olan birleşim de CHP’lilere çağrıda bulunarak bu kararın oy birliği ile çıkması çağrısında bulundu.

İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Meclisten karar çıkmamasını olumsuz olarak değerlendiriyorum. Önemli olan şöyle bir akılla üretime yönelik, üretime dönük bir girişim var öncelikle bu girişime sebep olanları, destek olanları tebrik etmek, teşekkür etmek ve bir ilerisinde geçip destek olmak yakışır.  Muhalefet yerini beğenmemiş olabilirler farklı bir yer önerebilir veya önermeden farklı bir yere yapılmasını isteyebilirler bunlar doğaldır. Muhalefetin görevlerindendir.Fakat şu şekilde değerlendirmek lazım. Zonguldak’ta yer problemi özellikle merkezde yer problemi yaşandığını herkes biliyor. Sayın Valimiz üzerinde çalışmış Murat Bey işin başına gelmiş çok ciddi emek vermişler ve bu şekilde heba edilmemesi gerekiyordu. Şu anda tartışmalarla eylemlerle uğraşırılmaması gerekiyor. Bu kararın derhal bir an önce alınıp kavgasız gürültüsüz fikir birliği ile ortak akılla değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. İnanıyoruz ki buradan bir çağrımız olsun. Kıymetli Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyeleri’ne Temmuz ayında ve bir daha ki ay bu karar tekrar mecliste gelsin ve oybirliği ile çıksın. O haklı bu haklı diyerek tartışmalarla hiç kimseye fayda getirmez. Şehrimize de fayda getirmiyor. Dün meclisteki tartışmalar bunu göstermiştir. Bizim her alanda üretime ihtiyacımız var. Üretimle ilgili fikirlerinizi düşünceleri de bir araya gelirsiniz konuşursunuz söylersiniz bunun yolunu arayabilirsin. Bu şekilde bir el birliği ile akıl birliği ile bu işi yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Şu anda biliyorsunuz ki Zonguldak’ta bir tarih yaşanıyor.

Ama bunu hiç kimse farkında değil. Biz neyi konuşuyoruz bugün basın mensupları gelmiş bize dünkü tartışmayı soruyor. Böyle tartışmalar ile  Zonguldak 1 santim dahi iyi ileriye gidemez.  Her yapılan proje ile ilgili ortak akıl aranıyor. Bu kararlar öncesinde görsel olarak sunuluyor. Şu anda sahil projesi daha önce sunulmuştu toplantıda tüm il başkanları vardı ve tüm İl Başkanları davet edilmişti. Gösterilmiş, destek istenmiş ve sonucunda şu anda Zonguldak’ta bir tarih canlanıyor. Hep birlikte bu tarihe şahitlik ediyoruz. Bunu hiç kimse konuşmadı bence yanlış yapıyoruz. Şehre menfaat sağlayacak şekilde ortak akılda buluşmalıyız.

Ben bu konuda o haklı bu haksız da girmeden Temmuz ayında bu işin Maden Makineleri Üretimi için veya farklı üretimi için Sanayi orta ölçekli Sanayi için ortak akılla oy birliğiyle geçmesini temenni ediyoruz. Zonguldak Belediyesi’ne Zonguldak Belediyesi meclis üyeleri tüm meclise bir dahaki ay bunu oy birliği ile Zonguldak’a kazandırmak yakışacaktır. Tartışmaların ötesinde ancak bu şekilde tatlıya bağlanabilir. Gelin oy birliği ile üretim için Zonguldak’a bir yer kazandıralım”dedi.

One comment

  1. […] Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Belediye Meclisi’nde ve sonrasında Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili yaşanan tartışmaları değerlendirmiş ve Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın “CHP hep yatırıma karşı çıkar” sözlerini eleştiren Ebru Uzun “Biz yatırıma değil yerine karşıyız. Filyos Vadisindeki yeni alanda bu projenin daha değer kazanabileceğini de  özellikle belirtmişlerdir”dile getirmişti. https://susmagazetesi.com/2020/06/03/chp-ve-akp-merkez-ilce-baskanlari-yatirimla-ilgili-ne-dedi/ […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: